POLSKAŚWIAT

Komisja Europejska. Umowa na 200 mln szczepionek na COVID-19. Polska przygotowuje się do zakupu

Unia Europejska

Komisja Europejska ma podpisać umowę na dostawę szczepionek, które według firm farmaceutycznych mają 90 proc. skuteczność.

Polska już teraz przygotowuje się do zakupu i przyjęcia tych szczepionek. Dzięki staraniom Unii Europejskiej wszystkkie kraje członkowskie otrzymają je w tym samym czasie. Polska będzie chciała zakupić ok. 20 mln szczepionek na COVID-19. Przyjęcie szczepionki będzie dobrowolne.

Uświadamiamy, że to nie PiS jak to próbuje wnówić Polakom, a Unia Europejska załatwiła możliwość zakupu tych szczepionek. Niestety partia ta zawsze próbuje ogrzać się przy sukcesach, np. sportowców.

Komisja Europejska dostarczy min. 300 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwsza partia będzie liczyła 200 mln. Jest to umowa z konsorcjum BioNTech-Pfizer. Firma ta w 2021 roku może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podinformowała, że Komisja Europejska podpisze kontrakt z tym konsorcjum na 300 mln dawek.

Szczepionka trafi najpierw do seniorów i służby medycznych oraz mundurowych

„Już teraz pracujemy nad planem dystrybucji szczepionki. Do Polski może ona trafić za 3-4 miesiące” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „W pierwszej kolejności szczepionka trafi do seniorów oraz służb medycznych i mundurowych, które wspierają realizację działań walki z pandemią” – dodał.

Jak wyjaśnił szef rządu, Polska będzie chciała mieć ok. 20 mln szczepionek na koronawirusa. Nasz kraj otrzyma je w tym samym czasie, co inne państwa UE. Przyjęcie szczepionki będzie dobrowolne.

Choć prace nad szczepionką przeciw COVID-19 niosą nadzieję na szybsze pokonanie koronawirusa, to nadal konieczne jest przestrzeganie obostrzeń. „Naszym celem jest powrót do normalności w życiu społecznym i gospodarczym” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „Szczepionka i dyscyplina to dwa skrzydła tego samego działania” – wyjaśnił.

Działania w sprawie zakupu szczepionek przeciwko COVID-19

Komisja Europejska prowadzi prace dotyczące zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 od czerwca 2020 r. Rada Sterująca, w której Polska posiada swojego delegata, zajmuje się negocjacjami w sprawie zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 na podstawie porozumienia państw członkowskich UE. Negocjacje prowadzone są z producentami najbardziej obiecujących szczepionek w celu zapewnienia dostępu do ich wystarczającej ilości.

W Ministerstwie Zdrowia powołany został zespół, który decyduje o kwestiach zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 dla Polski. Dzięki umowom, nasz kraj zapewnił sobie prawo do korzystania z szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji.

Proces negocjacyjny z firmami farmaceutycznymi

Proces negocjacyjny w sprawie zakupu szczepionek ma ściśle określony harmonogram.

  • Zanim zostanie wynegocjowana umowa zakupu z wyprzedzeniem (tzw. APA), zespół negocjacyjny prowadzi wstępne rozmowy z przedsiębiorstwem, aby dowiedzieć się, czy uzasadnione jest podjęcie szczegółowych negocjacji.
  • W przypadku osiągnięcia wspólnego porozumienia dotyczącego listy warunków, do przedsiębiorstwa wysyła się zaproszenie do składania ofert.
  • Przedsiębiorstwo musi następnie przedłożyć ofertę. APA zostaje zawarta, kiedy obie strony sfinalizują prace związane z umową. Jest to omawiane i uzgadniane z komitetem sterującym. Zawarcie APA wymaga zatwierdzenia przez Komisję. Jeżeli APA nakłada na państwa członkowskie obowiązek zakupu dawek szczepionki (nawet jeżeli w APA uwzględniono dodatkowe opcjonalne dawki), kraju UE mają 5 dni roboczych na powiadomienie, czy chcą zrezygnować.
  • Umowa zostaje podpisana tylko wtedy, gdy co najmniej cztery państwa członkowskie są gotowe do związania się umową. Jeżeli w APA przewiduje się jedynie możliwość zakupu przez państwa członkowskie dawek szczepionki w późniejszym terminie, Komisja może zatwierdzić i podpisać APA bezpośrednio z danym przedsiębiorstwem.
  • Państwa członkowskie mogą w późniejszym terminie zdecydować, czy skorzystać z tej możliwości. To kraje UE są odpowiedzialne za zakup szczepionek, gdy staną się one dostępne. Ilości zadeklarowanych szczepionek mogą być modyfikowane na podstawie specjalnej procedury, która umożliwia zrzeczenie się pewnej ilości szczepionek przez niektóre z państw na rzecz innych krajów biorących udział w umowie.
  • Dostępność szczepionek będzie możliwa jedynie po otrzymaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu przez Europejską Agencję Leków.
    (własne, KPRM)
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button