ŚWIAT

Kanada. Andrzej Duda i Justin Trudeau w Bazie marynarki wojennej Canadian Forces Base Esquimalt

Wizyta Dudy w Kanadzie

Współpraca polsko–kanadyjska, kwestie bezpieczeństwa, także zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie i oczekiwań z nim związanych – znalazły się wśród tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Politycy spotkali się w Bazie marynarki wojennej Canadian Forces Base Esquimalt – drugiej co do wielkości bazie wojskowej armii kanadyjskiej.

Kanada. Andrzej Duda i Justin Trudeau (fot. KPRP)

Prezydent mówił również kanadyjskiemu Premierowi o efektach swoich wizyt i rozmów w USA – w marcu z prezydentem Joe Bidenem oraz kongresmenami, a ostatnio z Donaldem Trumpem.

Andrzej Duda i Justin Trudeau rozmawiali także o prezydenckiej propozycji podniesienia wydatków na obronność w krajach NATO z 2 proc. do 3 proc. PKB. – A przede wszystkim podziękowałem premierowi za decyzje jakie zostały w ostatnim czasie podjęte w Kanadzie o wzroście wydatków na obronność – mówił Andrzej Duda.

– W moim przekonaniu, to jest ten właściwy trend – wobec wzrostu rosyjskiego imperializmu, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, wobec niebezpieczeństwa, jakie rosyjski imperializm dzisiaj stanowi dla Europy, dla świata, dla państw NATO – jaki powinien być w krajach Sojuszu realizowany – podkreślił.

– Dyskutowaliśmy także o kwestiach gospodarczych związanych ze współpracą polsko–kanadyjską w dziedzinie technologii wodorowych, zielonych technologii, energii nuklearnej – powiedział prezydent. – Dziękowałem premierowi za to, w jaki sposób jest tutaj, w Kanadzie traktowana Polonia – dodał.

Prezydent pytany o przegłosowanie przez Izbę Reprezentantów USA pakietu pomocowego dla Ukrainy, odpowiedział, że Ukraina potrzebuje wszelkiego rodzaju uzbrojenia i wszelkiego rodzaju wsparcia, więc ta pomoc ze Stanów Zjednoczonych będzie nie tylko cenna, ona z całą pewnością będzie bezcenna.

Kanada. Okręt HMCS Regina i Ottawa. Andrzej Duda i Justin Trudeau (fot. KPRP)

Na pytanie, czy żałuje, że nie weźmie jutro udziału w II turze wyborów samorządowych, odpowiedział: – Żałuję. Jest to pierwsza taka sytuacja. Ale są też obowiązki międzynarodowe od bardzo dawna ustalane – w naszej sytuacji niebagatelne, bo te rozmowy z sojusznikami na temat bezpieczeństwa, mają swoją ogromną wartość – zaznaczył.

– Mamy szeroko zakrojoną współpracę militarną z Kanadą, budującą bezpieczeństwo w naszej części Europy. I omówienie tych najważniejszych zagadnień przed zbliżającym się szczytem NATO ma tutaj znaczenie fundamentalne – wskazał Andrzej Duda.

Wypowiedź (oryginalna – red.) po spotkaniu w premierem Kanady

„Witam bardzo serdecznie z zachodniego wybrzeża Kanady, z drugiej co do wielkości bazy wojskowej armii kanadyjskiej, a ściślej mówiąc – z bazy kanadyjskiej marynarki wojennej, drugiej co do wielkości w Kanadzie, Esquimalt, gdzie spotykaliśmy się przed chwilą z Panem Premierem Justinem Trudeau i z przedstawicielami tutaj dowództwa kanadyjskiej marynarki wojennej. Jesteśmy w tej chwili na pokładzie kanadyjskiej fregaty Regina.

To było dla mnie bardzo ważne przedpołudnie. Rozmawiałem z Panem Premierem Justinem Trudeau na temat najważniejszych kwestii związanych – po pierwsze – ze współpracą polsko–kanadyjską, ale po drugie – z bezpieczeństwem, ze zbliżającym się także szczytem NATO w Waszyngtonie; o tym, czego spodziewamy się na tym szczycie i co chcielibyśmy w wyniku tego szczytu uzyskać. Przede wszystkim w aspekcie w naszej części Europy, czyli wojny, którą Rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie, rosyjskiej agresji na Ukrainę – i tego, jaka w związku z tym powinna być postawa Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dyskutowaliśmy o wszystkich tych kwestiach.

