BIAŁYSTOK

Henryk Gulbinowicz stracił tytuł honorowego obywatela Białegostoku

Kardynał Henryk Gulbinowicz przestał być Honorowym Obywatelem Miasta Białegostoku

Rada Miasta Białystok, na wniosek prezydenta Tadeusza Truskolaskiego pozbawiła dziś honorowego obywatelstwa miasta kard. Henryka Gulbinowicza.

Za było 20 radnych, 4 radnych PiS wstrzymało się od głosu, a 4 nie wzięło udziału w głosowaniu.

Głosowanie ws. pozbawienia honorowego obywatelstwa miasta kard. Henryka Gulbinowicza (fot. UMB)

Rada Miasta Białegostoku przyznała prałatowi Henrykowi Gulbinowiczowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta 28 czerwce 2000 roku. Tytuł ten jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez władze samorządowe Miasta Białegostoku. Wyróżniane są nim osoby, których życiowe osiągnięcia, jak również kultywowane wartości, zasługują w sposób szczególny na promowanie i rozpowszechnianie.

– W tym gronie nie może być miejsca dla ludzi, których czyny rażąco naruszyły powszechnie wyznawane przez nas wartości. W związku z tym nie sposób zlekceważyć działań podjętych przez Stolicę Apostolską wobec kardynała Henryka Gulbinowicza. Decyzje dyscyplinarne, upublicznione w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z 6 listopada 2020 roku, jednoznacznie świadczą o tym, iż oskarżenia, wysuwane od dłuższego czasu pod adresem kardynała, zostały dowiedzione w sposób niebudzący wątpliwości – czytamy w uzasadnieniu do uchwały podjętej na dzisiejszej sesji Rady Miasta Białegostoku.

Odebranie kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku jest naturalną konsekwencją decyzji władz Kościoła.

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że kard. Gulbinowicz m.in. stracił prawo do używania insygniów biskupich, prawo do nabożeństwa pogrzebowego, zakaz uczestnictwa we wszelkich celebracjach. Duchowny ma postawione zarzuty dot. pedofili.

20 listopada Rada Miejska Wrocławia odebrała mu tytuł honorowego obywatela.
(UMB, własne)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button