CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Karakorum. Szczyt Laila Peak zdobyty! Andrzej Bargiel z Jędrkiem Baranowskim zjechali z niego na nartach

#KARAKORAMSKIEXPEDITION

10 maja 2021 roku Andrzej Bargiel wraz z Jędrkiem Baranowskim zdobyli szczyt Laila Peak (6096 m n.p.m.) położony w Dolinie Hushe w Karakorum.

Następnie wspólnie zjechali z niego na nartach.

Laila Peak (fot. Bartek Pawlikowski)

O godz. 02:30 rano czasu lokalnego ekipa wyruszyła do wysuniętej bazy, skąd około godz. 4:30 rano czasu lokalnego rozpoczął się atak szczytowy. Do pokonania mieli około 1800 metrów przewyższenia. Szczyt został zdobyty około godz. 13:00 czasu lokalnego. Narty musieli pozostawić na przedwierzchołku z uwagi na trudne warunki, w związku z czym sam zjazd na nartach rozpoczął się 150 metrów poniżej wierzchołka i trwał około 2 godz. 30 minut.

Andrzej Bargiel i Jędrek Baranowski (fot. Bartek Pawlikowski)
Andrzej Bargiel (fot. Bartek Pawlikowski)
Andrzej Bargiel i Jędrek Baranowski (fot. Bartek Pawlikowski)

To drugi szczyt, którego zdobycie i z którego zjazd na nartach były planowane w ramach wyprawy KARAKORAM SKI EXPEDITION.

Pierwszy ze szczytów był to dziewiczy szczyt Yawash Sar II (6178 m n.p.m.) usytuowany w Ghidims-Dur Valley w Karakorum, którego nie zdobył nikt wcześniej. Andrzej Bargiel zdobył szczyt jako pierwszy człowiek w historii i zjechał z niego na nartach 30/04/2021.

Andrzej Bargiel (fot. Bartek Pawlikowski)
Andrzej Bargiel (fot. Bartek Pawlikowski)

Plan zdobycia tego szczytu został zrealizowany nie w pełni, ponieważ szczyt zdobył bez Jędrka Baranowskiego, który czekał w połowie ściany. Andrzej Bargiel po zdobyciu wierzchołka zjechał z niego na nartach do podstawy, w połowie ściany dołączył do niego czekający tam Jędrek Baranowski.

KARAKORAM SKI EXPEDITION (fot. Bartek Pawlikowski)

Przed atakiem na szczyt Laila Peak

Andrzej Bargiel jest już pod Laila Peak. Po dwóch dniach spędzonych w bazie ekipa zdecydowała, aby zaplanować atak szczytowy na 10 maja na godz. 2:30 czasu lokalnego (10/05/2021). Samą wspinaczkę poprzedzi dojście do wysuniętej bliżej szczytu bazy, skąd około godz. 4:00 czasu lokalnego rozpocznie się wejście na szczyt. Atak szczytowy szacowany jest na około 10-11 godzin. Plan zakłada zdobycie sześciotysięcznika wraz z Jędrkiem Baranowskim oraz wspólny zjazd na nartach z wierzchołka.

KARAKORAM SKI EXPEDITION (fot. Bartek Pawlikowski)

Celem wyprawy KARAKORAM SKI EXPEDITION było zdobycie i zjechanie na nartach z dwóch sześciotysięczników – położonego w Dolinie Hushe szczytu Laila Peak (6096 m n.p.m.) o wyjątkowo charakterystycznym kształcie, uznawanego za jeden z najpiękniejszych szczytów na świecie oraz znajdującego się w Dolinie Ghidims-Dur dziewiczego szczytu Yawash Sar II (6178 m n.p.m.).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button