ŚWIAT

Kijów. Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak z pierwszą wizytą na Ukrainie

Wojna na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Riszim Sunakiem, który po raz pierwszy przyjechał do tego kraju z wizytą.

Szef państwa zaznaczył, że pierwsza wizyta Risziego Sunaka na Ukrainie jako szefa brytyjskiego rządu była niezwykle znacząca dla obu krajów.

„Przede wszystkim dziękuję premierowi za pryncypialne wsparcie Ukrainy i maksymalną konstruktywność w naszych negocjacjach. Dzisiaj rozmawialiśmy o wszystkich sprawach ważnych dla naszych krajów i dla bezpieczeństwa światowego” – powiedział prezydent Ukrainy w oświadczeniu.

Wołodymyr Zełenski poinformował premiera Wielkiej Brytanii o konsekwencjach rosyjskich ataków rakietowych. W szczególności, według niego, uszkodzeniu uległa około połowa ukraińskiej infrastruktury energetycznej.


„Ten rosyjski terror to nie tylko kolejna kpina z ukraińskiego wroga, ale także przejaw skrajnie cynicznej rosyjskiej antyeuropejskiej, antyludzkiej polityki. Ukraińska energetyka może nie tylko w pełni zaopatrywać nasz kraj, ale także stanowić element stabilizujący paneuropejski rynek energetyczny. Rosyjskie uderzenia mają na celu w szczególności zniszczenie naszego połączenia energetycznego z systemem energetycznym Europy. Dlatego każde uderzenie w ukraińską energetykę jest ciosem w bezpieczeństwo energetyczne całego kontynentu” – powiedział prezydent Ukrainy, dodając, że Rosja również zaczęła atakować obiekty produkujące gaz.

Podczas spotkania strony omówiły możliwości ochrony bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy i Europy.

„Jestem bardzo wdzięczny za sugestie pana Rishi Sunaka i jego zespołu. Są znaczące. Jesteśmy bardzo wdzięczni i liczymy na Was” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Podkreślił też znaczenie najskuteczniejszego limitu ceny eksportowej rosyjskich surowców energetycznych, który powinien wejść w życie w najbliższym czasie. W końcu Rosja musi odczuwać te same bolesne straty, jakie wyrządza innym.

„Oczywiście dzisiaj rozmawialiśmy również o naszych możliwościach w zakresie ochrony ukraińskiego nieba, a także ogólnie o współpracy obronnej. Dziękuję premierowi za pełne zrozumienie naszych potrzeb i pełną gotowość do pomocy” – powiedział prezydent Ukrainy.

Kijów. Rishi Sunak i Wołodymyr Zełenski (fot. President/Gov/UA)

Rozmówcy szczegółowo omówili również wspólne międzynarodowe wysiłki na rzecz pokoju, w tym ukraińską formułę pokojową.

„Jedną z zalet naszej formuły pokojowej jest możliwość wykazania się przez partnerów przywództwem w realizacji jej punktów. Proponujemy naszym przyjaciołom pokazanie się w tym, w czym są najmocniejsi. Na tej podstawie dyskutowano dziś o możliwościach Wielkiej Brytanii, aby stać się współtwórcą pokoju na Ukrainie i w całej Europie” – zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Ponadto podczas spotkania strony omówiły kwestię udziału Wielkiej Brytanii w odbudowie kraju. Prezydent podziękował premierowi za udzieloną pomoc, w szczególności za Fundusz Wsparcia Energetycznego Ukrainy.

Przywódcy omówili także formaty współpracy i konkretne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Chodziło między innymi o realizację dwóch projektów: eksportu zboża oraz humanitarnego Zboża z Ukrainy.

„Wierzę, że razem z Wielką Brytanią będziemy w stanie udzielić znaczącej pomocy najuboższym krajom świata, zwłaszcza w Afryce i Azji” – powiedział szef państwa.

Ponadto Zełenski podkreślił znaczenie wypracowania porozumień w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, dopóki ich kraj nie będzie członkiem NATO.

Tuż przed dniem upamiętnienia ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933 Wołodymyr Zełenski omawiał z szefem rządu brytyjskiego możliwe sposoby uznania przez Wielką Brytanię Hołodomoru za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

„To ważne teraz, kiedy Kreml po raz kolejny dopuszcza się aktów ludobójstwa na Ukraińcach. Temat ten należy szczegółowo przestudiować. Wierzymy, że sprawiedliwości stanie się zadość” – powiedział prezydent.

Ze swojej strony premier Wielkiej Brytanii zwrócił uwagę na odwagę narodu ukraińskiego, która inspiruje cały świat.

Kijów. Rishi Sunak i Wołodymyr Zełenski (fot. President/Gov/UA)

Rishi Sunak podkreślił, że Wielka Brytania będzie pomagać Ukrainie, dopóki ten kraj nie osiągnie pokoju.

„Będziemy nadal udzielać pomocy, podczas gdy Wy będziecie wywierać presję na wojska rosyjskie, podczas gdy Wasza infrastruktura, Wasze domy są niszczone” – zapewnił.

Według Rishi Sunaka Wielka Brytania udzieli nowej pomocy wojskowej, a także będzie kontynuować szkolenie ukraińskich wojskowych medyków i inżynierów. Ponadto planowane jest przekazanie sprzętu zimowego dla wojska o wartości 50 milionów funtów, a także pomoc humanitarna w wysokości ponad 16 mln funtów.

Mają to być: 125 działek przeciwlotniczych czy radary, które pozwolą na przeciwdziałanie atakom dronów.

Rishi Sunak zaznaczył, że Wielka Brytania ma nadzieję na organizację w przyszłym roku konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy.

„Miejmy nadzieję, że uda nam się zakończyć tę barbarzyńską wojnę i zapewnić sprawiedliwy pokój, w którym zapanuje praworządność, pokój i poszanowanie suwerenności państwa, a ci, którzy popełnili zbrodnie wojenne, staną przed sądem” – powiedział premier Wielkiej Brytanii.

Kijów. Rishi Sunak i Wołodymyr Zełenski (fot. President/Gov/UA)

Zełenski i Rishi Sunak uczcili pamięć ukraińskich obrońców

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przebywający premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak uczcili pamięć ukraińskich obrońców i zwiedzili wystawę zniszczonego rosyjskiego sprzętu.

Przywódcy złożyli kwiaty pod Murem Pamięci poległych za Ukrainę w pobliżu katedry św. Michała i uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich minutą ciszy.

Premier Wielkiej Brytanii przywiózł też lampę pod tablicę upamiętniającą ofiary Wielkiego Głodu 1932-1933, znajdującą się na Placu Michajłowskim.

Następnie Zełenski i Sunak zwiedzili wystawę zniszczonego sprzętu wojskowego rosyjskich okupantów, prezentowaną na Placu Michajłowskim.

Boris Johnson w Kijowie

Wcześniej były premier Boris Johnson w Kijowie był trzykrotnie: 9 kwietnia, 17 czerwca i 24 sierpnia.

Zełenski był pierwszym zagranicznym przywódcą, z którym Sunak rozmawiał jako nowy premier.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button