BIEGIINNELEKKOATLETYKA

IO Tokio 2020. Złoto dla polskiej sztafety mieszanej 4 x 400 metrów!

Letnie igrzyska olimpijskie

Biało-czerwona sztafeta mieszana 4 x 400 metrów na igrzyskach olimpijskich w Tokio zdobyła złoty medal!

W finale w tej konkurencji Polacy pobiegli w zmienionym składzie, tj. Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic oraz Kajetan Duszyński.

Z czasem 3:09,87 polska ekipa została mistrzami olimpijskimi! Jest to rekord Europy!

Jest to także pierwszy medal igrzysk dla Polski w biegach od 1980 roku. Biało-czerwona sztafeta pobiła również rekord olimpijski oraz ustanowiła drugi wynik w historii tej konkurencji.

Srebro zdobyli Dominikańczycy (3:10,21), a brąz trafił do biegaczy z USA (3:10,22).

Przypominamy, że w eliminacjach sztafety mieszanej 4 x 400 metrów polski zespół ustanowił z czasem 3:10.44 rekord Europy.
Polacy pobiegli wtedy w składzie Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kajetan Duszyński.
To nie tylko rekord Europy, ale także drugi najlepszy wynik w historii światowej lekkoatletyki. Szybciej od Polaków w historii pobiegli tylko Amerykanie (3:09.34 w 2019 roku).

Skład finału – torami:

1. Irlandia, 2. Wielka Brytania, 3. Niemcy, 4. Stany Zjednoczone, 5.Polska, 6. Dominikana, 7. Holandia, 8. Belgia, 9. Jamajka.

Jest to drugi medal na tych igrzyskach olimpijskich.

Polskie wioślarki w finale czwórek podwójnych w Tokio (28 lipca) wpłynęły na metę jako drugi zespół.

Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann nie kryły wzruszenia po zdobyciu srebrnego medalu igrzysk olimpijskich.