POLITYKAŚWIAT

Kijów. Donald Tusk spotkał się z Zełenskim. Wspólna inwestycja w produkcję broni

Ukraina

Wołodymyr Zełenski spotkał się z Donaldem Tuskiem w Kijowie: „Wdzięczny za gotowość Polski do rozpoczęcia prac nad dwustronną umową o gwarancjach bezpieczeństwa.”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Polski Donaldem Tuskiem, który przybył do jego kraju z wizytą roboczą.

Głowa państwa zauważyła, że ​​jest to pierwsza wizyta Donalda Tuska w roli szefa rządu w kraju spoza Unii Europejskiej.

„Naprawdę doceniamy ten wybór – decyzję o pobycie na Ukrainie. Polska wybrała Ukrainę” – powiedział Wołodymyr Zełenski po wynikach negocjacji z Donaldem Tuskiem w Kijowie.

Prezydent podziękował Polsce i całemu narodowi polskiemu za wsparcie, które pomogło Ukraińcom przetrwać wojnę rosyjską na pełną skalę.

„Bardzo doceniamy fakt, że nie jesteśmy sami w tej walce o Ukrainę. My, wraz z wieloma narodami, które nam pomagają, pomagamy. A naród polski, państwo polskie jest jednym z naszych największych pomocników” – powiedziała głowa państwa.


Jednocześnie zauważył, że dzięki wsparciu Ukrainy wolność Polski z pewnością przetrwa.

Podczas spotkania w Kijowie Wołodymyr Zełenski i Donald Tusk omówili wszystkie aspekty stosunków dwustronnych. Szczególną uwagę zwrócono na wsparcie obronne.

„Jest nowy polski pakiet obronny. Jesteśmy wdzięczni za Twoją stałą pomoc. Pojawiła się nowa forma naszej współpracy na rzecz większej skali zakupów broni na potrzeby Ukrainy. To polski kredyt dla Ukrainy. Dzisiaj rozmawialiśmy z premierem o możliwościach wspólnej przyszłej produkcji broni” – powiedział prezydent Ukrainy.

Strony rozmawiały także o gwarancjach bezpieczeństwa i przystąpieniu Polski do uzgodnionej w Wilnie Wspólnej Deklaracji Grupy Siedmiu.

„Jestem wdzięczny za gotowość do rozpoczęcia prac nad umową dwustronną między naszymi państwami. Jestem jednak pewien: porozumienie może być bardzo ambitne, dokładnie takie, jakiego potrzebują nasi obywatele. Chciałbym także podziękować za wspólną pracę z Polską w zakresie Formuły Pokoju – Polska wspiera wysiłki światowe i uczestniczy w odpowiednich spotkaniach. To jest ważne” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Ponadto przywódcy omówili sytuację na granicy ukraińsko-polskiej. Głowa państwa podkreśliła, jak ważne jest wspólne pokonywanie problemów – możliwie pragmatycznie, w imię wspólnych interesów.

„Rozmawialiśmy z Panem Premierem, że wszystkie istniejące krytyczne kwestie można rozwiązać na poziomie rządów naszych państw. I prace nad tym rozpoczną się w najbliższej przyszłości” – zaznaczył prezydent.

Rozmówcy zwrócili także uwagę na kwestię współpracy w sektorze energetycznym, możliwości zwiększania i wzmacniania potencjału energetycznego.

„Dotyczy to w szczególności rozbudowy odpowiedniej infrastruktury połączeń energetycznych między Ukrainą a Polską, tym wszystkim zajmą się nasi urzędnicy” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Głowa państwa rozmawiała także z polskim premierem o wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej, w szczególności o wymianie doświadczeń w zakresie interakcji z instytucjami europejskimi.


„Jestem wdzięczny premierowi za chęć wsparcia Ukrainy swoim doświadczeniem i prawdopodobnie warto byłoby utworzyć specjalną grupę konsultacyjną między naszymi państwami, między naszymi rządami, aby wspierać Ukrainę na drodze do Unii Europejskiej. Jestem pewien: będziemy razem w Unii Europejskiej. Będziemy razem w NATO” – powiedział prezydent.

Ponadto Wołodymyr Zełenski zaprosił polski biznes do udziału w odbudowie kraju po działaniach wojennych.

„Mamy pełne zrozumienie z Panem Premierem w sprawie takiej współpracy i wsparcia ukraińskiego i polskiego biznesu. Ukraina i Polska będą razem wolne” – podsumował głowa państwa.

Donald Tusk ze swojej strony zauważył, że wszystkie siły polityczne w Polsce podzielają przekonanie, że Ukrainę należy wspierać wszelkimi dostępnymi środkami w walce z rosyjską agresją.

„Polska będzie starała się pomóc we wszystkich aspektach procesu akcesyjnego do UE, aby pełne członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej szybko stało się faktem. Będziemy współpracować także we wszystkich innych formatach, dlatego poinformowałem Pana Prezydenta, że ​​dziś Polska przystąpiła do Wspólnej Deklaracji G7, która powstała na szczycie NATO w Wilnie” – powiedział szef polskiego rządu.

Premier podkreślił znaczenie ukraińsko-polskich projektów biznesowych, a także wspólnych inwestycji w produkcję broni i amunicji.

Poinformował także, że Polska planuje wziąć udział w odbudowie Ukrainy i polski rząd powoła komisarza, który będzie odpowiedzialny za tę kwestię.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button