POLSKA

Inauguracja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024. Po raz pierwszy z instytucjami państwowymi

Czy Polska w końcu "otwiera się"?!

5 lutego w KPRM ogłoszono start czwartej ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.

Po raz pierwszy odbywa się aż pod trzeba patronatami instytucji państwowych: Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzeczniczki Praw Dziecka.

Jest to pierwszy projekt na rzecz społeczności LGBTQ+ z tak dużym wsparciem państwa. Tegoroczna edycja odbywa się w nowej formule pod hasłem Szkoła Zaufania. Młodzi ludzie mogą oceniać swoje szkoły w Rankingu od 5 lutego do 12 kwietnia 2024. Wyniki poznamy na koniec kwietnia.

Wsparcie dla projektów na rzecz społeczności LGBTQ+

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to pierwszy projekt na rzecz społeczności LGBTQ+ tak silnie wspierany przez instytucje państwowe. Przyznane zostały aż trzy patronaty krajowe – Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości oraz Rzeczniczki Praw Dziecka. Dodatkowo, projekt nadal odbywa się pod patronatami Komisji Europejskiej w Polsce, miast Warszawy, Gdańska, Poznania, Łodzi, Szczecina, Dąbrowy Górniczej oraz marszałków województw: lubuskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Ocenianie trwa na stronie https://lgbtplusme.com/ranking/pl od 5 lutego 2024 do 12 kwietnia 2024. Udział wziąć mogą wszystkie osoby ze społeczności szkolnej, jednak o miejscu w Rankingu zadecyduje głos młodzieży.

– To fantastyczne, że pierwszy projekt na rzecz praw LGBTQ+ dotyczy właśnie młodzieży. Ostatnie lata pokazały, że potrzeba wiele odwagi, aby wspierać prawa osób LGBTQ+ w środowisku szkolnym. Dziś wiemy już, że wsparcie przyjdzie po raz pierwszy ze strony instytucji państwowych. Projekt pozostaje oddolny.

Niestety, z ubiegłorocznego Rankingu wiemy, że 60% młodzieży przynajmniej raz było świadkami zachowań dyskryminujących – mówi Dominik Kuc, pomysłodawca Rankingu.

Nowa formuła Rankingu

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to szerokie badanie społeczne, w którym młodzi ludzie wskazują najbardziej przyjazne, otwarte, tolerancyjne i bezpieczne szkoły. Celem Rankingu jest wzmocnienie głosu osób uczniowskich oraz promocja dobrych praktyk dla szkół. Tegoroczna edycja odbywa się w nowej formule. Hasło to: Szkoła Zaufania. Dziesięć najbardziej przyjaznych szkół otrzyma na koniec kwietnia szkolne Tarcze z napisem “Szkoła Zaufania”.

– Chcemy, aby każda szkoła była miejscem wychowującym młodych ludzi w duchu otwartości i poszanowania godności ludzkiej. Uważamy, że po latach dyskryminacji należy odbudować w polskiej szkole właśnie zaufanie. Pod tym hasłem kryje się poczucie bezpieczeństwa każdej młodej osoby w miejscu w którym spędza większość swojego czasu – czyli w szkole. Wartości, które od 4 lat na skalę ogólnopolską staramy się popularyzować, czyli tolerancja, akceptacja, otwartość, sprawczość, zrozumienie, to są fundamenty zaufania, które powinno być w polskich szkołach . My jako fundacja GrowSPACE chcemy nadal stać na straży tego aby jak największa ilość placówek była miejscem, do którego można mieć zaufanie – Komentuje Gabriela Gładyszewska, ekspertka ds. projektów równościowych Fundacji GrowSPACE.

Młode osoby w ankiecie odpowiadają na pytania o to, jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+, czy pojawia się dyskryminacja, czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele i nauczycielki wspierają społeczność LGBTQ+. Będą też pytane o tytułowe zaufanie do własnej szkoły, do grona pedagogicznego.

Wreszcie, zaufanie to także kredyt zaufania – dla rządzących do poprawy sytuacji i walki z przemocą rówieśniczą na następne lata. Wyniki będą ogłoszone w ostatnim tygodniu kwietnia. Do tego czasu osoby z Fundacji GrowSPACE rusza w Polskę i będzie działać we wszystkich regionach.

Homofobia łamała życiorysy

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ już od 2018 roku pomaga wybierać otwartą, bezpieczną i akceptującą szkołę średnią. W poprzednich latach udział brało około 20 tysięcy młodych ludzi rocznie. Nagradzane były takie szkoły jak: I LO im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, XXXVIII Dwujęzyczne Liceum w Poznaniu, I LO im. Henryka Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu czy IV LO im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi.

– Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to niezwykła szansa dla młodzieży, której homofobia, bifobia i transfobia niejednokrotnie łamała życiorysy. Żadna osoba uczniowska nie musi już szukać szkoły na chybił trafił, dzięki Rankingowi będzie wiedziała, że wybiera szkołę, w której panuje wzajemne zaufanie oraz atmosfera wspierająca rozwój niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Jako licealista z Podkarpacia wiem, że część młodych osób LGBTQ+ planuje edukacje w większych miastach w obawie przed stygmatyzacją – mówi Mateusz Trzaska, uczeń.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button