POLSKA

Granica polsko-białoruska. Wkrótce ruszy budowa zapory. Ustawa o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego

Morawiecki: dwa światy oddzielają dyktaturę od demokracji

Premier Mateusz Morawiecki przebywał w Centrum Prasowym na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.

5 grudnia Straż Graniczna odnotowała 35 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Wobec 8 osób wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski.

Od początku roku Straż Graniczna odnotowała ponad 38 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.

Premier Mateusz Morawiecki:

„Można powiedzieć o tej polsko-białoruskiej granicy to, że oddziela dwa światy. Oddziela dyktaturę od demokracji.

Polsko-białoruska granica Unii Europejskiej oddziela normalne państwo, które troszczy się o swoich obywateli od reżimu, który dzisiaj używa obywateli innych państw jako żywych tarcz.

O tych wszystkich sprawach rozmawiałem dzisiaj z funkcjonariuszami i także o tym jak skutecznie odpierać te ataki, które co noc są powtarzane na naszej granicy, która jest coraz bardziej szczelna.

Wkrótce rozpoczynamy budowę zapory, która jest skutecznym narzędziem do ochrony przed nielegalną imigracją z zagranicy.

Podjęliśmy szereg działań dyplomatycznych i część migrantów już wraca na Bliski Wschód. Jest szansa na to, że reżim się cofnie. Ale co jest w głowie reżimu Łukaszenki i jego sponsora z Kremla tego nie wiemy, dlatego musimy być gotowi na różne scenariusze.

Dzisiaj oprócz spotkania z samorządowcami rozmawiałem z żołnierzami, pan generał i panowie pułkownicy pokazywali jak w konkretnych miejscach przebiega obrona granicy.

Zadałem też pytanie czy w tę śnieżną pogodę jeszcze jacyś żołnierze śpią w namiotach. Teraz już wszyscy są ulokowani w kontenerach lub różnych miejscach przy granicy – hotelach, pensjonatach, agroturystykach. Wszelki niezbędny sprzęt dotarł na granicę.

Rozmawiałem z samorządowcami o wsparciu lokalnej społeczności, o wsparciu przedsiębiorców i także o odbudowie dróg, które są rozjeżdżone ciężkim sprzętem i o wsparciu szpitali.

Jak tylko nasi funkcjonariusze natrafią po naszej stronie granicy na ludzi, którzy potrzebują pomocy, to oni trafiają do szpitali lub pomoc jest im udzielana w ośrodkach tymczasowych.

Niektórzy z nich utraciliby życie, więc jesteśmy wdzięczni funkcjonariuszom za ich empatię i szczere oddanie dla wszystkich ludzi – w duchu humanitaryzmu i dbania o każdego człowieka.

Miarą suwerenności państwa jest szczelność granicy i zdolność do obrony naszego terytorium i to nasi żołnierze robią znakomicie. Polska jest z Was dumna drodzy żołnierze i funkcjonariusze. Dziękujemy, że bronicie naszej granicy i służycie Rzeczypospolitej.”

Premier Morawiecki wziął udział w odprawie z przedstawicielami służb mundurowych na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej (fot. KPRM)

Ustawa o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego

Ustawa o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego pozwala na wypłaty rekompensat dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli przez wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Rekompensaty w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego nie stanowią przychodu.

Rekompensaty w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego są przeznaczone dla przedsiębiorców prowadzących działalność:

  • hotelarską
  • gastronomiczną
  • organizatora turystyki
  • pilota wycieczek lub przewodnika
  • w zakresie wypożyczania sprzętu turystycznego i rekreacyjnego
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button