Tego lata Gdynię odwiedziło tysiące turystów z całego świata.
To akurat nikogo nie dziwi, bo miasto ma wiele do zaoferowania. I to nie tylko latem. Skąd najczęściej przyjeżdżają nasi goście? Z jakimi pytaniami zgłaszają się do informacji turystycznej? Zobaczmy, jakie nietypowe kwestie nurtowały turystów w tym roku.
W Miejskiej Informacji Turystycznej od czerwca do sierpnia obsłużono około 13 tys. turystów. Wśród nich było 3 000 osób zza granicy oraz dodatkowo 3 500 turystów ze statków pasażerskich, które w sezonie przybijają do naszego miasta.
Okazuje się, że letnią Gdynię najchętniej odwiedzali Czesi, Niemcy, Szwedzi, Brytyjczycy, Słowacy, Hiszpanie, Francuzi, Litwini i Węgrzy. Wśród gości nie zabrakło też przyjezdnych z Włoch, Kazachstanu, Norwegii, Szwajcarii, Meksyku, Holandii, Estonii, Stanów Zjednoczonych, a nawet Singapuru czy Chin.
– Do Gdyni zawsze warto przyjechać, ale latem rzeczywiście jest tu szczególnie. Po czasie pandemii, która tak mocno nas ograniczała, w tym roku oddychamy pełną piersią, czerpiemy z morskiej bryzy nie tylko jod, ale także dużo radości życia. A co można robić latem w Gdyni? Na przykład korzystać z aż czterech strzeżonych kąpielisk albo z naprawdę szerokiej oferty kulturalnej – festiwali, muzeów czy spektakli na Scenie Letniej w przepięknych plenerach Orłowa. I z wielu innych wakacyjnych atrakcji, które nie tylko są urocze dla turystów, ale również mieszkańcom pozwalają się poczuć turystami we własnym mieście – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
Turyści przychodzą do miejskiej informacji z różnymi sprawami. Głównie po to, aby zapytać o gdyńskie atrakcje, noclegi, gastronomię czy komunikację.
Do punktu informacji trafiają też turyści z bardzo ciekawymi i dość nietypowymi pytaniami. Co nurtowało przyjezdnych do Gdyni w tym sezonie?
Oto lista wybranych pytań:
- Która restauracja albo pub w okolicy dworca będzie miała telewizor i daną telewizję?
- Czy można popłynąć w rejs „Darem Pomorza” albo „Błyskawicą”?
- Gdzie można kupić parawan na plażę?
- O której godzinie będzie padał deszcz?
- Czy jak jestem z Warszawy to mogę łowić ryby na molo w Orłowie?
- Gdzie najlepiej szukać bursztynu na plaży?
- Czy są na plaży dystrybutory z pokarmem dla łabędzi?
- Gdzie jest najlepsze miejsce, aby obejrzeć zachód słońca na plaży?
- Ile będzie kosztować wodna taksówka na Hel?
- Czy w Akwarium Gdyńskim są delfiny?
- Jak dojść na stare miasto w Gdyni?
- Dlaczego Port Wojenny jest zamknięty dla zwiedzających?
- Jak długo się idzie z Gdyni na Westerplatte?
O wszystko warto pytać, bo w myśl znanego przysłowia: „kto pyta, nie błądzi”. A pracownicy z Miejskiej Informacji Turystycznej rozwieją każdą wątpliwość i zawsze pomogą znaleźć właściwą odpowiedź.
(UMG)