SPORTY WALKI

Grand Slam w Paryżu. Brąz Angeliki Szymańskiej w judo

Medale biało-czerwonych

Bardzo dobrze sezon przedolimpijski rozpoczęła Angelika Szymańska (-63kg).

Wrocławianka zdobyła brązowy medal w Grand Slamie w Paryżu. To jej “hat-trick”, gdyż w dwóch poprzednich turniejach tej rangi w stolicy Francji też zajmowała 3. miejsce.

23-letnia Angelika Szymańska kontynuuje międzynarodowe sukcesy. Poprzedni rok judoczka Olimpijczyka Włocławek zakończyła brązem w zawodach IJF World Masters w Jerozolimie.

6 lutego zaczęła rywalizację od wygranej z Argentynką Augustiną De Lucią. Następnie przed czasem pokonała jeszcze dwie rywalki – Brazylijkę Gabriellę Moraes i Kolumbijkę Anriquelis Barrios.

W półfinale podopieczna trenerki Anety Szczepańskiej spotkała się z rówieśniczką z Izraela Gili Sharir. Do tej pory bilans był 2-3 wg. oficjalnych statystyk, a w 2022 roku 1-1. Niestety tym razem zwyciężyła Sharir.

Na zakończenie sobotniej rywalizacji Angelika Szymańska walczyła z kolejną reprezentantką Izraela Inbal Shemesh. Świetny, blisko 7-minutowy pojedynek stoczyły w grudniu w Jerozolimie i wówczas wygrała Polka. Dziś ponownie lepsza była Angelika Szymańska.

We Francji startowali również Adam Stodolski i Marcin Kowalski w kategorii -73kg. Adam Stodolski rok temu w debiucie w Turnieju Paryskim nie wygrał walki, a teraz pokonał – przed czasem – Jacka Yonezukę (USA) i Joelsona Teixeirę (Angola). W 1/8 finału przegrał z Kanadyjczykiem Arthurem Margelidonem, 5 zawodnikiem turnieju olimpijskiego w Tokio. W rankingu światowym reprezentant Polski jest 38., a jego przeciwnik 6.

Z kolei debiutujący w Paryżu Marcin Kowalski, brązowy medalistka ubiegłorocznych MŚ Juniorów, nie sprostał Brazylijczykowi Michaelowi Marcelino.

Grand Slam w Paryżu. Brąz Angeliki Szymańskiej w judo (fot. PZJudo)

Angelika Szymańska już 3. w rankingu olimpijskim

Po zdobyciu – po raz trzeci z rzędu – brązowego medalu w turnieju Grand Slam w Paryżu, Angelika Szymańska awansowała na 3. miejsce w rankingu olimpijskim kategorii -63kg.

Reprezentantka Polski zgromadziła dotychczas 1590 punktów. Pierwsza jest Izraelka Gili Sharir 1836 pkt, a druga Kanadyjka Catherine Beauchemin-Pinard 1599 pkt.

Natomiast na liście światowej IJF Angelika Szymańska plasuje się na 6. lokacie – 4043 pkt. Liderką jest Catherine Beauchemin-Pinard – 5433 pkt.

– Paradoksalnie lepiej walczy mi się z zawodniczkami z czołówki rankingu, więc nie zależy mi na rozstawieniu podczas poszczególnych turniejów – mówi Angelika Szymańska, wychowanka klubu Olimpijczyk Włocławek.

Po bardzo dobrym początku sezonu teraz rozpoczyna dalszą część przygotowań do majowych Mistrzostw Świata w Katarze. – Prawdopodobnie wystartuję jeszcze na Grand Slamie w Antalyi, który odbędzie się na początku kwietnia – dodała.