POLITYKAPOLSKA

Inauguracja Sejmu X kadencji. Szymon Hołownia marszałkiem, wybrano pięciu wicemarszałków. Porażka Witek

Polityka

Sejm X kadencji rozpoczął prace.

Nowo wybrani parlamentarzyści złożyli ślubowanie poselskie, Izba wybrała posła Szymona Hołownię na funkcję Marszałka Sejmu, poznaliśmy także nazwiska nowych wicemarszałków.

Przed rozpoczęciem obrad prezydent Andrzej Duda w towarzystwie marszałka seniora Marka Sawickiego oddał hołd przed tablicami upamiętniającymi śp. Lecha Kaczyńskiego, św. Jana Pawła II, śp. marszałka Macieja Płażyńskiego, parlamentarzystów – ofiar II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.

Sejm. Andrzej Duda i Marek Sawicki (fot. KPRP)

Posiedzenie inaugurujące X kadencję Sejmu otworzył Marszałek Senior. Tradycyjnie do nowo wybranych posłanek i posłów z orędziem zwrócił się prezydent Andrzej Duda. – Polacy biorą licznie udział w wyborach – niezależnie od tego, czy mieszkają na wsi, w małym, średnim, bądź dużym mieście – mówił prezydent RP, nawiązując do rekordowej frekwencji, jaka padła w wyborach przeprowadzonych 15 października. Zdaniem prezydenta Dudy to „wielki sukces”, ale także „wielkie zadanie”. – Zadanie dla wszystkich państwa, którzy zasiadają dzisiaj w ławach poselskich, zarówno tych, którzy będą tworzyć większość rządową, jak i tych, którzy znajdą się w opozycji. To od waszych decyzji, od tego, jak będziecie sprawować swój mandat zależy, czy Polacy tej wiary w naszą demokracje nie utracą. To wielka odpowiedzialność – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zadeklarował gotowość do współpracy z nowo wybranym Sejmem: – Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 r., była i jest współpraca i jeszcze raz współpraca w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podejmować. Żyjemy w niebezpiecznych czasach. Pełnoskalowa wojna tuż za naszą wschodnią granicą uświadamia nam to dobitnie ostatnio każdego dnia. Koalicja polskich spraw jest w Polsce nadal bardzo potrzebna – zaakcentował Andrzej Duda.

Sejm. Andrzej Duda (fot. KPRP)

Marszałek Senior Marek Sawicki w przemówieniu inauguracyjnym podziękował obywatelom za liczny udział w wyborach parlamentarnych, pogratulował też wybranym do Sejmu posłom. Jak podkreślił, nie ma prawdziwej demokracji bez otwartego parlamentaryzmu. – Są dwa fundamenty, na których powinna opierać się działalność każdej władzy, a przede wszystkim parlamentu: państwo prawa i godność człowieka – stwierdził marszałek Sawicki. – Stanowione prawo ma być oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli. W demokratycznym państwie, zgodnie z wolą suwerena, zmieniają się prezydenci, zmieniają się premierzy i rządy, zmienia się też skład osobowy tej Izby. Jedno przy tym jest stałe i niezmienne: Rzeczpospolita – powiedział Marek Sawicki.

Po wystąpieniu Marszałka Seniora obecni na sali posłowie złożyli ślubowanie: „Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”.

Zgodnie z wymogiem konstytucyjnym na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu dymisję Rady Ministrów złożył premier Mateusz Morawiecki.

Pierwszą decyzją Sejmu X kadencji był wybór marszałka. Posłowie wybrali na tę funkcję posła Szymona Hołownię.

– Tego wystąpienia nie sposób zacząć inaczej niż od podziękowania 21 mln 966 tys. 891 wyborcom, którzy 15 października zdecydowali w tak jednoznaczny sposób o przyszłości Polski. Dali nam, 460 posłankom i posłom, najsilniejszy w historii wolnej Polski mandat do reprezentowania ich w tej izbie. To wielki honor, to potężne zobowiązanie, to dowód że Polki i Polacy naprawdę są bardzo dojrzałym społeczeństwem – podkreślił Marszałek Sejmu. – Skoro ten Sejm wziął się z tak bezprecedensowego społecznego zrywu, to na te cztery lata mamy bardzo jasne zadanie: każdego dnia dowodzić, że nasi rodacy nie pomylili się, stojąc 15 października w tych długich kolejkach pod lokalami wyborczymi – dodał.

