ŚWIAT

Jens Stoltenberg: Ukraina przystąpi do NATO. To nie jest kwestia czy, ale kiedy

2 lata po ataku barbarzyńskiej Rosji na Ukrainę

Oświadczenie Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę.

„Mijają dwa lata od wjazdu rosyjskich czołgów na Ukrainę. Rozpoczęcie największej wojny w Europie od czasów drugiej wojny światowej. Zacznę od uhonorowania wszystkich odważnych Ukraińców, którzy polegli lub zostali ranni w obronie swojej ojczyzny.

Sytuacja na polu bitwy pozostaje niezwykle poważna.
Cel prezydenta Putina, jakim jest zdominowanie Ukrainy, nie uległ zmianie.
I nic nie wskazuje na to, że przygotowuje się do pokoju.

Ale nie możemy tracić ducha.
Ukraina wielokrotnie wykazała się niezwykłymi umiejętnościami i zaciekłą determinacją.

Ukraina nie upadła w ciągu tygodni, jak wielu się tego obawiało.
Odbiliście połowę terytorium zajętego przez Rosję.
Wypchnęła Rosję z dużych części Morza Czarnego.
I zadała ciężkie straty siłom rosyjskim.

Przede wszystkim Ukraina zachowuje wolność i niezależność.
Było to możliwe dzięki Waszej odwadze i determinacji.
Możliwe dzięki dużemu wsparciu wojskowemu i gospodarczemu ze strony członków NATO.
Tylko w ciągu ostatnich dni i tygodni członkowie NATO ogłosili nowe pakiety pomocy o wartości miliardów dolarów.
Obejmują one kluczowe zdolności, takie jak amunicja artyleryjska, obrona powietrzna i łodzie bojowe.
A także sprzęt i części zamienne do F-16, drony i sprzęt do rozminowywania.
Dalsze wsparcie jest już w drodze.

Prezydent Putin rozpoczął tę wojnę, ponieważ chciał zamknąć drzwi do NATO i odmówić Ukrainie prawa wyboru własnej ścieżki.
Ale osiągnął coś zupełnie odwrotnego:
Ukraina jest teraz bliżej NATO niż kiedykolwiek wcześniej.

Pomagamy uczynić wasze siły coraz bardziej interoperacyjnymi z sojusznikami.
Wspólnie otworzymy w Polsce nowe Wspólne Centrum Analiz, Szkoleń i Edukacji.
Pogłębiamy także nasze więzi polityczne poprzez Radę NATO-Ukraina, gdzie wspólnie konsultujemy się i podejmujemy decyzje.

Ukraina przystąpi do NATO.
To nie jest kwestia czy, ale kiedy.

Przygotowując Was na ten dzień, NATO będzie nadal wspierać Ukrainę.
Dla Twojego i naszego bezpieczeństwa.”

Oświadczenie Rady NATO-Ukraina z okazji dwóch lat inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę

„24 lutego uroczyście obchodzimy dwa lata od brutalnej inwazji Rosji na pełną skalę na Ukrainę i dziesięć lat od nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję i początkowej interwencji wojskowej w Donbasie. Mężczyźni i kobiety Sił Zbrojnych Ukrainy oraz naród Ukrainy w dalszym ciągu inspirują świat swoją determinacją i odwagą w bohaterskiej obronie swojego narodu, swojej ziemi i naszych wspólnych wartości. Składamy hołd poległym i ubolewamy nad tragicznym ludzkim cierpieniem i zniszczeniami spowodowanymi nielegalną, nieusprawiedliwioną i niesprowokowaną wojną Rosji. Rosji nie udało się podważyć państwowości Ukrainy i złamać determinacji narodu ukraińskiego. Ukraina zwyciężyła jako suwerenny i demokratyczny naród, wyzwalając znaczne terytorium i odpychając rosyjską flotę czarnomorską.

Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za tę wojnę, stanowiącą rażące naruszenie prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, za co musi zostać pociągnięta do pełnej odpowiedzialności. Nie może być bezkarności dla rosyjskich zbrodni wojennych oraz pogwałceń i nadużyć praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym przymusowych deportacji dzieci i przemocy seksualnej związanej z konfliktem. Potępiamy przerażające ataki Rosji na miasta Ukrainy oraz jej infrastrukturę cywilną, energetyczną i portową, z których część dotknęła także terytorium Sojuszu. Potępiamy także wszystkich, którzy ułatwiają wojnę Rosji i wzmacniają jej dezinformację. Rosja musi natychmiast przerwać tę wojnę oraz całkowicie i bezwarunkowo wycofać wszystkie swoje siły zbrojne z Ukrainy zgodnie z rezolucjami Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Nie uznajemy i nigdy nie uznamy nielegalnych i bezprawnych aneksji Rosji, w tym Krymu. Rosja nie wykazała autentycznej otwartości na sprawiedliwy i trwały pokój. Sojusznicy z zadowoleniem przyjmują i wspierają zaangażowanie Prezydenta Zełenskiego w określenie zasad kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego pokoju poprzez jego Formułę Pokoju.

Sojusznicy pozostają niezmiennie zdecydowani wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, aby Ukraina zwyciężyła. Z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki wszystkich Sojuszników i partnerów uzgadniających dwustronne długoterminowe zobowiązania i porozumienia w zakresie bezpieczeństwa z Ukrainą. Ponieważ Ukraina korzysta ze swojego nieodłącznego prawa do samoobrony zapisanego w artykule 51 Karty Narodów Zjednoczonych, sojusznicy i partnerzy zapewniają stałą pomoc wojskową, finansową i humanitarną. NATO w dalszym ciągu wspiera Ukrainę pilnie potrzebnym nieśmiercionośnym sprzętem i zaopatrzeniem w celu wzmocnienia samoobrony Ukrainy. NATO jest zaangażowane we wspieranie wzmocnienia i odbudowy ukraińskiego sektora bezpieczeństwa i obrony, długoterminowe wspieranie odstraszania i obrony Ukrainy oraz zapewnienie Ukrainie pełnej interoperacyjności z NATO. Trwają prace nad długoterminową odbudową i reformami, w tym w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej, humanitarnego rozminowywania, rehabilitacji medycznej rannych żołnierzy ukraińskich, wsparcia dla weteranów, powojennej odbudowy, zamówień w dziedzinie obronności oraz wzmacniania potencjału przemysłu obronnego Ukrainy. Uzgodniliśmy także utworzenie w Polsce Wspólnego Centrum Analiz, Szkoleń i Edukacji NATO-Ukraina, którego zadaniem będzie identyfikowanie i wykorzystywanie wniosków wyciągniętych z wojny Rosji z Ukrainą.

Silna, niezależna i demokratyczna Ukraina jest niezbędna dla stabilności obszaru euroatlantyckiego. Walka Ukrainy o swoją niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną w granicach uznanych na arenie międzynarodowej bezpośrednio przyczynia się do bezpieczeństwa euroatlantyckiego. W Radzie NATO-Ukraina sojusznicy i Ukraina blisko współpracują i wspólnie podejmują decyzje, na równi z równymi, aby wspierać dalszą integrację Ukrainy z NATO, zgodnie z decyzjami Szczytu w Wilnie. Przyszłość Ukrainy jest w NATO. Sojusznicy i Ukraina trzymają się razem.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button