POLSKA

Katowice. Nowe Ministerstwo Przemysłu otwarte

Śląsk

Sercem polskiego przemysłu jest Śląsk.

To właśnie w Katowicach 1 marca rozpoczęło swoją działalność Ministerstwo Przemysłu, którym kieruje Marzena Czarnecka. Pomimo swojej lokalizacji, resort nie ograniczy się do działalności wyłącznie w regionie. Zajmie się nie tylko sprawami górnictwa i hutnictwa, ale też m.in. gospodarki ropą, gazem i polityką atomową.

Nowe ministerstwo w Katowicach

– Ministerstwo Przemysłu rozpoczyna swoją działalność. Wypełniamy zobowiązania, które złożyliśmy 15 października – mówiła minister Marzena Czarnecka.

W piątek, 1 marca odbyło się oficjalne rozpoczęcie działalności Ministerstwa Przemysłu, które swoją siedzibę ma w Katowicach. Nie ma tu przypadku – sercem polskiego przemysłu jest Śląsk.

– Główną inwestycją są ludzie, a w tym regionie jest mnóstwo osób zatrudnionych w przemyśle. Mam w swoim sercu cel, żeby żyło się im coraz lepiej, żeby były coraz lepsze wspomnienia związane z Górnym Śląskiem – mówiła Marzena Czarnecka.

Docenienie regionu i przemysłu

Ministerstwo Przemysłu powstało w oparciu o niektóre komórki organizacyjne Ministerstwa Aktywów Państwowych. Jak podkreślił Minister Borys Budka, utworzenie resortu przemysłu na Śląsku to docenienie regionu, który przez dziesięciolecia stanowił o tym, że Polska mogła się rozwijać.

– Będziemy pokazywać region nie tylko od strony węglowej. Chcemy przede wszystkim pokazywać, że jest tu wielki potencjał przemysłów kreatywnych, transformacji energetycznej i potencjał ludzi, którzy potrafią ciężko pracować i odnajdować się w różnych gałęziach przemysłu. To dopiero pierwszy krok – wyjaśniał minister Aktywów Państwowych Borys Budka.

Bez silnego przemysłu nie ma silnej gospodarki – na to uwagę zwrócił także minister finansów Andrzej Domański. A dzięki sprawnie działającemu i efektywnemu przemysłowi tempo wzrostu gospodarczego będzie wyższe.

– Chcemy, aby to tempo wzrostu gospodarczego w kolejnych latach rosło i wiemy, że aby tak się stało, potrzebne są mądre, przemyślane, rozsądne decyzje dotyczące właśnie polskiego przemysłu – powiedział minister finansów.

Nie tylko lokalne sprawy

Ministerstwo Przemysłu nie ograniczy się tylko do tematów związanych z polskim górnictwem i hutnictwem.

– Przedmiotem działalności będzie nie tylko górnictwo i hutnictwo, ale również gospodarka ropą, gazem i oczywiście polityka atomowa państwa polskiego – poinformowała Marzena Czarnecka.

Co ważne, Ministerstwo Przemysłu nie będzie zajmowało się wyłącznie sprawami lokalnymi. Działalność resortu jest skierowana na całą Polskę.

– To nie tak, że zarządzamy tylko i wyłącznie Górnym Śląskiem i Metropolią Śląsko-Zagłębiowską, ale również całym krajem. To jest serce przemysłu, ale to też będzie odzwierciedlało działalność w całej Polsce – dodała minister przemysłu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button