CIEKAWOSTKIPODRÓŻE

Global Peace Index 2023. To najbezpieczniejsze kraje świata. Duży spadek Polski

Najbardziej pokojowe kraje na świecie

Najnowszy ranking Global Peace Index 2023 wskazuje, gdzie turyści mogą czuć się bezpiecznie.

To tam jest najniższy wskaźnik przestępczości. Polska spadła w tym notowaniu aż o sześć miejsc na 29. pozycję.

Liderem wciąż jest Islandia. Kraj ten wygrywa od 2008 roku. Kolejnymi najbezpieczniejszymi kierunkami na świecie są Dania, Irlandia, Nowa Zelandia i Austria.

Na końcu listy zajęły państwa: Ukraina, Rosja, Demokratyczna Republika Kongo, Sudan Południowy, Syria, Jemen i Afganistan.

10 najbardziej pokojowych krajów na świecie:

  1. Islandia
  2. Dania
  3. Irlandia
  4. Nowa Zelandia
  5. Austria
  6. Singapur
  7. Portugalia
  8. Słowenia
  9. Japonia
  10. Szwajcaria

Zobacz mapę TUTAJ!

Pomimo poprawy pozytywnego pokoju w latach 2009–2020 przez 126 krajów, Globalny wskaźnik pokoju (GPI) na rok 2023 pokazuje, że średni poziom pokoju na świecie pogorszył się dziewiąty rok z rzędu, przy czym 84 kraje odnotowały poprawę, a 79 pogorszenie. Pozytywny Pokój mierzony Wskaźnikiem Positive Peace (PPI) reprezentuje postawy, instytucje i struktury, które tworzą i utrzymują pokojowe społeczeństwa. Pokazuje to, że pogorszenie było większe niż poprawa, ponieważ wzrost niepokojów społecznych i niestabilności politycznej po CoVID pozostaje wysoki, podczas gdy konflikty regionalne i globalne nabierają tempa.

  • Liczba zgonów w wyniku globalnego konfliktu wzrosła o 96% do 238 000
  • Nowe dane pokazują większą liczbę ofiar śmiertelnych konfliktów w Etiopii niż na Ukrainie, przyćmiewając poprzedni światowy szczyt podczas wojny w Syrii
  • 79 krajów doświadczyło zwiększonego poziomu konfliktów, w tym Etiopia, Birma, Ukraina, Izrael i Republika Południowej Afryki
  • Globalny wpływ gospodarczy przemocy wzrósł o 17%, czyli 1 bilion dolarów, do 17,5 biliona dolarów w 2022 r., co odpowiada 13% światowego PKB
  • Chińska blokada Tajwanu spowodowałaby spadek światowej produkcji gospodarczej o 2,7 biliona dolarów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż strata, która nastąpiła w wyniku światowego kryzysu finansowego w 2008 roku
  • Pomimo konfliktu na Ukrainie, 92 kraje poprawiły wydatki na wojsko, a 110 zmniejszyło swój personel wojskowy
  • Konflikty stają się coraz bardziej umiędzynarodowione – 91 krajów jest obecnie zaangażowanych w jakąś formę konfliktu zewnętrznego, w porównaniu z 58 w 2008 r.

Wpływ wojny na Ukrainie na pokój

  • Największe pogorszenie odnotowała Ukraina, spadając o 14 miejsc na 157. miejsce
  • Ekonomiczne skutki przemocy wzrosły o 479%, czyli 449 miliardów dolarów, co odpowiada 64% PKB Ukrainy
  • Pomimo konfliktu w Rosji w ciągu ostatniego roku poprawił się wskaźnik więźniów, brutalnych demonstracji, wpływu terroryzmu i wskaźników zabójstw, przy najniższym wskaźniku zabójstw od 2008 r.
  • 65% mężczyzn na Ukrainie w wieku od 20 do 24 lat uciekło z kraju lub zginęło w konflikcie

Co to jest Globalny Wskaźnik Pokoju?

Opracowany przez Instytut Ekonomii i Pokoju (IEP) Globalny Indeks Pokoju (GPI) jest wiodącą na świecie miarą globalnego pokoju. Raport ten przedstawia najbardziej wszechstronną, opartą na danych, analizę trendów w zakresie pokoju, jego wartości ekonomicznej oraz sposobów rozwoju pokojowych społeczeństw. Globalny Indeks Pokoju obejmuje 99,7% światowej populacji i jest obliczany przy użyciu 23 wskaźników jakościowych i ilościowych pochodzących z wysoce szanowanych źródeł i mierzy stan pokoju w trzech obszarach:

– poziom bezpieczeństwa społecznego,

– zasięg trwającego konfliktu wewnętrznego i międzynarodowego,

– i stopień militaryzacji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button