Podsumowując szczyt w Wilnie w środę (12 lipca 2023 r.), sekretarz generalny Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął fakt, że przywódcy NATO podjęli ważne decyzje dotyczące dostosowania Sojuszu w przyszłości.
Sojusznicy uzgodnili najbardziej szczegółowe i solidne plany obronne NATO od czasów zimnej wojny, wzmocnili swoje zaangażowanie w inwestycje obronne, zgodzili się na zbliżenie Ukrainy do NATO i pogłębili partnerstwa na całym świecie.
Stoltenberg przewodniczył w środę inauguracyjnemu posiedzeniu Rady NATO-Ukraina, na którym do członków Sojuszu dołączył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Sekretarz Generalny podkreślił, że od teraz NATO i Ukraina będą spotykać się w Radzie „aby dyskutować i decydować jak równy z równym”. Z zadowoleniem przyjął również fakt, że członkowie Sojuszu uzgodnili nowy wieloletni pakiet pomocowy, aby pomóc Ukrainie w przejściu od ery sowieckiej do sprzętu i standardów NATO oraz zapewnić pełną interoperacyjność ich sił zbrojnych z NATO. Stoltenberg z zadowoleniem przyjął również nowe zapowiedzi wsparcia ze strony kilku członków Sojuszu.
Na szczycie Sojusznicy potwierdzili również, że Ukraina zostanie członkiem NATO i zgodzili się na zniesienie wymogu posiadania Planu Działań na rzecz Członkostwa. „To zmieni ścieżkę członkostwa Ukrainy z procesu dwuetapowego na proces jednoetapowy” – powiedział Stoltenberg. „Wystosujemy zaproszenie dla Ukrainy do członkostwa w NATO, kiedy sojusznicy zgodzą się na spełnienie warunków”. Dodał, że Ukraina jest teraz „bliżej NATO niż kiedykolwiek wcześniej”.
Sekretarz Generalny podkreślił, że sojusznicy muszą zapewnić, że po zakończeniu tej wojny istnieją wiarygodne ustalenia dotyczące bezpieczeństwa Ukrainy. Z zadowoleniem przyjął fakt, że wielu członków Sojuszu zobowiązało się do zapewnienia Ukrainie długoterminowej pomocy w zakresie bezpieczeństwa.
Wcześniej w środę Stoltenberg przewodniczył spotkaniu członków Sojuszu z przywódcami Australii, Japonii, Nowej Zelandii, Republiki Korei i Unii Europejskiej. Powiedział, że „NATO jest sojuszem regionalnym, ale stoimy przed globalnymi wyzwaniami”. Sekretarz generalny powiedział, że globalna asertywność Pekinu i wojna Moskwy z Ukrainą wymagają jeszcze ściślejszej koordynacji między NATO, UE i partnerami z Indo-Pacyfiku i że będą jeszcze ściślej ze sobą współpracować, opowiadając się mocno za ładem międzynarodowym opartym na zasadach.
Na zakończenie Stoltenberg powiedział, że „NATO jest bardziej zjednoczone niż kiedykolwiek” i podziękował prezydentowi Nausėdzie, rządowi litewskiemu i mieszkańcom Wilna za zorganizowanie tego historycznego szczytu. Następny szczyt NATO odbędzie się w Waszyngtonie w 2024 roku, w 75. rocznicę powstania Sojuszu.
Sekretarz Generalny powitał prezydenta Zełenskiego na szczycie NATO przed inauguracyjną Radą NATO-Ukraina
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powitał prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na szczycie w Wilnie w środę (12 lipca 2023 r.) przed inauguracyjnym posiedzeniem Rady NATO-Ukraina.
Sekretarz generalny pochwalił prezydenta, naród ukraiński, siły zbrojne i kierownictwo polityczne za ich odwagę i determinację od początku wojny w Rosji. „NATO będzie nadal stać z wami tak długo, jak to będzie konieczne” – powiedział.
Powołanie Rady NATO-Ukraina jest częścią trzyczęściowego pakietu wsparcia zbliżającego Ukrainę do NATO. Rada będzie działać jako forum, „gdzie Ukraina i członkowie NATO będą spotykać się na równych prawach, przeprowadzać konsultacje kryzysowe i wspólnie podejmować decyzje” – powiedział Stoltenberg.
Pakiet obejmuje również wieloletni program pomocy, który ma pomóc ukraińskim siłom zbrojnym przejść od wyposażenia i standardów z czasów sowieckich do NATO oraz osiągnąć pełną interoperacyjność z siłami sojuszniczymi.
Sojusznicy potwierdzili również, że Ukraina zostanie członkiem NATO i zgodzili się na zniesienie wymogu posiadania planu działań na rzecz członkostwa. „Zmieni to ścieżkę członkostwa Ukrainy z procesu dwuetapowego na proces jednoetapowy” – powiedział sekretarz generalny, dodając: „Wystosujemy zaproszenie dla Ukrainy do członkostwa w NATO, gdy sojusznicy zgodzą się na spełnienie warunków”. To jest „mocne, zjednoczone przesłanie od sojuszników na waszej drodze do członkostwa w NATO” – dodał.
Stoltenberg podkreślił ponadto potrzebę wprowadzenia „wiarygodnych ustaleń” w celu zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainy po zakończeniu wojny, z zadowoleniem przyjmując plan wielu członków Sojuszu, aby zobowiązać się do zapewnienia Ukrainie długoterminowego bezpieczeństwa. „Pomoże to powstrzymać wszelką przyszłą agresję ze strony Rosji po zakończeniu tej wojny” – powiedział, dodając, że uzupełnia wsparcie zapewniane przez NATO.
„Decyzje podjęte tutaj, w Wilnie, wyznaczają początek nowego rozdziału w stosunkach między NATO a Ukrainą. Dziś spotykamy się jak równy z równym. Nie mogę się doczekać dnia, w którym spotkamy się jako alianci” – podsumował Stoltenberg.