ŚWIAT

Holandia. Zełenski odwiedził bazę Królewskich Sił Powietrznych. Ukraina dostanie 42 myśliwce F-16

Inwazja Rosji na Ukrainę

W ramach wizyty roboczej w Królestwie Niderlandów prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Eindhoven z premierem Holandii Markiem Rutte.

„Wysoce doceniamy przywództwo Holandii w udzielaniu wszechstronnego i silnego wsparcia Ukrainie” – zaznaczył szef państwa i wyraził nadzieję, że ten poziom wsparcia ze strony Holandii będzie kontynuowany nawet po wyborach parlamentarnych i utworzeniu nowego rządu w tym kraju.

Prezydent poinformował premiera Holandii o sytuacji na froncie i sukcesach ukraińskich obrońców. Zaznaczył przy tym, że dla osiągnięcia celów strategicznych na polu walki nasze wojsko potrzebuje zwiększonej pomocy.

Wołodymyr Zełenski podziękował stronie holenderskiej za decyzję o przekazaniu Ukrainie myśliwców F-16 w celu wzmocnienia niezbędnej ochrony tego nieba.

„Dziś zrobiliśmy kolejny krok w kierunku wzmocnienia osłony powietrznej Ukrainy. F-16.

Te odrzutowce będą używane do trzymania rosyjskich terrorystów z dala od ukraińskich miast i miasteczek.

Mark Rutte i ja osiągnęliśmy porozumienie w sprawie liczby samolotów F-16, które mają zostać przekazane Ukrainie po ukończeniu szkolenia przez naszych pilotów i inżynierów.

42 odrzutowce. A to dopiero początek” – napisał na Twitterze Zełenski.

Holandia. Wołodymyr Zełenski i Mark Rutte (fot. president.gov.ua)

Prezydent zaznaczył, że szkolenie ukraińskich pilotów na myśliwce F-16 powinno zostać zakończone jak najszybciej.

Przywódcy omówili dalsze wzmacnianie ukraińskiej obrony powietrznej nowoczesnymi przeciwlotniczymi systemami rakietowymi.

Głowa państwa zwróciła również uwagę na rolę Holandii we wzmocnieniu sił obronnych Ukrainy pojazdami opancerzonymi, w szczególności na gotowość do udziału w koalicji BMP CV90, która powstaje z inicjatywy Szwecji.

Wołodymyr Zełenski podziękował Holandii za przystąpienie do Wspólnej deklaracji w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i rozpoczęcie negocjacji umowy dwustronnej z Holandią na podstawie tej deklaracji.

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę na przywództwo Holandii we wdrażaniu zainicjowanej przez niego Formuły Pokoju oraz omówił z Markiem Rutte przygotowania do zbliżającego się Światowego Szczytu Pokoju.

Ponadto głowa państwa podziękowała za przyznaną w czerwcu przez holenderski rząd paczkę pomocową w wysokości 120 mln euro, której część została przeznaczona na pilną likwidację skutków wysadzenia przez rosyjskich terrorystów tamy Kakhovskaya HPP.

Strony rozmawiały o możliwości udzielania dotacji dla ukraińskich małych i średnich przedsiębiorstw, a także o udziale holenderskich przedsiębiorstw w odbudowie Ukrainy.

Holandia. Eindhoven. F-16 (fot. president.gov.ua)

Wołodymyr Zełenski zapoznał się z charakterystyką eksploatacji i obsługi myśliwców F-16 w bazie Sił Powietrznych Holandii

Wołodymyr Zełenski wraz z premierem Holandii Markiem Rutte odwiedzili bazę Królewskich Sił Powietrznych w Eindhoven.

Odbyła się odprawa dla ukraińskiego prezydenta w sprawie eksploatacji i obsługi myśliwców F-16, które Ukraina chce pozyskać w celu wzmocnienia Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Prezydent wysłuchał informacji od dowódcy Holenderskich Sił Powietrznych Andre Steuera i dokonał inspekcji dwóch myśliwców F-16. Wołodymyr Zełenski wszedł do kokpitu jednego z myśliwców i zapoznał się z wyposażeniem.

Zełenski podziękował Markowi Rutte, jego rządowi, dowództwu Holenderskich Sił Powietrznych, całemu personelowi wojskowemu i instruktorom za wsparcie Ukrainy oraz rzetelną i efektywną współpracę.

Koalicja F-16 dla Ukrainy

„Kolejnym krokiem do wzmocnienia obrony przeciwlotniczej Ukrainy jest F-16. Samoloty, których użyjemy do trzymania rosyjskich terrorystów z dala od ukraińskich miast i wsi. Uzgodniliśmy z Markiem, ile samolotów F-16 zostanie dostarczonych Ukrainie po przeszkoleniu pilotów i inżynierów” – powiedział szef państwa ukraińskiego.

„Nie chciałbym mówić o liczbie (samolotów – przyp. red.), Marek powiedział, że rozmawiamy o liczbie 42, ale przed nami jeszcze rozmowa z naszymi kolegami z Danii. Jak powiedział Mark, zapewnienie samolotów jest wzajemną umową. Myślę, że uczciwie będzie porozmawiać o liczbie nieco później” – wyjaśnił prezydent.

Jak zauważył Wołodymyr Zełenski, podczas inwazji na pełną skalę Rosja użyła już ponad 6500 pocisków i ponad 3500 dronów uderzeniowych przeciwko Ukrainie, w tym irańskich „Shaheedów”. Zdecydowana większość z nich skierowana była raczej przeciwko obiektom cywilnym niż wojskowym.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button