POLSKA

Kijów. Norwegia przekaże Ukrainie myśliwce F-16. Portugalia będzie szkolić pilotów

Wojna na Ukrainie

– Norwegia wspiera koalicję lotniczą, trzy kraje zgodziły się już na transfer samolotów F-16 na Ukrainę – prezydent Ukrainy po wynikach spotkania z Jonasem Har Sterem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przybyłym z wizytą do jego kraju premierem Królestwa Norwegii Jonasem Har Stere.

Głowa państwa ukraińskiego zauważyła, że ze szczególną radością powitał szefa norweskiego rządu w Kijowie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

„Norwegia skutecznie wspiera naszą koalicję lotniczą i przygotowała odpowiednie rozwiązania. Myślę, że pan premier sam o tym opowie. Najlepsza dla nas wiadomość z okazji Święta Niepodległości. Jest też nowy pakiet obronny, który ma wzmocnić obronę powietrzną i inny bardzo ważny sprzęt obronny” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Jonas Gar Stere poinformował, że Norwegia przekazuje Ukrainie systemy obrony powietrznej IRIS-T, a także podjął decyzję o przekazaniu znajdujących się na jej wyposażeniu samolotów F-16. Również Norwegia przeznacza dwa myśliwce F-16 na misję szkoleniową ukraińskich pilotów.

Ponadto Norwegia przekaże Ukrainie sprzęt do rozminowywania i zrobi wszystko, co konieczne, aby przekonać partnerów do wyposażenia naszego kraju w systemy obrony powietrznej NASAMS.

Zełenski zauważył, że trzy kraje zgodziły się już na przekazanie Ukrainie samolotów F-16 po przeszkoleniu pilotów.

To Dania, Holandia i Norwegia. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim trzem krajom, jesteśmy także bardzo wdzięczni Stanom Zjednoczonym Ameryki. Ich dobra wola i technologia. Zaakceptowali to. Jesteśmy wdzięczni Prezydentowi Stanów Zjednoczonych i Kongresowi” – ​​podkreślił.

Kijów. Wołodymyr Zełenski i Marcelo Rebelo de Souza (fot. president.gov.ua)

– Portugalia potwierdziła gotowość udziału w szkoleniu ukraińskich pilotów i inżynierów na samolotach F-16 – Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Marcelo Rebelo de Souzą.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przybyłym z wizytą prezydentem Republiki Portugalskiej Marcelo Rebelo de Souzą.

Gratulując swojemu koledze, ukraińska głowa państwa zauważyła, że ​​jest to pierwsza wizyta prezydenta Portugalii w jego kraju od 25 lat i symboliczne jest, że odbywa się ona w Dniu Flagi Narodowej i Dniu Niepodległości Ukrainy. Marcelo Rebelo de Souza brał udział w pracach trzeciego szczytu Platformy Krymskiej w Kijowie, a potem przemawiał w języku ukraińskim podczas obchodów Dnia Niepodległości na placu Sofijskim.

„Portugalia jest członkiem naszej koalicji czołgów i lotnictwa. Portugalia potwierdziła dziś swoją gotowość do udziału w szkoleniu ukraińskich pilotów i inżynierów na samolotach F-16” – oznajmiła głowa państwa Ukrainy.

Omówiono także możliwości rozszerzenia współpracy obronnej, w szczególności w zakresie dostaw opancerzonych pojazdów medycznych i sprzętu do rozminowywania na Ukrainę.

Wołodymyr Zełenski spotkał się z senatorami USA

Prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się z przebywającymi z wizytą na Ukrainie senatorami USA Richardem Blumenthalem, Lindseyem Grahamem i Elizabeth Warren.

Głowa kraju bardzo pochwaliła dwuizbowe i ponadpartyjne wsparcie dla Ukrainy w Kongresie USA i wyraziła szczególne podziękowania prezydentowi Stanów Zjednoczonych i całemu narodowi amerykańskiemu za jego przywództwo w obronności i pomoc finansową dla naszego kraju.

„Jesteśmy szczerze wdzięczni prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Kongresowi i całemu narodowi amerykańskiemu za udzieloną nam pomoc” – powiedział Zełenski.

Poinformował rozmówców o sytuacji na froncie i podkreślił priorytet dalszego wzmacniania ukraińskiego systemu obronnego.

Podkreślono wagę rozpoczęcia procesu transferu samolotów F-16 na Ukrainę, szkolenia pilotów i dalszego wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych Ameryki w tej kwestii.

Andrzej Duda na szczycie Platformy Krymskiej (fot. KPRP)

Andrzej Duda na szczycie Platformy Krymskiej

– Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w środę w posiedzeniu Platformy Krymskiej; w wystąpieniu podkreśli kwestie wartości prawa międzynarodowego, którego przestrzeganie gwarantuje pokój – poinformował szef BPM Marcin Przydacz.

