POLSKA

Interwencja posłanek KP KO dot. sprawy nastolatek w radiowozie. Pismo do Zbigniewa Ziobry

Afera w Policji

Posłanki KP KO Aleksandra Gajewska i Kinga Gajewska kontynuują interwencję poselską dot. sprawy nastolatek w radiowozie.

„Policjant, który spowodował wypadek z nastolatkami w Pruszkowie, póki co nadal nie chce złożyć wyjaśnień i przebywa na L4. Z naszych ustaleń wynika, że można go przesłuchać jedynie za jego zgodą lub biegłego sądowego” – powiedziały posłanki.

Pismo z pytaniami poselskimi do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry wystosowane przez posłanki KP KO:

„W ostatnim czasie ujawniono informację o skandalicznym zachowaniu dwóch pruszkowskich funkcjonariuszy Policji. Media ujawniły, że „policjanci, którzy przyjechali na interwencję do zgłoszonego przez grupę młodzieży pożaru, żartowali z nimi w sposób dwuznaczny, z ewidentnym podtekstem seksualnym”. Następnie policjanci zaprosili nastolatki do radiowozu, wzięli je na przejażdżkę, w trakcie której policjanci rozbili radiowóz na drzewie i pozostawili na miejscu zdarzenia ranne nastolatki i w wulgarny sposób kazali im się oddalić z miejsca zdarzenia.

Jednocześnie funkcjonariusze policji mieli nie poinformować we właściwym systemie, że w radiowozie znajdują się osoby postronne. Ponadto rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie poinformowała o wpłynięciu do Prokuratury Rejonowej w Pruszkowie materiałów spraw policjantów, którzy rozbili się w radiowozie pod Warszawą.

W związku z powyższym, działając na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U. z 2018 r. poz. 1799), wnosimy o odpowiedź na zadane poniżej pytania przesłaną do dnia 27 stycznia 2023 r. na w/w adres poczty elektronicznej:

1. Jakie działania w przedmiotowej sprawie podjęła prokuratura?

2. Czy w opisywanej sprawie prokuratura wszczęła postępowanie przygotowawcze? Jeśli tak, to na jakim jest etapie?

3. Czy policjantom, którzy w opisywany, wulgarny i dwuznaczny sposób zaprosili nastolatki do radiowozu oraz doprowadzili swoją brawurową jazdą do wywołania u nich naruszenia czynności narządów ciała i rozstrój zdrowia, postawione zostały zarzuty? Jeśli tak, to popełnienie jakiego czynu zabronionego zarzucono w/w funkcjonariuszom policji?

4. Ile postępowań w podobnych sprawach oraz w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Policji prowadziły jednostki organizacyjne prokuratury?

Wnosimy niniejszym o wskazanie w ilu z tych spraw skierowano akt oskarżenia do sądu, ile spraw zakończyło się umorzeniem postępowania lub odmową jego wszczęcia oraz ilu funkcjonariuszom Policji postawiono zarzuty karne.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Zobaczymy co z tego wyniknie ale mnie to bardziej wygląda na to że karynki nabijają sobie punkty w roku wyborczym, po prostu reklama.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button