POLSKA

Kolejni ochotnicy dołączyli do Terytorialsów. Baza szkoleniowo-ćwiczeniowa dla Sił Zbrojnych RP

Ełk i Legnica

22 lipca br. na Placu Jana Pawła II w Ełku odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w której uczestniczył minister Mariusz Błaszczak.

– Bardzo dziękuję za decyzję, za decyzję o przystąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej. Państwo jesteście patriotami. Zdecydowaliście o tym, żeby część swojego wolnego czasu poświęcić na służbę Ojczyźnie, na służbę w Wojsku Polskim. Dlatego, że łączycie swoje życie zawodowe ze służbą wojskową. To bardzo dobry wybór – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Ełku.

– Jesteście gotowi, żeby służyć Ojczyźnie. Wojska Obrony Terytorialnej sprawdziły się w tych trudnych chwilach. Kiedy była epidemia czy na służbie przy granicy wzmacniając Straż Graniczną. Wzmacniając polską granicę, wzmacniając bezpieczeństwo naszego kraju – mówił szef MON podczas uroczystości.

W Ełku przysięgę złożyło 112 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w ramach projektu ph. Wakacje z WOT, skierowanego głównie do uczniów, studentów i nauczycieli. Ochotnicy to mieszkańcy powiatów: ełckiego, oleckiego, giżyckiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego, olsztyńskiego oraz piskiego, którzy po przysiędze rozpoczną służbę w rejonie swojego zamieszkania.

– 4. Brygada Obrony Terytorialnej należy do tych, które bardzo dynamicznie się rozwijają. Składa się z 5 batalionów. Szczególnie ważne są te bataliony, które są zorganizowane bezpośrednio przy granicy z obwodem królewieckim. Chodzi o to, żeby wzmocnić granicę z tej strony. Dlatego zdecydowaliśmy o tym, żeby pobudować zaporę na granicy, zdecydowaliśmy o tym, żeby wzmocnić granicę, żeby zapewnić Polsce bezpieczeństwo. W Ełku obok niejako Wojsk Obrony Terytorialnej powstaje również jednostka wojsk operacyjnych. Zresztą w całym województwie warmińsko – mazurskim powstają nowe jednostki. Rozwija się wojsko dlatego, żeby Polska była bezpieczna. Stąd też na przykład rozbudowujemy 1 Mazurską Brygadę Artylerii. To brygada bardzo ważna. Artyleria dziś odgrywa kluczową rolę. Wyciągamy wnioski z tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Wzmacniamy Wojsko Polskie, aby odstraszyć agresora. Po to, żeby agresor nie poważył się zaatakować naszą Ojczyznę – mówił szef MON.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec” jest jedną z osiemnastu brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Realizuje zadania w wyznaczonych rejonach odpowiedzialności, zapewniając utrzymanie stałej gotowości mobilizacyjnej i bojowej, wsparcie bezpieczeństwa publicznego oraz pomoc społeczeństwu w sytuacjach kryzysowych we współpracy z organami administracji rządowej i samorządowej oraz służbami wyspecjalizowanymi w niesieniu pomocy.

Podczas przysięgi wojskowej minister M. Błaszczak odniósł się także do modernizacji Wojska Polskiego i ostatnich zamówień uzbrojenia.

– Rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie. Wyposażamy w nowoczesną broń, w nowoczesny sprzęt. Wczoraj rozpoczęła się procedura pozyskania śmigłowców Black Hawk, kolejnych śmigłowców Black Hawk, które są produkowane przez PZL Mielec. Wykorzystujemy potencjał produkcyjny polskiego przemysłu zbrojeniowego. Nawet jeżeli fabryki są w składzie koncernów międzynarodowych, ale przecież zatrudniają polskich pracowników i w Polsce płacą podatki. To inwestycja w bezpieczeństwo, ale to jest także inwestycja w polski przemysł zbrojeniowy. To są konkretne, dodatkowe miejsca pracy – zaznaczył minister.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej liczy 3500 żołnierzy. Ponad 90% żołnierzy brygady to żołnierze OT, z których 71% ma wykształcenie wyższe lub średnie, 86% z jest w wieku 18-45 lat, a blisko 30% stanowią kobiety. Blisko 90% nowych Terytorialsów to ludzie młodzi, którzy nie ukończyli 20 lat. Wśród przysięgających są między innymi uczniowie, urzędnicy, stolarze, mechanicy, nauczyciele i programiści komputerowi.