Andrzej Duda uczestniczy w środowym szczycie zdalnie. Minister Marcin Przydacz podkreślił, że prezydent bierze udział w posiedzeniu Platformy Krymskiej po raz trzeci; przypomniał, że jest to specjalny format powołany do życia trzy lata temu przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, mający na celu dyskusje na temat kwestii Krymu i „przypominanie światu, co dzieje się na Krymie”.

Wśród uczestników posiedzenia minister wymienił – obok Prezydenta Dudy – m.in. prezydenta Francji Emmanuela Macrona, Przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela, Sekretarza Stanu USA Antony’ego Blinkena, prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana oraz – jako gospodarza – prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

– Pan Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu będzie podkreślał kwestie wartości prawa międzynarodowego jako tych zasad porządkujących relacje między państwami, którego przestrzeganie gwarantuje zachowanie stabilności i pokoju – przekazał Marcin Przydacz.

– Rosja, zajmując Krym, złamała podstawowe zasady prawa międzynarodowego określone także i w Karcie Narodów Zjednoczonych. Oczywistym więc jest, że należy podkreślać, że Krym przynależy do terytorium Ukrainy i należy się spodziewać, że wszyscy liderzy dziś biorący udział w tej dyskusji, będą zajmować takie stanowisko – podkreślił prezydencki Minister.

Jak mówił, dyskusja będzie również dotyczyła sytuacji na samym Krymie, jeśli chodzi o obywateli Ukrainy, ale i Tatarów Krymskich, którzy – jak zauważył – „podlegają tam różnego rodzaju prześladowaniom ze strony okupacyjnej, ze strony Federacji Rosyjskiej”.

Według Marcina Przydacza, w swym wystąpieniu Duda będzie również mówił o tym, że „kwestia Krymu to nie tylko problem regionalny, ale tak naprawdę globalny z uwagi właśnie na kwestie naruszeń podstawowych zasad relacji międzynarodowych, z uwagi na agresywną politykę rosyjską, okupacyjną politykę na tym terenie” – podkreślił.

Wystąpienie Andrzeja Dudy podczas trzeciego szczytu Platformy Krymskiej

„Szanowny Panie Prezydencie, Drogi Wołodymyrze,
Ekscelencje, Drodzy Przyjaciele, Szanowni Państwo Prezydenci, Premierzy, Przewodniczący Parlamentów, Członkowie Parlamentów, Ministrowie,
Dorohi ukrajinski druzi,
Szanowni Państwo!

Nasze dzisiejsze spotkanie jest żywym dowodem, że społeczność międzynarodowa zrozumiała w końcu, że bezprawna okupacja Krymu i pozostałych ukraińskich ziem ma fundamentalne znaczenie dla całego świata. Jest bowiem nie tylko egzemplifikacją ideologii „ruskiego miru” w praktyce, ale także zapowiedzią złowieszczej wizji świata, który może nadejść, gdy przestaną obowiązywać prawo międzynarodowe, prawa człowieka, czy zapisy karty Narodów Zjednoczonych.

Polska nie godzi się i nigdy się nie zgodzi na taką wizję! Dlatego konsekwentnie od 2014 roku stoimy u boku Ukrainy. Wydarzenia z marca i kwietnia 2014 r. były dla nas sygnałem dotyczącym prawdziwych zamierzeń Rosji wobec Ukrainy, tj. aneksji terytorium, unicestwienia państwowości oraz zniszczenia ukraińskiej kultury i języka. Dlatego już wtedy apelowaliśmy o międzynarodową solidarność z Ukrainą.

Teraz znajdujemy się w zupełnie innym momencie. Nikt już nie powinien mieć złudzeń, że kwestia okupacji Krymu to problem regionalny. Jest to problem globalny! Jeżeli nie rozwiążemy go wspólnie, to de facto zaczniemy się godzić na nową architekturę bezpieczeństwa międzynarodowego oraz nadejście nowego porządku światowego – opartego na prawie siły, wprowadzonego, narzuconego przez Rosjan. Dlatego też deokupacja Krymu oraz przywrócenie pełnej integralności terytorialnej Ukrainy stanowią warunek konieczny nie tylko dla zapewnienia bezpieczeństwa w regionie azowsko–czarnomorskim, ale także dla stabilizacji globalnej architektury bezpieczeństwa.

Nie możemy pozwolić na to, by Władimir Putin osiągnął swoje cele wobec Ukrainy. Sprawowanie przez Rosję bezprawnej kontroli nad tym terytorium jest jednym z najważniejszych fundamentów legitymizacji Kremla, dlatego musimy zrobić wszystko, by wróciło ono w skład Ukrainy. W tej kwestii nie może być mowy o jakichkolwiek koncesjach na rzecz Rosji. Moskwa musi oddać całość zagrabionych terytoriów i ponieść konsekwencje swoich czynów. Nie zapominajmy, że prawdziwą stawką tej wojny jest utrzymanie ładu światowego opartego na poszanowaniu prawa międzynarodowego, integralności terytorialnej, a także wolności i prawa narodów do wyboru własnej przyszłości. Stawką są fundamenty wolnego świata.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button