– Przyszedłem do polityki spoza polityki. Nie znam jej wszystkich trików, ale znam jej serce, o którym czasem zbyt często się zapomina – zaznaczył Szymon Hołownia. – Polityka to nie przemoc. Polityka to troska. Ta sala to nie oktagon z gali MMA, to dom spotkań i rozmowy. Polacy tą ogromną frekwencją powiedzieli nam wyraźnie: dość już tego, co już było. Ma się zmienić nie tylko partia, ale ma się zmienić polityka. Ona zaczęła się psuć od Sejmu i od Sejmu musi zacząć się jej naprawa – podkreślił Marszałek Sejmu. – Najważniejsze znów stanie się tu słowo: „patria” (ojczyzna), a nie „partia” – zapowiedział.

– Wybraliście mnie na Marszałka Sejmu. Całego Sejmu, a nie części sali. Zasiadają na niej ugrupowania, z których poglądami głęboko się nie zgadzam, ale są tu one z woli Polek i Polaków. Zapewniam, że Sejm nie będzie kolejną areną wyniszczającej wojny polsko-polskiej. Wszystkich posłów czy z koalicji rządzącej, czy z opozycji będą obowiązywać te same standardy, a rolą marszałka będzie pilnowanie zasad fair-play – powiedział Szymon Hołownia. – Drogie posłanki, drodzy posłowie witajcie w Sejmie różnych Polaków, Sejmie Rzeczypospolitej. Wiwat wszystkie stany! – zakończył Marszałek Sejmu.

Po wyborze na funkcję Marszałka Szymon Hołownia wraz z marszałkiem seniorem Markiem Sawickim złożyli kwiaty przed tablicami memoratywnymi w gmachu Sejmu.

Donald Tusk i Szymon Hołownia (fot. Kancelaria Sejmu)

W przerwie w obradach Izby obaj marszałkowie byli gośćmi inauguracyjnego posiedzenia Senatu XI kadencji.

Pierwszego dnia obrad Sejm podjął uchwałę, w której ustalił liczbę wicemarszałków na sześciu. Na funkcję tę bezwzględną większością głosów wybrani zostali posłowie Krzysztof Bosak, Włodzimierz Czarzasty, Dorota Niedziela, Monika Wielichowska i Piotr Zgorzelski.

Premier Mateusz Morawiecki otrzymał misję tworzenia rządu

Inauguracja X kadencji Sejmu to ważne wydarzenie dla wszystkich Polek i Polaków. Premier Mateusz Morawiecki podsumował działania rządu na pierwszym posiedzeniu w nowej kadencji. Przypomniał o wsparciu dla obywateli podczas kryzysów i dotrzymywania obietnic wyborczych. Przedstawił kluczowe inwestycje, które udało się zrealizować np. budowa zapory na granicy z Białorusią. Dzięki działaniom rządu komfort i jakość życia Polek i Polaków znacząco się poprawiły. Podczas inauguracji X kadencji Sejmu, zgodnie z przepisami Prezes Rady Ministrów podał swój dotychczasowy rząd do dymisji. Po zakończeniu obrad Prezydent RP desygnował nowego premiera. Misję tworzenia rządu otrzymał ponownie Mateusz Morawiecki.

Premier podsumował dotychczasowe działania rządu

Podczas inauguracji X kadencji Sejmu premier Mateusz Morawiecki podsumował ostatnie 4 lata działań Rady Ministrów. Mierzyli się m.in. z pandemią COVID-19, a także kryzysem inflacyjnym i energetycznym wywołanym przez agresję Rosji na Ukrainę. Oczywiście słowa te poniżej są pisowskie.

Rząd przez ostatnie 4 lata dbał o równomierny i sprawiedliwy rozwój. Dzięki temu w Polska powstało szereg inwestycji, które zwiększają komfort życia mieszkańców naszego kraju. To wyremontowane drogi, nowe boiska czy przedszkola. Rząd wprowadził wiele programów społecznych, które pomagają Polkom i Polakom w codziennym życiu. To m.in. 13. i 14. emerytura, Rodzina 500+ (od stycznia 2024 roku 800+) czy Kredyt 2%. Nie byłoby to możliwe bez naprawy finansów publicznych.

– Mamy najwyższą rekordową liczbę osób pracujących, powyżej 17 milionów. Pomimo tych czterech egipskich plag, które na nas spadły, mamy bardzo stabilne finanse publiczne – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent RP desygnował Prezesa Rady Ministrów

– Bardzo gorąco dziękuję za wszystko, co udało się zrobić. Raz jeszcze przepraszam za potknięcia, błędy ostatnich czterech lat i proponuję koalicję polskich spraw. Polska jest tego warta. Walczmy o Polskę. Niech żyje niepodległa, suwerenna, dostatnia i solidarna Rzeczpospolita – podsumował w Sejmie szef polskiego rządu.

Prezydent Andrzej Duda desygnował Prezesa Rady Ministrów. Misję tworzenia rządu otrzymał ponownie Mateusz Morawiecki.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button