TRÓJMIASTO

Gdańsk. Aleja Pawła Adamowicza otwarta. Pamiątkowa tablica

Rocznica zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

13 stycznia uroczyście nadano imię alei Pawła Adamowicza, inwestycji, która powstawała pod roboczą nazwą Nowa Bulońska Północna.

Było to jedno z wydarzeń, które upamiętniają pierwszą rocznicę zamachu na prezydenta Gdańska i jego tragicznej śmierci. Droga jest już przejezdna dla kierowców.

Otwarcie alei Pawła Adamowicza. Od lewej Antonina Adamowicz, Aleksandra Dulkiewicz, Magdalena Adamowicz, Agnieszka Owczarczak, Piotr Adamowicz (fot.Jerzy Pinkas/UMG)

Uroczystość miała miejsce tuż przy nowym gigantycznym wiadukcie drogowym, dzięki któremu możliwy jest przejazd na całej długości nowej drogi – od ul. Jabłoniowej do ul. Bulońskiej. Przybyły tłumy gości, radni, posłowie, mieszkańcy miasta. W rocznicę zabójstwa Pawła Adamowicza nadanie jego imienia tej ważnej miejskiej inwestycji ma symboliczny wymiar. Obecna była rodzina Pawła Adamowicza. Jego żona Magdalena Adamowicz podziękowała Radzie Miasta Gdańska za podjęcie uchwały o nadaniu nowej drodze imienia jej męża, podziękowała też wykonawcom za tę budowę.

Fragmenty nowej drogi oddano do użytku jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Teraz udostępniono dla ruchu kołowego wiadukt tzw. wenecki. Jest to niezwykła inżynierska konstrukcja, złożona z ośmiu łuków, która łączy w sobie klasyczną, antyczną formę z nowoczesną technologią.

Tablica upamiętniająca prezydenta Adamowicza znajduje się w chodniku tuż przy Złotej Bramie, od strony budynku Katowni (fot. UMG)

“Pamiętamy! Gdańszczanki i Gdańszczanie” – tablica w rocznicę zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza odsłonięta

Przy Złotej Bramie, nieopodal miejsca gdzie rok temu ze sceny WOŚP padły ostatnie w życiu słowa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, odsłonięto tablicę pamiątkową.

– Tablica ta upamiętnia jego bezsensowną i okrutną śmierć, moment triumfu zła. Ale to, co stało się w dzień po śmierci Pawła i dzieje się teraz, udowadnia, że zło nigdy nie wygrywa – mówiła Magdalena Adamowicz, żona śp. prezydenta Gdańska.

Na ceglanej ścianie zabytku, nad sceną, wyświetlono imię i nazwisko zmarłego prezydenta napisane „solidarycą” – to logo wykonane rok temu przez artystę Jerzego Janiszewskiego, autora historycznego znaku Solidarności, który powstał podczas strajku Stoczni Gdańskiej, w sierpniu 1980 r.

Międzywyznaniowa modlitwa przy grobie Pawła Adamowicza. Prezydent zapraszał przedstawicieli wszystkich wyznań, bez wyjątku…

Od kilku, a niektórzy duchowni nawet od kilkunastu lat, regularnie, 1 listopada, spotykali się zawsze z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem na uroczystej modlitwie międzywyznaniowej odmawianej na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy. Przedstawiciele wszystkich wyznań pojawili się też na wspólnej modlitwie 13 stycznia, w Bazylice Mariackiej, tym razem modląc się za śp. prezydenta Adamowicza.

13 stycznia 2019 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas finału WOŚP został zaatakowany nożem. Dzień później zmarł w wyniku odniesionych ran. 14 stycznia 2020 roku mija pierwsza rocznica jego śmierci.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button