ŚWIAT

Kijów. Andrzej Duda spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim. Powstała aleja „ku czci przywódców”

Wojna na Ukrainie

Prezydent RP Andrzej Duda przyjechał do Kijowa.

Spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Prezydenci odbyli już rozmowę „w cztery oczy”. Polska wspiera Ukrainę i jej dążenia do wolności. To ważna, ale i symboliczna wizyta w przeddzień Dnia Niepodległości.


To trzecia wizyta prezydenta Polski na Ukrainie od rosyjskiego ataku 24 lutego.

Kijów. Andrzej Duda spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim (fot. KPRP)

Duda powiedział w Kijowie:

„To wielkie wyróżnienie być zaproszonym na dziś do Kijowa – na udział w szczycie Platformy Krymskiej, ale i w Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Niepodległości.
Dzisiaj Ukraina walczy, dzisiaj Ukraina broni swojej niepodległości, broni spoistości swojego państwa wobec rosyjskiej agresji, która nie zaczęła się 24 lutego, a w 2014 roku.

Serdeczne życzenia dla całego Narodu Ukraińskiego z okazji Dnia Flagi i Dnia Niepodległości!

Polska straciła wtedy swoją państwowość. To, że dzisiaj tutaj jestem, ma także dla nas znaczenie symboliczne. To dla nas także dzień protestu wobec wojny, rosyjskiego imperializmu, który odżywa.


To także ważna dla nas Polaków i wszystkich mieszkańców państw bałtyckich rocznica – rocznica zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego została zaatakowana Polska i inne państwa.

Chcę wyrazić wielki szacunek dla narodu ukraińskiego za niezwykłe bohaterstwo wobec swojej ojczyzny. Chcę, aby byli przekonani o silnym wsparciu ze strony Polski, o tym, że Polacy są z Nimi i będą Ich wspierali do ostatniego dnia walki.

Nie mamy żadnych wątpliwości, że sprawiedliwości, uczciwości, demokracji, prawa międzynarodowego bronicie dzisiaj Wy przed agresją, przed łamaniem wszelkich zasad i dogmatów. Dzisiaj bronicie wolności nie tylko Ukrainy, ale wielu innych państw.”


– Omawialiśmy dziś z prezydentem Zełenskim elementy, w których Polska wspiera Ukrainę – militarne, humanitarne, udział w odbudowie Ukrainy. Podziękowałem za ustawę o specjalnym statusie dla Polaków na Ukrainie, a także za wszystkie przyjazne gesty.

Ukraina może liczyć na Polskę. Wierzę, że Ukraina nie tylko się obroni, ale i zwycięży, odzyska całość swoich ziem, odbuduje się także dzięki wsparciu Polski i wszystkich uczciwych narodów. Wierzę, że napastnicy zostaną odparci – dodał Duda.

W Kijowie powstała aleja ku czci przywódców, którzy odwiedzili Ukrainę w czasie wojny. Jako pierwsza została odsłonięta tablica prezydenta Andrzeja Dudy.

Kijów. Powstała aleja ku czci przywódców, którzy odwiedzili Ukrainę w czasie wojny (fot. KPRP)

Był pierwszym światowym przywódcą, który odwiedził Kijów podczas rosyjskiej agresji. To było 13 kwietnia 2022 roku.


W czasie wizyty odbędą się dwustronne rozmowy prezydentów oraz delegacji, poświęcone sytuacji na Ukrainie, wsparciu Ukrainy w wymiarze militarnym, ekonomicznym i humanitarnym oraz współpracy dwustronnej.

Prezydent Andrzej Duda weźmie również udział w zwołanym przez Prezydenta Ukrainy II szczycie Platformy Krymskiej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button