ŚWIAT

Kair. Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Egiptu. „Współpraca w zakresie dostaw gazu skroplonego LNG”

Egipt

O rozwoju współpracy gospodarczej, militarnej, rolniczej oraz o potencjalnych możliwościach eksportu polskiej żywności rozmawiali w Kairze prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Egiptu Abdelfattah Al Sisi.

– Wierzę, że ta wizyta rozpoczyna nową erę w relacjach między Polską a Egiptem – mówił Andrzej Duda. Poniedziałek to drugi dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Kairze.

Spotkanie prezydentów Polski i Egiptu rozpoczęło się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Ittihadija w Kairze.

Prezydenci Polski i Egiptu najpierw rozmawiali w cztery oczy, a następnie, pod ich przewodnictwem, odbyły się rozmowy delegacji.

W obecności obu przywódców odbyła się ceremonia podpisania dokumentów o dwustronnej współpracy.

Podpisano:

  • Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Arabskiej Republiki Egiptu o współpracy gospodarczej,
  • Umowę o Porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Rolnictwa i Rekultywacji Ziemi Arabskiej Republiki Egiptu w zakresie badań naukowych w dziedzinie rolnictwa,
  • Memorandum o Porozumieniu między Ministerstwem Sportu i Turystyki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Młodzieży i Sportu Arabskiej Republiki Egiptu o współpracy w dziedzinie sportu,
  • Memorandum o Porozumieniu między Akademią Dyplomatyczną Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej a Instytutem Studiów Dyplomatycznych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Arabskiej Republiki Egiptu.

Głównym tematem rozmowy przywódców, jak relacjonował prezydent RP, był kryzys żywnościowy spowodowany zablokowaniem ukraińskich portów przez wojska rosyjskie. – Wierzę, że ta wizyta rozpoczyna nową erę w relacjach między Polską a Egiptem; bardzo dużo się dzieje, by te relacje się intensyfikowały – mówił Andrzej Duda.

Jak podkreślił, Egipt jest jednym z najbliższych Polsce państw arabskich, a jedną z najważniejszych dziedzin współpracy między państwami jest kwestia rolnictwa i produkcji żywności.

– To jest branża, w której Polska dzisiaj radzi sobie znakomicie – jesteśmy absolutnie samowystarczalni żywnościowo. Jesteśmy też dzisiaj poważnym eksporterem żywności. Także o tym rozmawialiśmy dzisiaj z Panem Prezydentem – o potencjalnych możliwościach eksportu polskiej żywności także do Egiptu – dodał Andrzej Duda.

Jak powiedział prezydent RP, rozmawiano też o współpracy w zakresie dostaw egipskiego gazu skroplonego LNG.

– Uważamy Egipt za przyszłościowego partnera – mówił Andrzej Duda, przypominając, że w Świnoujściu trwa rozbudowa gazoportu.

Prezydenckie rozmowy dotyczyły też rosyjskiej agresji na Ukrainę i sposobów zakończenia tej wojny.

– Nie wyobrażamy sobie w Polsce i w naszej części Europy, aby do jakiegokolwiek rozwiązania pokojowego doszło bez aprobaty, zgody i udziału Ukrainy przy stole negocjacji. Jest to dla nas coś, co absolutnie nie wchodzi w grę – zastrzegł Andrzej Duda. – Stoimy dzisiaj zdecydowanie po stronie Ukrainy. Ukraina musi być częścią tego rozwiązania pokojowego. I musi być to takie rozwiązanie, które zostanie przez Ukrainę wypracowane i ostatecznie przyjęte. Tylko tą drogą możliwe jest doprowadzenie do pokoju w naszej części Europy.

Egipt. Prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda spotkali się z papieżem Tawadrosem II (fot.KPRP)

Spotkanie z Papieżem Tawadrosem II

Podczas wizyty w Egipcie prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda spotkali się z papieżem Tawadrosem II, patriarchą Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button