Legnica. Uroczystość podpisania listu intencyjnego z udziałem szefa MON (fot. Maciej Nędzyński/MON)

„Zwiększamy bazę szkoleniowo-ćwiczeniową dla Sił Zbrojnych RP”

„Obecność wojska jest gwarancją bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej w każdej części naszego kraju. Stąd też nasze wysiłki, razem z dowódcami, żeby rozwijać Wojska Obrony Terytorialnej. Dziś mogę powiedzieć, że Wojska Obrony Terytorialnej liczą już ponad 37 tysięcy żołnierzy. W województwie dolnośląskim są już 3 bataliony. Właśnie rozpoczynamy formowanie 4 batalionu, tu w Legnicy. We współpracy z władzami lokalnymi oraz przedstawicielami Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ten proces wyraźnie przyśpieszył – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Legnicy.

24 lipca w siedzibie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE) szef MON wziął udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie utworzenia w mieście bazy szkoleniowo-ćwiczeniowej dla Sił Zbrojnych RP.

„Chciałbym podkreślić dobrą współpracę z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Uzyskujemy korzyści. Podstawowa korzyść to bezpieczeństwo, ale żeby to bezpieczeństwo miało miejsce, potrzebna jest inwestycja. Inwestycja w koszary. Infrastruktura rozbudowuje się w Polsce. Szukamy takich rozwiązań, które pozwolą nam przyspieszyć proces budowy koszar. Takie rozwiązanie zastosowaliśmy w Limanowej, gdzie współpracujemy z samorządem miasta i Polskim Funduszem Rozwoju. Podobne rozwiązanie stosujemy tu w Legnicy. Chodzi o to, żeby w jak najkrótszym czasie uzyskać efekt. Strefa dysponuje nieruchomością, możliwościami budowy koszar. Następnie Wojsko Polskie na przestrzeni kilku lat spłaci tę inwestycję. To jest mechanizm bardzo rozsądny, to jest rzeczywiste przyśpieszenie naszych wspólnych działań” – zaznaczył po podpisaniu listu intencyjnego minister M. Błaszczak.

W Legnicy powstaną obiekty wojskowe dla 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pomysł utworzenia struktur Brygady w Legnicy powstał na początku 2022 roku ze względu na potrzeby taktyczno – operacyjne, lokalizację miasta na mapie województwa oraz dużą liczbę żołnierzy będących mieszkańcami powiatu legnickiego.

Sformowanie struktur 16. DBOT w Legnicy pozwoli na zmniejszenie odległości do wysuniętych najdalej na południe rejonów województwa dolnośląskiego, co wpłynie na sprawność reagowania oraz umożliwi rozszerzenie zakresu szkolenia żołnierzy o dodatkowe obiekty.

W trakcie wizyty w Legnicy szef MON podziękował żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej za ich służbę oraz zachęcał do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego.

„Chciałem podziękować obecnym tu żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej za to, że zdecydowaliście się państwo wstąpić do WOTu. Chciałbym zachęcić, żeby wszyscy ci, którzy jeszcze nie wiedzą, co chcą w życiu robić, żeby wstępowali w szeregi Wojska Polskiego. Cel, który sobie stawiamy – 300 tysięcy żołnierzy, jest jak najbardziej realny” – powiedział.

16. Dolnośląska BOT

16. Dolnośląska BOT im. ppłk. Ludwika Marszałka ps. „ZBROJA” powstała na podstawie Decyzji Ministra Obrony Narodowej z 19 września 2019 roku w ramach czwartego etapu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej, liczy obecnie 1814 żołnierzy. Główny wysiłek został skupiony na sformowaniu dowództwa brygady i 161 batalionu lekkiej piechoty z siedzibą we Wrocławiu. W 2021 roku powstał 162 batalion lekkiej piechoty w Głogowie, a rok później (2022) sformowano 163 sudecki batalion lekkiej piechoty z siedzibą w Wałbrzychu, którego pododdziały mają siedziby również w Kłodzku oraz Jeleniej Górze.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button