Formuła 1

Max Verstappen zwyciężył, a Checo Perez był drugi w GP Bahrajnu w Formule 1.

Team Oracle Red Bull Racing nie mógł wymarzyć sobie lepszego startu sezonu.

Mało tego, na podium stanął też 42-letni Fernando Alonso.

Już podczas treningów i kwalifikacji duet Oracle Red Bull Racing pokazał, że na torze w Bahrajnie jest bardzo szybki. Max Verstappen sięgnął po pole position, swoje 21. w karierze. Jego team-partner Sergio Perez wywalczył z kolei drugie miejsce.

W niedzielę, do pierwszych przetasowań doszło tuż po starcie pierwszego wyścigu sezonu 2023. Prowadzenie utrzymał Verstappen, ale na drugie miejsce wskoczył Charles Leclerc, wyprzedzając Pereza. Meksykanin musiał bronić się też przed atakami drugiego z kierowców Ferrari – Carlosa Sainza. Już w kilka zakrętów po starcie swoje świetne, piąte miejsce stracił Fernando Alonso, spadając za plecy duetu Mercedesa. Na domiar złego w dziesiątym zakręcie Hiszpan został uderzony przez swojego team-partnera, jadącego z niedoleczonym nadgarstkiem po wypadku na rowerze, Lance’a Strolla.

Max Verstappen rozpoczął nowy sezon tak, jak zakończył rywalizację w 2022 roku – od wygranej. Holender zgarnął już 36. zwycięstwo w karierze, a zarazem swoje pierwsze na torze w Bahrajnie. Na mecie o blisko 12 sekund pokonał zespołowego kolegę Sergio Pereza, który po raz pierwszy w karierze rozpoczyna nowy sezon Formuły 1 od finiszu na podium.

Co ciekawe, team Red Bull Racing wygrał inaugurację sezonu po raz pierwszy od 2011 roku, gdy triumfował z Sebastianem Vettelem w Australii. Mało tego, do czasu GP Bahrajnu 2023, team nigdy nie wywalczył dubletu w pierwszej rundzie nowego cyklu zmagań.

Trudno powiedzieć, czy bardziej z wygranej cieszył się Verstappen, Red Bull Racing z dubletu, czy może Fernando Alonso z wywalczenia trzeciego miejsca! 42-latek, najstarszy zawodnik w stawce, w pięknym stylu sięgnął po swoje podium numer 99 w karierze.

Ostatecznie czwarty był Carlos Sainz, który od momentu, gdy wyprzedził go Alonso, musiał bronić się przed Lewisem Hamiltonem. Brytyjczyk zamknął czołową piątkę, o kilka sekund wyprzedzając team-partnera Alonso z Astona Martina – Lance’a Strolla. Za Kanadyjczykiem na metę wpadł drugi z reprezentantów Mercedesa – George Russell. Po ostatnie punkty sięgnęli jeszcze Valtteri Bottas, debiutujący w Alpine i startujący z końca stawki Pierre Gasly oraz Alex Albon.

Kolejna, druga runda sezonu 2023 Formuły 1 odbędzie się w Arabii Saudyjskiej – wyścig na torze Jeddah Corniche Circuit już 19 marca. Przed rokiem po triumf sięgnął tam Max Verstappen.