Dzisiaj krakowskie lotnisko zapisało się na kartach historii jako pierwszy port regionalny w Polsce, który obsłużył 10 milionów pasażerów w ciągu jednego roku.
Na konferencji zorganizowanej w krakowskim terminalu Dariusz Klimczak, minister infrastruktury powiedział:
„Odczuwam ogromną satysfakcję z powodu tak dynamicznego rozwoju polskich lotnisk regionalnych. Biją one kolejne rekordy. 10 milionów w Krakowie, 4 miliony we Wrocławiu, ponad milion w Rzeszowie. Ma to kluczowe znaczenie dla wygenerowania odpowiednio wielkiego ruchu pasażerskiego, co jest niezbędne w kontekście budowy i przyszłego funkcjonowania Centralnego Portu Komunikacyjnego.”
Od rana w Kraków Airport oczekiwaliśmy na przylot 10 milionowego pasażera i świętowaliśmy, witając pasażerów wyjątkowymi atrakcjami. Maskotka 10M częstowała ciasteczkami z wróżbą, a specjalna fotościanka pozwalała podróżnym uwiecznić tę historyczną chwilę krakowskiego lotniska. Kulminacyjny punkt wydarzenia nastąpił o 11:20, gdy przyleciał „szczęśliwy rejs” PLL LOT z Warszawy, którym podróżował 10-milionowy pasażer Kraków Airport. Przy dźwiękach Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej i rozsypanym konfetti, Mateusz – 10-milionowy pasażer Kraków Airport został uroczyście powitany przez Zarząd lotniska oraz specjalnych gości. 10-milionowego pasażera obdarowano wyjątkowymi upominkami, m.in. walizką z logo Kraków Airport, e-bookiem, poduszką pamiątkową oraz zaproszeniem do strefy VIP.
23 listopada 2024 r. Kraków Airport w Balicach zapisał się na kartach historii jako pierwszy port regionalny w Polsce, który obsłużył 10 milionów pasażerów w ciągu jednego roku. Jubileuszowy pasażer przyleciał rejsem PLL LOT z Tokio przez Warszawę. Pan Mateusz jest krakowianinem i wracał z żoną Ewą z podróży poślubnej. Na lotnisku czekało na niego wiele niespodzianek. Odebrał też gratulacje od ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka.
Prezes zarządu Kraków Airport, Łukasz Strutyński podkreślił, że dzisiejszy sukces jest efektem ciężkiej pracy całego zespołu lotniska oraz współpracy z partnerami – od linii lotniczych po lokalne władze i społeczności. „Dziękujemy naszym pasażerom za zaufanie i wybór naszego lotniska. To ich obecność motywuje nas do dalszego rozwoju i osiągania kolejnych sukcesów. 10 milionowy pasażer to wspaniałe ukoronowanie 60-lecia lotniska w Krakowie! – mówił Łukasz Strutyński, prezes zarządu Kraków Airport
Andrzej Ilków, Prezes Polskie Porty Lotnicze S.A. powiedział:
„Po raz pierwszy w swojej historii krakowskie lotnisko odprawiło ponad 10 milionów pasażerów.
To osiągnięcie dowodzi dynamicznego rozwoju tego portu oraz rosnącego znaczenia Krakowa jako ważnego węzła komunikacyjnego w Polsce i Europie. Równocześnie Lotnisko Chopina w Warszawie przekroczy niebawem po raz pierwszy 20 milionów pasażerów, potwierdzając swoją rolę lidera polskiego rynku lotniczego i strategicznego hubu międzykontynentalnego. Razem tworzymy system dwóch silnych skrzydeł, które unoszą polskie lotnictwo ku nowym horyzontom. Odprawienie tak imponującej liczby pasażerów to efekt współpracy i zaangażowania – pracowników lotnisk, linii lotniczych, partnerów obsługujących podróżnych oraz lokalnych władz wspierających ambitne plany rozwoju. To dowód, że odpowiednia wizja i determinacja przynoszą spektakularne rezultaty. Jestem przekonany, że przed Krakowem – największym lotniskiem regionalnym w Polsce – jeszcze wiele sukcesów. Życzę, by każde kolejne osiągnięcie było kolejnym krokiem w budowaniu jeszcze silniejszej pozycji polskiego lotnictwa na europejskim niebie” – dodał prezes Andrzej Ilków.
