BIEGI

Jubileuszowy PKO Silesia Marathon. 6. PKO Maraton Rzeszowski. Informacje

Silesia Marathon. Maraton Rzeszowski

W ten weekend,tj. 7 października odbędą się dwa najważniejsze maratony w Polsce.

Jubileusz z historią w tle – X. edycja PKO Silesia Marathon

Tegoroczny PKO Silesia Marathon jest już dziesiątą edycją jednego z największych biegów maratońskich w Polsce. Pierwszy bieg na królewskim dystansie zorganizowano w 2009 roku. Przez te lata zmieniała się trasa biegu i partnerzy imprezy.

– Warto przypomnieć, że PKO Silesia Marathon jest organizowany przez biegaczy dla biegaczy, przez mieszkańców regionu dla zawodników, których na Górnym Śląsku nie brakuje. Zaangażowanie, pasja, ale i doświadczenie powodują, że nasz bieg jest bardzo wysoko oceniany przez uczestników – mówi Bohdan Witwicki, pomysłodawca Silesia Marathon.
– Nie moglibyśmy osiągać kolejnych sukcesów bez biegaczy, bo to oni najlepiej oceniają naszą pracę, coraz liczniej stając na starcie trudnych zawodów. Tegoroczny, jubileuszowy bieg zamyka pewien etap naszej ciężkiej pracy. Stajemy przed wielką szansą dalszego rozwoju wydarzenia na miarę dużego, europejskiego maratonu metropolitalnego – dodaje Witwicki.

Trasa – sedno Górnego Śląska

Trasa pełni kluczową rolę podczas każdego biegu maratońskiego. W tym roku maratończycy przebiegną przez cztery miasta: Chorzów, Katowice, Mysłowice i Siemianowice Śląskie, mijając po drodze m.in. katowicki Spodek, zabudowę Strefy Kultury, Dolinę Trzech Stawów, osiedle Nikiszowiec, Willę Fitznera i wiele obiektów nawiązujących do industrialnej historii tego obszaru. Trasy maratonu i półmaratonu posiadają atesty PZLA, IAAF i AIMS.

Parkowe centrum dowodzenia

Tegoroczna odsłona PKO Silesia Marathon to nie tylko jubileuszowa edycja, ale również ważna zmiana organizacyjna. W tym roku zarówno start, jak i meta biegów zostały ulokowane w Parku Śląskim. Na terenie Kotła Czarownic będą też znajdować się punkty kluczowe dla biegaczy: posiłek po biegu, masaże, depozyt i szatnie. Z myślą o kibicach na terenie Stadionu będzie działać Miasteczko Kibica.

Finisz na miarę mistrzów

W tym roku wszyscy biegacze kończący PKO Silesia Marathon będą świętować ukończenie biegu na Stadionie Śląskim. Mety wszystkich trzech biegów zostały umiejscowione na bieżni, na której rywalizują zawodowi lekkoatleci. Finisz w takim miejscu musi smakować wyjątkowo!
– Kilka tysięcy uczestników PKO Silesia Marathon wbiegnie na arenę główną największego w Polsce obiektu lekkoatletycznego, na którym zlokalizowana będzie meta jubileuszowej edycji imprezy. Gratuluję determinacji wszystkim, którzy podjęli to niełatwe wyzwanie. Gwarantuję, że widok, który ukaże się po wbiegnięciu do Kotła Czarownic, przy dodatkowym dopingu publiczności zgromadzonej na trybunach, uprzyjemni zawodnikom pokonanie ostatnich metrów trasy. Z pewnością będzie to kolejne wielkie lekkoatletyczne święto – mówi Maciej Kolon, pełnomocnik zarządu ds. rozwoju Stadionu Śląskiego.

Statystyki rosną

Pierwsze edycje imprezy to frekwencje na poziomie ok. tysiąca uczestników. W latach 2012– 2016 rokrocznie odnotowywano przyrost biegaczy na poziomie ok. 20-25%. W tym roku na starcie wszystkich trzech biegów może stanąć ponad 8.000 biegaczy, co pozwala wierzyć, że w kolejnych latach biegaczy będzie jeszcze więcej.

