ŚWIAT

Kijów. Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkał się z Zełenskim. „Historyczne porozumienie” podpisane

Ukraina

– Ukraina i Wielka Brytania zawarły bezprecedensowe porozumienie w sprawie bezpieczeństwa – prezydent po spotkaniu z Rishi Sunakiem w Kijowie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem, który przybył do jego kraju z wizytą.

Podczas spotkania przywódcy podpisali Porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa między Ukrainą a Wielką Brytanią – pierwsze dwustronne porozumienie w ramach Wspólnej Deklaracji o wsparciu Ukrainy, przyjętej w Wilnie w lipcu 2023 r. przez państwa G7, do której później dołączyły prawie 30 krajów. Okres obowiązywania umowy wynosi dziesięć lat z możliwością przedłużenia.

„Dzisiaj jest dzień, w którym zmieniła się historia Europy. Ukraina i Wielka Brytania zawarły nowe i bezprecedensowe porozumienie w sprawie bezpieczeństwa. To nie jest tylko deklaracja. To rzeczywistość, która nadejdzie dzięki naszej współpracy, a w szczególności gwarancjom bezpieczeństwa ze strony wybitnego światowego mocarstwa – Wielkiej Brytanii” – powiedział ukraiński szef państwa podczas spotkania po wynikach negocjacji z Rishim Sunakiem w Kijowie .

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że oba państwa osiągnęły najwyższy i najbardziej znaczący w historii poziom stosunków.

„Oczywiście, teraz jest to podstawa do podobnej pracy z innymi naszymi partnerami – podstawowy dokument do wypracowania odpowiedniego rozwiązania Grupy Siedmiu” – zauważył.

Prezydent Ukrainy podziękował premierowi Wielkiej Brytanii za jego osobiste przywództwo, które wyprzedza innych i pomaga Ukrainie.

„Chcę teraz zauważyć, Rishi, że konsolidujesz partnerów na rzecz koalicji, których wszyscy potrzebujemy – koalicji bezpieczeństwa. Szczególnie doceniamy koalicję morską utworzoną na rzecz bezpieczeństwa na Morzu Czarnym. Ukraina jest także wdzięczna Wielkiej Brytanii za otwarcie wielu stron zbrojnych w naszej obronie. Są to rakiety Storm Shadow, kompleksy NLAW i czołgi, które nam przekazano i stanowią bardzo istotną pomoc we współpracy naszego wywiadu. Jestem za to wszystko wdzięczny” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Głowa państwa podkreśliła, że ​​tekst tej dwustronnej umowy świadczy o wierze w Ukrainę i szacunku dla jego narodu.

„Osiągnięto to dzięki odwadze każdego, kto nie bał się wroga. Wszystko zaczyna się od odwagi. Ukraińcy nie bali się bronić swojej wolności. Ukraińcy zgromadzili większość świata w obronie przed rosyjskim terrorem. I każdy z naszych żołnierzy, każdy z naszych obywateli, absolutnie każdy, kto wzmacnia Ukrainę, może uznać ten nasz sojusz z Wielką Brytanią za swoje własne osiągnięcie. Dziękuję każdemu Ukraińcowi, który wzmacnia nasze państwo, za takie możliwości dla Ukrainy – za solidarność, na którą Ukraina naprawdę zasługuje” – powiedział.


Zdaniem prezydenta umowy przewidują coroczne wsparcie finansowe dla Ukrainy, w szczególności 2,5 mld funtów, już w tym roku. Przewiduje się także współpracę we wzmacnianiu potencjału Sił Obronnych i Bezpieczeństwa Ukrainy, krajowego przemysłu zbrojeniowego, instytucji państwowych i systemów społecznych.

„Uzgodniliśmy z Wielką Brytanią bezpieczeństwo we wszystkich sferach – na lądzie, w powietrzu, na morzu, w cyberprzestrzeni, w szerokich interakcjach politycznych. Szczegóły w umowie – dotyczące broni. Absolutnie jasno – odnośnie naszej granicy państwowej. W zasadzie – odnośnie sankcji. To sprawiedliwe – jeśli chodzi o zadośćuczynienie Rosji za szkody spowodowane jej agresją. Niezawodny – dotyczący odbudowy po działaniach wojennych. Oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba, Ukraina i Wielka Brytania będą mogły zawrzeć dodatkowe porozumienia sektorowe” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

„Dzięki temu osiągniemy taki poziom bezpieczeństwa, że ​​sam fakt jego istnienia będzie służył odstraszaniu agresywnej Rosji” – powiedziała głowa państwa Ukrainy.

Powiedział, że okres obowiązywania tej umowy z Wielką Brytanią wynosi dziesięć lat, ale może zostać przedłużony przez analogię do innych podobnych umów o bezpieczeństwie zawieranych przez światowych przywódców.

Osobno prezydent podkreślił wsparcie Wielkiej Brytanii dla przystąpienia Ukrainy do NATO.

„Udzielone gwarancje będą obowiązywać do czasu naszego przystąpienia do NATO. Jeśli stanie się to przed wejściem w życie umowy, stworzona przez nas architektura bezpieczeństwa zostanie faktycznie włączona w system bezpieczeństwa całego Sojuszu” – powiedziała głowa państwa.

Wołodymyr Zełenski odznaczył Risziego Sunaka Orderem Wolności za szczególne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Ukrainy.

„Niech ta państwowa nagroda Ukrainy, Order Wolności, która honoruje Ciebie, Ryszi, Twoje wysiłki, Twoją pracę, będzie nagrodą dla całego narodu brytyjskiego – niezawodnego obrońcy wolności” – powiedział prezydent.

Ze swojej strony premier Wielkiej Brytanii podkreślił, że Ukraina nigdy nie będzie sama w sprawiedliwej walce o swoją przyszłość. Według niego przykład Ukrainy stał się inspiracją dla mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Ogromna umowa

Rishi Sunak ogłosił największy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy od początku wojny na pełną skalę, o wartości 2,5 miliarda funtów.

„Oznacza to więcej broni przeciwpancernej, więcej rakiet, setki tysięcy nowych pocisków artyleryjskich. Szkolenie tysięcy ukraińskich żołnierzy. Na produkcję setek tysięcy nowych dronów zostanie przeznaczonych 200 milionów funtów” – powiedział.

Premier Wielkiej Brytanii oświadczył, że podpisana umowa o współpracy w zakresie bezpieczeństwa między Ukrainą a Wielką Brytanią stanie się podstawą stosunków między państwami, które będą trwać przez setki lat. Według niego jest to pierwszy dokument z szeregu dwustronnych umów o gwarancjach bezpieczeństwa opartych na Deklaracji Wileńskiej o wsparciu Ukrainy.


Według Rishi Sunaka Porozumienie potwierdza, że ​​jeśli Rosja ponownie zaatakuje Ukrainę, Wielka Brytania stanie po stronie Ukrainy, udzielając pomocy w zakresie bezpieczeństwa.

„Wielka Brytania składa hołd waszemu oporowi i waszej odwadze. Życzymy Ukrainie wszystkiego najlepszego i wierzymy, że pod Waszym przywództwem Ukraina zwycięży. Władimir, Wielka Brytania jest z tobą! Myślę, że to najwspanialszy moment w naszych dwustronnych stosunkach” – powiedział.

Rishi Sunak stwierdził także, że porozumienie to jest sygnałem dla sojuszników, że Ukraina zdecydowanie należy do rodziny wolnych państw świata. Szef brytyjskiego rządu podkreślił wsparcie dla przyszłego przystąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, które jego zdaniem będzie silniejsze dzięki Ukrainie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button