RÓŻNOŚCI

Jarmark św. Dominika 2022. Przygotowano mnóstwo atrakcji. Program

Gdańsk

Jarmark świętego Dominika rozpocznie się w Gdańsku w sobotę 23 lipca i potrwa do 14 sierpnia.

762. edycja Jarmarku św. Dominik, rozpocznie się w sobotę o godz. 12, tradycyjną ceremonią przekazania kupcom klucza do bram miasta. Zaraz potem, spod przedproży Dworu Artusa wyruszy barwny korowód, aby zanurzyć się w jarmarkowych uliczkach Głównego i Starego Miasta. Tego dnia czeka nas również otwarcie Strefy dla Dzieci na Targu Rybnym oraz wiele wydarzeń kulturalnych.

– W tym roku spodziewamy się około sześciuset wystawców ponad siedemset stoisk. Spośród tych sześciuset wystawców ponad jedna czwarta to przedsiębiorcy, artyści i rzemieślnicy z Trójmiasta – zapowiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Jarmarkowe wydarzenia podzielono na cztery strefy – Przystanki: Radość, Równość, Ołowianka pod Żagalmi i Przystanek Smaków, bo jarmark to nie tylko atrakcje handlowe. Ważną częścią imprezy są od lat wydarzenia kulturalne, a pierwszy dzień to czas otwarcia każdej z nich.

Od godz. 11 do 19 czynna będzie Strefa dla Dzieci zorganizowana na Targu Rybnym (ul. Podwale Staromiejskie), a Jarmarkowe Parady Szekspirowskie przygotowane przez Gdański Teatr Szekspiriwski odbędą tego dnia aż dwie – jedna na rozpoczęcie wydarzenia, a druga o godz. 17 przejdzie od Targu Rybnego na Podwale Staromiejskie.

W sobotę zabrzmią też, z Ratusza Głównego Miasta, pierwsze dźwięki XXIV Gdańskiego Festiwalu Carillonowego (godz. 12) i obchodzić będziemy – poetycko – Urodziny Muzeum Bursztynu (godz.19).

Dzień zakończy Sobotni Chillout na Ołowiance, czyli występ zespołów SIMA i Deaf Can Dance (godz. 18-22), które zainaugurują otwarcie sceny Ołowianka pod Żaglami na Wyspie Ołowiance.

– Jarmark św. Dominika od wieków zmienia nasz codzienny, piękny Gdańsk w miejsce, które jest przestrzenią spotkań wielu ludzi, którzy dzielą się swoimi talentami i bogactwem. My to wszystko po raz kolejny będziemy obserwować. Dla nas, zakonników, to także wielkie święto, dlatego, że 8 sierpnia świętujemy św. Dominika. Serdecznie zapraszamy na koncerty organowe oraz do zwiedzania kościoła św. Mikołaja i jego zakamarków. To obiekt niezwykły, bo zachowany od zniszczeń wojennych. Przygotowaliśmy także stragan dominikański, który znajdzie się nieopodal klasztoru. Tam będą czekały nalewki, zioła, które są przygotowane przez siostry dominikanki. Otworzyliśmy także nasze klasztorne archiwum, a przez okres pandemii przygotowaliśmy niezwykłą publikację pt. „Wybrałem Gdańsk”. To są wspomnienia dominikanina, który od 1946 roku aż do swojej śmierci w 2005 mieszkał w Gdańsku i tu spisał swoje wspomnienia. My także zachęcamy do tego, aby wybrać Gdańsk i odwiedzić nasze miasto – mówił przeor klasztoru Dominikanów, o. Michał Osek.

Na odwiedzających czekają pozycje programowe, dedykowane zarówno tym, którzy wolny czas wolą spędzać spokojnie, familijnie, ale też i tym, którzy stale poszukują emocji i aktywnych działań. W tym roku zorganizowane zostaną cztery strefy programowe. To na nich odbywać się będą różnorodne koncerty, warsztaty, seanse filmowe i przedstawienia teatralne, które będą współtworzyły tegoroczną imprezę.

 • PRZYSTANEK RÓWNOŚĆ – Skwer Heweliusza / Rajska

Idea kampanii #GdańskMiastemRówności jest nam bardzo bliska, dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie strefy, w której zwrócimy uwagę na tematy ważne we współczesnym świecie. Tolerancja, wrażliwość i otwartość to hasła, które łączą wydarzenia zaplanowane w tej przestrzeni. To tutaj będziecie mogli poznać inny punkt widzenia drugiego człowieka, nawiązać nowe relacje i po prostu – wyrazić siebie.

Odbędą się tu także liczne wydarzenia specjalne, m.in.:

 • Dzień Muzeum Bursztynu – Muzeum Gdańska (24.07)
 • Dzień Niebieskich Trampek (29.07)
 • Gdańskie Święto Równości (30-31.07)
 • Święto Wolontariatu (7-8.08)
 • Gdańska Eko Strefa (13-14.08)
 • PRZYSTANEK RADOŚĆ – Podwale Staromiejskie / Targ Rybny

Radość – to uczucie jest bliskie wszystkim fanom Jarmarku św. Dominika, jest też synonimem wakacji. W samym środku lata warto odwiedzić  Przystanek Radość. Będzie tam masa atrakcji dla najmłodszych, spotkania ze znanym i lubianym Bajkowiskiem, spektakle Teatru Miniatura oraz akcje realizowane przez Akademię Zabawy i Edukacji „Wykrzyknik” , które mają stanowić trzon działań programowych w tej przestrzeni.

Weekendy na Przystanku Radość poświęcamy świętom tematycznym:

 • Święto Chleba (24.07)
 • Święto Rzemiosła (30-31.08)
 • Święto Kociewia (5.08)
 • Bakalie (6-7.08)
 • Uczta Neptuna (12.08)
 • PRZYSTANEK SMAKÓW – Skwer Świętopełka
 • PRZYSTANEK OŁOWIANKA POD ŻAGLAMI – Wyspa Ołowianka

Tu nabiera się wiatru w żagle! Będzie to miejsce, w którym odpoczniecie w ciągu dnia, jak i pod wieczór będzie można wysłuchać najlepszej muzyki, obejrzeć film w kinie pod chmurką i skosztować smakowitych dań w ponad 30 stoiskach gastronomicznych – codziennie coś dobrego!

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button