ŚWIAT

Katar. Duda: Rosyjska propaganda w Afryce ma się dobrze. Należy mówić prawdę o tej agresji

Doha

Podczas V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych prezydent RP Andrzej Duda wystąpił w roli głównego mówcy na Forum Sektora Prywatnego.

W Dosze wziął udział w panelu dotyczącym rolnictwa i rozwoju terenów wiejskich.

– Dzisiejsze realia wymagają szczególnego zabezpieczenia państwa w wymiarze pozamilitarnym, w tym m.in. żywnościowym – mówił Andrzej Duda podczas panelu. Zwrócił uwagę, że m.in. w wyniku wojny na Ukrainie utrudnione jest dziś zapewnienie dostaw zbóż, wody pitnej, świeżych produktów spożywczych oraz sprawne funkcjonowanie łańcuchów dostaw pomiędzy Europą a Afryką oraz Bliskim Wschodem.

– Dlatego tak ważne jest wspieranie państw najsłabiej rozwiniętych w rozwoju rolnictwa i terenów wiejskich, aby mogły w jak największym stopniu samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo żywnościowe – dodał prezydent RP.

Powiedział, że Polska prowadzi działania m.in. z zakresu wsparcia przedsiębiorczości państw najsłabiej rozwiniętych, zwiększenia ich efektywności energetycznej, poprawy infrastruktury wodnej oraz ochrony różnorodności biologicznej. – Ten kompleksowy pakiet wsparcia jesteśmy gotowi rozszerzyć o nasze doświadczenia i możliwości w sektorze rolno–spożywczym – dodał.

Zapewnił, że Polska jest przykładem sukcesu, jaki można osiągnąć inwestując w rolnictwo i modernizując sektor rolno–spożywczy. Jak dodał, mamy wiele do zaoferowania: od gotowych produktów po know–how i jesteśmy gotowi się tym dzielić, by wspólnie rozwijać relacje gospodarcze.

– Obroty handlowe produktami rolno–spożywczymi pomiędzy Polską a krajami najsłabiej rozwiniętymi są obecnie niewielkie i ograniczają się jedynie do kilku grup produktów, które możemy zaoferować. Wierzę, że pomimo różnic klimatycznych, odległości i innych barier wspólnie możemy rozwinąć wymianę handlową produktami rolnymi – podkreślił Andrzej Duda.

– Jako prezydent Polski jeszcze raz deklaruję gotowość wsparcia ze strony naszych firm, które mają odpowiednie doświadczenie związane z modernizacją sektora oraz ekspansją na rynki zagraniczne – zapewnił.

Dziś jeszcze przewidziano spotkanie Dudy z premierem Republiki Rwandy Edouardem Ngirente oraz premierem Republiki Mozambiku Adriano Maleiane.

Konferencja ONZ ws. państw najsłabiej rozwiniętych to cykliczne spotkanie organizowane co dziesięć lat – spotkają się przedstawiciele 46 uznanych za najsłabiej rozwinięte państw i reprezentanci bogatszych krajów z różnych części świata. Ostatni taki szczyt miał miejsce w 2011 r. Głównym celem udziału prezydenta RP w Szczycie ONZ jest promocja polskiej żywności i dyskusja o bezpieczeństwie żywnościowym.

Kolejny etap podróży to Emiraty Arabskie. We wtorek Andrzej Duda w Abu Zabi spotka się tu z prezydentem Szejkiem Mohamedem bin Zayedem Al Nahyanem. Odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów oraz spotkanie głów państw w wąskim gronie. Obaj przywódcy wezmą też udział w wymianie podpisanych umów dwustronnych.

Wystąpienie (część) prezydenta RP w Debacie Ogólnej 5. Konferencji ONZ ws. państw najsłabiej rozwiniętych

„Występuję przed Państwem jako prezydent kraju, u granic którego toczy się teraz brutalna, neokolonialna wojna. Tak, rosyjska agresja na Ukrainę to wojna neokolonialna. Imperium napadło na sąsiedni kraj, aby mu zabrać jego ziemię i ukryte w niej bogactwa i czerpać z nich zyski.

Ale imperium porywa też ludzi, w tym dzieci, i wysyła w głąb Rosji. Według szacunków Ukraińców ponad sto tysięcy dzieci zostało porwanych przez Rosjan. A tych, którzy nie chcą się podporządkować jego woli – imperium zabija. Czy to Państwu czegoś nie przypomina? Czy nie taka była historia wielu z Państwa krajów?

Mówię o tym w sposób otwarty, ponieważ Polska sama była ofiarą brutalnej polityki sąsiednich imperiów. Dzisiaj jesteśmy zaliczani do krajów rozwiniętych. Ale ta tragiczna przeszłość jest dla mnie zobowiązaniem do głośnego mówienia o potrzebie solidarności rozwiniętej Północy z Globalnym Południem. Jest też zobowiązaniem do sprzeciwu wobec sytuacji, gdy jedno silne państw próbuje zdominować inne kraje, narzucając im swoją wolę lub po prostu je atakując. Polska opowiada się za współpracą równych i suwerennych państw, za multilateralizmem. Historia uczy nas bowiem, że tylko równość wszystkich państw wobec prawa międzynarodowego i jego bezwzględne przestrzeganie są najlepszymi gwarantami pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego. Jest to oczywiście wyzwanie trudne do realizacji, ale trzeciej drogi nie ma. Prymat prawa międzynarodowego w relacjach międzypaństwowych– takie było i jest stanowisko Polski.

Wbrew rosyjskiej narracji, to właśnie decyzja prezydenta Putina o agresji na Ukrainę jest poważnym ciosem dla światowej gospodarki, który hamuje tempo globalnego wzrostu gospodarczego i podnosi ceny wielu produktów. Niestety jej skutki gospodarcze są coraz bardziej odczuwalne nie tylko w Europie, ale także na innych kontynentach, w tym w Afryce czy Azji oraz na Bliskim Wschodzie, a w szczególności w krajach najsłabiej rozwiniętych.”

– Ci ludzie (z krajów Trzeciego Świata – red.) nie znają Rosji od takiej strony, od jakiej my znamy ją w Polsce, a na to wszystko nakłada się rosyjska propaganda.

Rosja wysyłała pomoc do Afryki, by promować tam swój pozytywny wizerunek.

Trzeba mówić i pokazywać, że ruski mir to nie jest żadne dobro, tylko nieszczęście, zniewolenie, to jest nieliczenie się z człowiekiem, z jego życiem, to jest wyzysk – stwierdził także Andrzej Duda.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button