„Jestem niezwykle dumny, że mogę uczestniczyć w tym historycznym momencie dla Kraków Airport. Osiągnięcie 10 milionów pasażerów to dowód na dynamiczny rozwój i znaczenie tego portu lotniczego w regionie. Dla PLL LOT lotnisko w Krakowie jest niezwykle istotnym partnerem. Bezpośrednio łączymy stolicę Małopolski z Warszawą, Chicago, Stambułem, Olsztynem, a w sezonie letnim również z Nowym Jorkiem. Gratuluję całemu zespołowi Kraków Airport oraz wszystkim pasażerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu.” – powiedział Michał Fijoł, prezes zarządu PLL LOT.
Po oficjalnych przemówieniach, 10-milionowy pasażer wspólnie z Dariuszem Klimczakiem, Ministrem Infrastruktury oraz Zarządem Kraków Airport uroczyście pokroił okolicznościowy tort, który następnie rozdano pasażerom i gościom. Wszyscy uczestnicy wydarzenia wzięli udział w pamiątkowym zdjęciu.
Wieczorem Teatr Słowackiego, Operę Krakowską i Arenę rozświetlą specjalne iluminacje.
Krakowskie lotnisko jest obecnie największym portem regionalnym w Polsce. Według prognoz, do końca roku obsłuży ono ponad 11 milionów pasażerów. Obecnie lotnisko oferuje ponad 160 połączeń do 40 krajów rocznie, a przyszłe plany inwestycyjne obejmują m.in. rozbudowę terminala pasażerskiego i budowę drogi startowej.
Dynamiczny rozwój lotnisk regionalnych w Polsce
W tym roku obchodzimy 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Od tego czasu udział portów regionalnych w rynku lotniczym wzrósł z 31 proc. w 2004 roku do 63 proc. w 2024 roku, co obrazuje ich rosnącą rolę w krajowym i międzynarodowym transporcie lotniczym. W 2023 roku liczba pasażerów obsłużonych na polskich lotniskach po raz pierwszy w historii przekroczyła 50 mln, osiągając wynik 52 mln. W tym roku prognozowany jest wynik ponad 57 mln obsłużonych pasażerów na wszystkich lotniskach, co przewyższa założenia bazowe prognozy przygotowanej na początku roku dla Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
– Odczuwam ogromną satysfakcję z powodu tak dynamicznego rozwoju polskich lotnisk regionalnych. Biją one kolejne rekordy. 10 milionów w Krakowie, 4 miliony we Wrocławiu, ponad milion w Rzeszowie. Ma to kluczowe znaczenie dla wygenerowania odpowiednio wielkiego ruchu pasażerskiego, co jest niezbędne w kontekście budowy i przyszłego funkcjonowania Centralnego Portu Komunikacyjnego – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Zgodnie z analizami Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA), porty przesiadkowe i regionalne pełnią różne, ale wzajemnie uzupełniające się funkcje. Dlatego po powstaniu nowego lotniska krajowego regionalne porty lotnicze nadal będą pełnić istotną rolę w układzie gospodarczym i komunikacyjnym Polski.
Wyniki przewozowe pokazują, że krajowy sektor lotniczy rozwija się w szybkim tempie, a polscy pasażerowie coraz chętniej korzystają z możliwości podróży lotniczych. Przykładem jest wspomniane lotnisko we Wrocławiu, które kilka dni temu świętowało odprawienie 4-milionowego pasażera, co stanowi nowy rekord. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. port ten odprawił o 17 proc. więcej pasażerów niż w analogicznym okresie 2023 roku i o 26 proc. więcej niż w roku 2019. W listopadzie br. natomiast Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów przekroczył milion pasażerów, co oznacza wzrost o 11 proc. w porównaniu do 2023 roku i 47 proc. w stosunku do 2019 roku.
Ambitne plany rozbudowy Modlina
Lotnisko w Modlinie, jako kluczowy port dla przewoźników niskokosztowych, również przygotowuje się do realizacji ambitnych projektów inwestycyjnych. Plan Generalny portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022–2045, zatwierdzony przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka, zakłada kompleksową modernizację infrastruktury zarówno lotniczej, jak i pasażerskiej.
W ramach planu przewidziano budowę nowej drogi startowej, która po oddaniu do użytku pozwoli na przekształcenie obecnej drogi startowej w drogę kołowania, co znacząco zwiększy przepustowość pola manewrowego. Ponadto powstanie więcej płyt postojowych dla samolotów, wybudowane zostaną stanowiska do odladzania samolotów bliżej progu drogi startowej oraz rozbudowane zostaną drogi kołowania. W planie jest również uruchomienie terminala CARGO, rozbudowa terminala pasażerskiego i budowa parkingu wielopoziomowego. Ważnym elementem Planu Generalnego jest także budowa odcinka linii kolejowej łączącej stację Modlin z Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa-Modlin oraz budowa nowoczesnej stacji kolejowej.