Pan Premier pytał mnie również o moje rozmowy waszyngtońskie, które miały miejsce miesiąc temu zarówno w Kongresie Stanów Zjednoczonych, czyli w Senacie, Izbie Reprezentantów, gdzie – jak Państwo wiecie – też właśnie rozmawialiśmy o amerykańskim wsparciu dla Ukrainy, o tym pakiecie dla Ukrainy. A także – oczywiście – z Panem Prezydentem Joe Bidenem. Rozmawialiśmy także o moim spotkaniu z Panem Prezydentem Donaldem Trumpem, które miało miejsce teraz, w ostatnich dniach.

Dyskutowaliśmy także o kwestiach gospodarczych związanych ze współpracą polsko–kanadyjską, o współpracy w dziedzinie technologii wodorowych, o współpracy w dziedzinie zielonych technologii, o współpracy w dziedzinie energii nuklearnej – zarówno pomiędzy naszymi państwami, jak i pomiędzy kanadyjskimi i polskimi firmami.

Ja dziękowałem też Panu Premierowi Justinowi Trudeau za to, w jaki sposób traktowana jest Polonia tutaj, w Kanadzie. W tych dniach – jak Państwo wiecie – spotykam się z Polonią. Wczoraj mieliśmy w Vancouver takie spotkanie z Polakami mieszkającymi w Kolumbii Brytyjskiej. 130 tys., nawet niektórzy mówią, że 150 tys. naszych rodaków tutaj mieszka, żyje. Bardzo często od dziesięcioleci. Niektórzy tutaj się urodzili. Ale mówią po polsku, chodzą do polskich szkół, posyłają dzieci do polskich szkół, zrzeszają się w polskich organizacjach, kultywują naszą tradycję, naszą kulturę. I rzeczywiście ta Polonia tutaj jest bardzo prężna.

Jeszcze dzisiaj wieczorem przemieścimy się do prowincji Alberta, do Edmonton, gdzie także będziemy mieli spotkania z Polakami, ale gdzie przede wszystkim będzie Konwencja Wodorowa organizowana tutaj przez biznes i władze prowincji Alberta, gdzie będą też przedstawiciele naszego biznesu. I właśnie o rozwoju tych najnowocześniejszych technologii, zielonych technologii w tym zakresie będziemy dyskutowali.

Kanada. Okręt HMCS Regina i Ottawa. Andrzej Duda i Justin Trudeau (fot. KPRP)

Jeżeli chodzi o te ważne kwestie, które – oczywiście – poruszyłem tutaj, w rozmowach z Panem Premierem Justinem Trudeau, no to, rzecz jasna, kwestia wydatków na obronność, moja propozycja podniesienia wydatków na obronność do 3 proc. PKB. Ale przede wszystkim – co bardzo mocno chcę podkreślić – podziękowałem Panu Premierowi Justinowi Trudeau za decyzje, które zostały w ostatnim czasie podjęte tutaj, w Kanadzie. Kanada podjęła decyzję o wzroście wydatków na obronność.

Więc podziękowałem, bo to jest ten właściwy trend, który w moim przekonaniu – wobec wzrostu rosyjskiego imperializmu, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, wobec niebezpieczeństwa, jakie rosyjski imperializm stanowi dzisiaj dla Europy, dla świata, dla państw NATO – powinien być w państwach NATO realizowany. Tak że można powiedzieć, że pod tym względem Kanada należy do awangardy, bo ten wzrost wydatków na obronność jest ogromny i na przestrzeni najbliższych lat Kanada tego wzrostu się spodziewa.

Ja przedstawiłem tę moją propozycję 3 proc., jak również uzasadnienie dla tej propozycji. I będziemy o tym na pewno dyskutowali jeszcze razem z sojusznikami w ramach szczytu waszyngtońskiego i w innych momentach.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button