POLITYKAŚWIAT

Kierownictwo Parlamentu Europejskiego. Lista przewodniczących komisji parlamentarnych

Parlament Europejski w 2019 roku

Posłowie do PE wybrali swojego przewodniczącego, wiceprzewodniczących i kwestorów na początku lipca 2019 roku.

Z infografiki dowiesz się, kto piastuje te stanowiska.

Kierownictwo PE na początku kadencji 2019-2024 (fot. PE)

David Sassoli został wybrany na nowego Przewodniczącego Parlamentu.

Przewodniczący wraz z wiceprzewodniczącymi i kwestorami tworzą prezydium Parlamentu Europejskiego, które decyduje o sprawach dotyczących wewnętrznej organizacji Parlamentu. Przewodniczący nadzoruje prace Parlamentu i reprezentuje go we wszystkich kwestiach prawnych i relacjach ze światem zewnętrznym, ale może przekazać niektóre obowiązki wiceprzewodniczącym, w tym przewodniczenie posiedzeniom plenarnym. Kwestorzy zajmują się sprawami finansowymi i administracyjnymi bezpośrednio dotyczącymi samych posłów.

Kadencja powyższych stanowisk trwa 2,5 roku, tj. połowę kadencji Parlamentu, więc posłowie wybierają przewodniczącego, wiceprzewodniczących i kwestorów na początku każdej kadencji parlamentarnej, a następnie ponownie w jej połowie.

Parlament wybiera Ursulę von der Leyen pierwszą kobietę przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Poznaj nowych przewodniczących komisji parlamentarnych

Lista przewodniczących komisji parlamentarnych (fot. PE)

Komisje są siłą napędową prac legislacyjnych Parlamentu. Dowiedz się, kto będzie nimi kierował przez następne dwa i pół roku.

Komisje Parlamentu Europejskiego wybrały swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących podczas pierwszych posiedzeń w lipcu.

Do obowiązków komisji parlamentarnych należy przygotowanie stanowisk Parlamentu w sprawie wniosków legislacyjnych. Komisje przyjmują również sprawozdania z własnej inicjatywy, powołują zespoły do prowadzenia negocjacji z Radą w sprawie prawodawstwa UE, organizują wysłuchania z udziałem ekspertów oraz nadzorują inne organy i instytucje UE.

Posłowie zasiadają obecnie w 20 komisjach stałych i 2 podkomisjach, zajmujących się różnymi obszarami polityki, od środowiska po handel międzynarodowy.
(PE)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button