Biegowa wieża Babel

Listy startowe pokazują, że na starcie powinni się stawić reprezentanci ponad 30 nacji.
Najwięcej jest Czechów, Niemców, Łotyszy, Ukraińców, Litwinów i Brytyjczyków, ale są też zgłoszenia z bardziej egzotycznych państw, jak np. Jordan, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Mongolia. Wśród Polaków dominują lokalni biegacze – 80% startujących to mieszkańcy województwa śląskiego.

Bohaterowie

Warto również wspomnieć o grupie najwierniejszych biegaczy. To 41 maratończyków, którzy wzięli udział we wszystkich dotychczasowych edycjach biegu. Wśród nich jest Franciszek Pendolski, jeden z naszych najstarszych biegaczy, 76-letni maratończyk z Katowic. Dla takich osób jak pan Franciszek warto stanąć na trasie i dopingować wszystkich bohaterów, którzy mierzą się z królewskim dystansem i własnymi słabościami.

– Mój plan na ten rok? Ponownie wbiec na płytę Stadionu Śląskiego jako pierwsza kobieta i ponownie poczuć tę niesamowitą atmosferę i doping cudownych kibiców. Trasa Silesia Marathon nie należy do najłatwiejszych, ale jest prowadzona przez ciekawe miejsca Śląska i nie jest monotonna, a tym samym jej trud wydaje się łaskawszy – mówi Patrycja Włodarczyk, trzykrotna zwyciężczyni biegu.

7 października 2018 r. /niedziela/

godz. 6.30-7.30 – Godziny otwarcia Biura Zawodów PKO Silesia Marathon – odbiór pakietów startowych (Stadion Śląski, wejście – brama 1A)
godz. 6.30-9.00 – Godziny otwarcia Biura Zawodów PKO Silesia Półmaraton – odbiór pakietów startowych
godz. 7.00 – Maratońska msza święta, Kaplica św. Barbary, Silesia City Center
godz. 8.00 – Otwarcie zawodów (Katowice, ul. Złota)
godz. 8.15 – Wspólna rozgrzewka maratończyków (Katowice, ul. Złota)
godz. 8.45 – Ustawienie zawodników maratonu na starcie
godz. 8.45 – Przywitanie zawodników, uroczyste otwarcie zawodów
godz. 9.00 – Start PKO Silesia Marathon
godz. 9.10 – Zamknięcie linii startu PKO Silesia Marathon
godz. 10.00 – Otwarcie Stadionu Śląskiego dla publiczności (Stadion Śląski, wejście – brama 1 i 1A)
godz. 10.15 – Wspólna rozgrzewka półmaratończyków (Park Śląski, Promenada Gen. Ziętka)
godz. 10.30 – Ustawienie zawodników półmaratonu na starcie
godz. 10.45 – Start PKO Silesia Półmaraton
godz. 11.00 – 15.00 Zabawy i konkursy sportowe na Stadionie Śląskim
ok. godz. 11.15 – Finisz pierwszego zawodnika PKO Silesia Marathon na bieżni Stadionu Śląskiego
ok. godz. 11.55 – Finisz pierwszego zawodnika PKO Silesia Półmaraton na bieżni Stadionu Śląskiego
godz. 12.30 – Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom w kategorii generalnej
godz. 14.30 – Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom kategoriach wiekowych, klasyfikacji dodatkowych
godz. 15.30 – Zakończenie zawodów

6. PKO Maraton Rzeszowski

Start i meta na placu eventowym C.H. Millenium Hall. Zawodnicy będą mieć do pokonania dwie pętle biegu. Start o godz. 9:30.

07.10.2018 NIEDZIELA

Godz. 8:45 – odprawa sztafet
Godz. 9:10 – rozgrzewka na skwerze C. H. Millenium Hall.
Godz. 9:30 – start 6. PKO Maratonu Rzeszowskiego oraz Sztafety Maratońskiej (Start i meta na skwerze C. H. Millenium Hall).
Godz. 15:30 – dekoracja Biegu głównego (może ulec przyśpieszeniu po przybiegnięciu ostatniego zawodnika). Po dekoracji wśród uczestników biegu głównego zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody. Podczas losowania nagród tylko obecne osoby mogą zgłosić się po ich odbiór. Brak wyczytanej osoby powoduje losowanie kolejnego uczestnika.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button