POLSKAŚWIAT

Jest decyzja. Polska przystąpi do Prokuratury Europejskiej

Unia Europejska

Na posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła wniosek Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego o przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej (EPPO).

Wniosek ministra Adama Bodnara był jedną z jego pierwszych decyzji, które podjął po objęciu resortu sprawiedliwości. Na posiedzeniu rząd poparł postulat ministra. Władze RP chcą, by Polska przystąpiła do współpracy z innymi państwami członkowskimi w ramach Prokuratury Europejskiej. Kooperacja ta jest jednym z najważniejszych projektów związanych z rozwojem przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości w całej Unii Europejskiej. Obecnie należy do niej 22 z 27 państw członkowskich UE.

Prokuratura Europejska działa od czerwca 2021 r. Ściga m.in. oszustwa podatkowe, pranie pieniędzy i korupcję, w tym transgraniczne oszustwa związane z podatkiem VAT. EPPO współpracuje z odpowiednimi instytucjami – Policją, organami podatkowymi oraz celnymi państw członkowskich.

Obecnie polskie organy ścigania współpracują z Prokuraturą Europejską na poziomie technicznym – m.in. w zakresie pomocy prawnej świadczonej sądom i prokuratorom innych państw oraz w realizacji europejskiego nakazu dochodzeniowego i europejskiego nakazu aresztowania.

Pełne członkostwo Polski w EPPO ułatwi zwalczanie przestępstw na szkodę interesów finansowych UE, w tym:

• Pozwoli na bardziej efektywne ściganie przestępstw finansowych w UE, które stanowią jednocześnie przestępstwa na szkodę europejskich, w tym polskich podatników;

• Wzmocni pozycję Polski jako zaufanego partnera angażującego się we wszelkie działania, które zapewniają skuteczne zwalczanie nadużyć finansowych na szkodę Unii Europejskiej;

• Wzmocniona zostanie pozycja Polski jako beneficjenta unijnych środków finansowych, który w pełni gwarantuje ochronę interesów UE.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button