POLSKA

II faza współpracy polsko-koreańskiej. Produkcja sprzętu wojskowego w Polsce

Polska - Korea Południowa

31 sierpnia w Warszawie odbyły się rozmowy ministrów obrony Polski Mariusza Błaszczaka oraz Lee Jon-sup, ministra obrony Korei Południowej.

Głównym tematem rozmów dalsze wzmacnianie współpracy bilateralnej.

„Jestem bardzo wdzięczny panu ministrowi za to, że tak wiele osiągnęliśmy wspólnie współpracując. Wiele osiągnęliśmy dla bezpieczeństwa i zapewnienia pokoju – poprzez wzmacnianie Wojska Polskiego oraz realizowanie w praktyce polityki odstraszania. To decyzja polskich władz żeby skoncentrować się na inwestycji w bezpieczeństwo, żeby wzmacniać polskie Siły Zbrojne, żeby je rozwijać.(…) Przygotowujemy II fazę naszej współpracy polegająca na produkcji sprzętu wojskowego w Polsce” – powiedział minister M. Błaszczak po zakończeniu rozmów z delegacją Korei Południowej.

– Efekty tej współpracy są namacalne. Miliony ludzi mogły podziwiać 15 sierpnia wielką defiladę w Warszawie. W czasie tej defilady zaprezentowany został nowoczesny sprzęt wyprodukowany w Korei. Myślę tu o czołgach K2, o armatohaubicach K9, o samolotach FA-50.(…) W ręku polskich żołnierzy ten sprzęt rzeczywiście jest sprzętem, który daje gwarancje bezpieczeństwa – podkreślił szef MON.

W trakcie spotkania omówiona została także sytuacja bezpieczeństwa oraz kwestie modernizacji technicznej i dalszej współpracy zbrojeniowej.

– Wspólnie zorganizujemy 17 września demonstracje zdolności obronnych Wojska Polskiego w Bemowie Piskim, w ramach ćwiczenia „Jesienny Ogień”. Tam będziemy mogli podziwiać skuteczność sprzętu koreańskiego w rękach polskich załóg. Tam również będziemy mogli podziwiać Chunmoo, czyli system rakietowy o zasięgu do 300 km na polskich Jelczach. Już pierwsze egzemplarze tej broni są w naszym kraju – dodał minister M. Błaszczak.

W ostatnich latach partnerstwo przemysłów polskiego i koreańskiego zacieśniło się, w wyniku zawarcia umów bilateralnych na dostawy dla Sił Zbrojnych RP, które objęły czołgi K2, haubice samobieżne K9 Thunder, lekkie samoloty bojowe FA-50 czy wieloprowadnicowe wyrzutnie K239 Chunmoo.

– Jeszcze raz dziękuje za dotychczasową współpracę, ale podkreślam, że jeszcze wiele przed nami. To jest współpraca, która jest korzystna dla obu stron – dla Polski i dla Korei.(…) Jestem o tym przekonany, że wspólnie osiągniemy sukces – podsumował minister Błaszczak.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button