HOKEJ

GKS Katowice hokejowym mistrzem Polski 2023. Uroczysty przejazd – trasa

Hokej na lodzie

W finale fazy play-off Polskiej Hokej Ligi GKS Katowice okazał się lepszy od GKS-u Tychy, wygrywając serię 4:0.

W decydującym meczu, który rozegrano na lodowisku „Satelita” przy komplecie publiczności, katowiczanie ograli lokalnego rywala 5:2. GKS był także lepszy w trzech pierwszych spotkaniach (3:1, 2:1, 5:2). Złoty medal dla GKS-u Katowice oznacza obronę tytułu mistrza Polski, bo drużyna prowadzona przez trenera Jacka Płachtę triumfowała także przed rokiem. Na tamten sukces musiała czekać 52 lata. W sumie hokejowa drużyna z Katowic ma już na koncie osiem tytułów mistrza kraju (1958, 1960, 1962, 1965, 1968, 1970, 2022, 2023).

Zakończony sezon był niezwykle wymagający dla GKS-u. Katowiczanie grę w PHL łączyli z występami w Hokejowej Lidze Mistrzów. Jako debiutant w tych rozgrywkach GKS zdołał odnieść historyczne zwycięstwo nad szwajcarskim ZSC Lions Zurych w fazie grupowej rozgrywek. Sukces przyniósł nam także jesienny mecz o Superpuchar Polski. Dzięki wygranej aż 7:1 z Cracovią GKS po raz pierwszy w historii sięgnął po to trofeum.

Do fazy play-off PHL GieKSa przystępowała po zajęciu czwartego miejsca w sezonie zasadniczym. W 40 meczach tego etapu rozgrywek GKS zgromadził 77 punktów. W ćwierćfinałach i półfinałach GieKSa musiała stoczyć długą, siedmiomeczową rywalizację z GKS-em Jastrzębie, a następnie z Cracovią. Na zwycięstwo w finale potrzeba było tylko czterech meczów.

Mistrzostwo Polski GKS-u Katowice oznacza także, że drużyna wywalczyła prawo do gry w Pucharze Kontynentalnym.

Trener Jacek Płachta:

– Chciałem pogratulować chłopakom i całemu GKS-owi, bo świętowanie mistrzostwa Polski przed naszymi kibicami to jest coś niesamowitego. Byliśmy już w tym play-off w ciężkiej sytuacji, ale pokazywaliśmy charakter. Jestem dumny z zespołu. Wcześniej graliśmy po siedem meczów w serii, w finale cztery, ale w naszym nastawieniu nic się nie zmieniało. Po prostu chcieliśmy wygrywać. O stronę fizyczną się nie obawiałem. W play-off się o tym zapomina.

Obrońca Jakub Wanacki

– Play-off jest ciężki, zawsze i wszędzie. Może dobrze się złożyło, że we wcześniejszych seriach graliśmy aż po siedem meczów. Wyszło nam to na dobre. Podchodziliśmy do każdego kolejnego spotkania w taki sposób, że to ono jest najważniejsze.

GKS Katowice hokejowym mistrzem Polski 2023 (fot. PZHL)

GKS Katowice mistrzem Polski

Katowiczanie w znakomitym stylu obronili tytuł mistrzowski. Podopieczni Jacka Płachty, podobnie jak przed rokiem, wygrali w serii do czterech zwycięstw 4-0. GKS Tychy musi zadowolić się srebrnymi medalami. Ostatni mecz finałów zakończył się wynikiem 5:2.

GKS Katowice pewnie obronił tytuł mistrza. Ostatni mecz finałów nie obył się jednak bez emocji. Katowiczanie całkowicie zdominowali pierwszą tercję oddając trzy celne strzały do bramki tyszan. W drugiej tercji nie padł żaden gol, ale w katowickiej „Satelicie” zawrzało w trzeciej części spotkania. Najpierw bramkę na konto Tychów zdobył Ondrej Šedivý. Dwie minuty później Bartosz Fraszko zdobył czwarty punkt dla katowiczan, a już trzydzieści sekund później trafny strzał do bramki rywala oddał Bartłomiej Jezierski. Spotkanie podsumował Grzegorz Pasiut, strzelając gola w ostatniej minucie spotkania.

GKS Katowice – GKS Tychy 5:2 (3:0, 0:0, 2:2)

Lehtonen 15, Krężołek 17, Pulkkinen 18, Fraszko 45, Pasiut 59 – Šedivý 43, Jeziorski 45

MAJSTER rusza w Katowice! GKS Katowice świętuje hokejowe mistrzostwo Polski

W piątek 31 marca o godzinie 18:00 rozpocznie się uroczysty przejazd hokejowych mistrzów Polski przez dzielnice Katowic. Autokar rozpocznie swoją trasę przy Stadionie Miejskim (ul. Bukowa 1A), a zakończy ok. godz. 19:00 pod Spodkiem. Szczegóły przejazdu prezentujemy na załączonej grafice.

GKS Katowice świętuje hokejowe mistrzostwo Polski. Trasa (fot. org.)

GKS Katowice zaprasza wszystkich kibiców do towarzyszenia hokeistom i świętowania wielkiego sukcesu tego klubu!