ŚWIAT

Katar. Skandal korupcyjny w PE. Powstanie komisja ds. przejrzystości. Eva Kaili w areszcie

Natychmiastowe zawieszenie wszystkich prac legislacyjnych związanych z Katarem

Wszystkie prace związane z Katarem powinny zostać zawieszone, brak dostępu do Parlamentu dla przedstawicieli katarskich interesów.

  • Utworzenie komisji śledczej do zbadania przypadków korupcji w krajach trzecich oraz specjalnej komisji ds. przejrzystości,
  • Wezwanie do wprowadzenia na szczeblu UE zakazu darowizn z krajów trzecich dla posłów do PE i partii politycznych,
  • Posłowie powinni składać oświadczenia majątkowe na początku i na końcu swojej kadencji.

Parlament zareagował na ostatnie zarzuty natychmiastowymi zmianami i żądaniami podjęcia środków w celu usunięcia luk w istniejących zasadach przejrzystości.

Parlament przyjął rezolucję w sprawie podejrzeń o korupcję w Katarze oraz potrzeby większej przejrzystości w instytucjach UE, 541 głosami za, 2 przeciw, przy 3 wstrzymujących się.

Posłowie do PE są zbulwersowani ostatnimi zarzutami, że posłowie, byli posłowie i pracownicy PE są zamieszani w korupcję, pranie pieniędzy i udział w organizacji przestępczej i popierają pełną współpracę w trwającym śledztwie, zauważając, że wewnętrzne systemy nie zdołały zapobiec korupcji. Potępiają również domniemane próby korupcyjne ze strony Kataru, które stanowiłyby poważną zagraniczną ingerencję w europejską demokrację.

Zarzuty korupcyjne wystosowano wobec byłej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Evy Kaili z Socjalistów i Demokratów. Pozostanie w areszcie tymczasowym w Belgii przynajmniej do 22 stycznia. Jest ryzyko, że może uciec do Kataru.

Prokuratura interesuje się także jej siostrą Mantaleną Kaili oraz innymi osobami.

Natychmiastowe zawieszenie wszystkich prac legislacyjnych związanych z Katarem

Jako środek natychmiastowy, posłowie zdecydowali się zawiesić wszelkie prace nad aktami legislacyjnymi dotyczącymi Kataru, w szczególności dotyczącymi liberalizacji wizowej i umowy lotniczej UE z Katarem, a także planowanych wizyt, do czasu, aż sytuacja stanie się bardziej przejrzysta. Posłowie proszą również o zawieszenie przepustek bezpieczeństwa dla przedstawicieli katarskich interesów do czasu, aż dochodzenia sądowe przyniosą wyjaśnienie.

Reforma regulaminu Parlamentu

Parlament jest zaniepokojony potencjalnym konfliktem interesów spowodowanym przez „pracę na boku”, zwłaszcza, gdy niektórzy posłowie pracują jako menedżerowie, w zarządzie lub w radach doradczych banków, międzynarodowych firm lub spółek notowanych na giełdzie. Posłowie popierają system oświadczeń majątkowych, składanych na początku i na końcu każdego mandatu. Oświadczenia te mogłyby być dostępne tylko dla odpowiednich władz i byłyby sprawdzane w przypadku uzasadnionych zarzutów.

Zobowiązują się również do zapewnienia pełnej przejrzystości w zakresie swoich dodatkowych dochodów oraz do zakazania jakiegokolwiek zewnętrznego finansowania personelu posłów do PE i grup politycznych. Parlament będzie dążył do ustanowienia na poziomie UE zakazu przekazywania darowizn z państw trzecich na rzecz posłów do PE i partii politycznych i zwraca się do Komisji o przygotowanie wniosku w tej sprawie. Posłowie uważają, że należy wprowadzić okres przejściowy po wygaśnięciu mandatu posła do PE.

Posłowie chcą wprowadzić obowiązek korzystania z unijnego rejestru służącego przejrzystości, rozszerzyć jego zakres na przedstawicieli krajów trzecich i byłych posłów do PE oraz wzmocnić go tak, aby mógł być wykorzystywany do dokładniejszej weryfikacji informacji. Aby pomóc w rozwiązaniu innych powiązanych kwestii, dążą również do powołania komisji śledczej po wynikach dochodzeń i procesów sądowych, do zbadania przypadków korupcji i niewłaściwych działań państw trzecich, a także specjalnej komisji w celu wykrycia nieprawidłowości w ramach Parlamentu i przedstawienia propozycji reform. Ponadto wiceprzewodniczący PE powinien mieć za zadanie sprawdzanie uczciwości oraz zwalczanie korupcji i zagranicznej ingerencji.

Uznając, że parlamentarne grupy przyjaźni muszą być odpowiednio uregulowane i monitorowane, jeśli mają nadal istnieć, posłowie polecają kwestorom wdrożenie istniejących przepisów i stworzenie dostępnego, aktualnego rejestru. Wzywają również do ujawnienia informacji o „wpływach legislacyjnych” dla proponowanych tekstów i poprawek.

Współpraca z innymi instytucjami i agencjami UE

Parlament wzywa Komisję, by wreszcie wystąpiła z wnioskiem o utworzenie niezależnego organu ds. etyki, który Parlament zaproponował we wrześniu 2021 r., i zaleca ulepszenie rozporządzenia w sprawie pracowników UE w celu dostosowania go do dyrektywy w sprawie sygnalistów, którą i tak wdroży wewnętrznie. W sprawozdaniu podkreślono również rolę Prokuratury Europejskiej, Eurojustu, Europolu i unijnej agencji ds. zwalczania nadużyć finansowych OLAF, a także wezwano do dalszego zwiększania potencjału i współpracy EPPO i OLAF, jak również do ustanowienia wspólnych zasad antykorupcyjnych dla członków i pracowników organów UE.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button