Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości uruchomienia połączenia gazowego Polska-Słowacja.
Wydarzenie to odbyło się w Strachocinie, w powiecie sanockim.
Połączenie gazowe Polska-Słowacja stanowi ważny element Korytarza Gazowego Północ-Południe i jest jedną z kluczowych inwestycji energetycznych w regionie.
Połączenie zabezpieczy dostawy surowca w sytuacjach kryzysowych oraz umożliwi eksport gazu z Polski w oparciu o dostawy z terminala LNG w Świnoujściu.
Dzięki nowemu połączeniu, Polska zyska także infrastrukturalny dostęp do kolejnych źródeł gazu niezależnych od Rosji, zlokalizowanych na obszarze południowej Europy (za pośrednictwem tamtejszych terminali LNG), Afryki Północnej oraz Kaukazu.
Premier Mateusz Morawiecki podczas uruchomienia połączenia gazowego Polska-Słowacja w Strachocinie:
„Cieszę się, że udało się doprowadzić do końca tę strategiczną inwestycję. Ten gazociąg jest dowodem tego, że połączenia północ-południe mogą wzmacniać bezpieczeństwo naszych państw.
Ten gazociąg jest jednocześnie wielką inwestycją Trójmorza, które w ten sposób konstruuje swoje bezpieczeństwo.
Dziękuję premierowi Słowacji Eduardowi Hegerowi za osobiste zaangażowanie w budowę bezpieczeństwa opartego o system północ-południe. Ten interkonektor jest pewnym logicznym dopełnieniem systemu gazociągów po stronie Polski.
W ciągu 5 lat zbudowaliśmy gazociąg od Polski północno-zachodniej do południowo-wschodniej. 860 km gazociągu, który buduje dodatkową przestrzeń bezpieczeństwa.
Nie myliliśmy się co do intencji Rosji. Przestrzegaliśmy Niemcy o wielkich niebezpieczeństwach rosyjskiego szantażu gazowego, z którym mamy dzisiaj do czynienia. Realizowaliśmy konkretne działania przeciwko rosyjskim zagrożeniom.
Ten gazociąg Polska-Słowacja i dalej ze Słowacji do Austrii, do Ukrainy, ale także Rumunii i Węgier, ale także podłączenie Norwegii, to gazociąg pokoju, który tworzy wspólnotę bezpieczeństwa w oparciu o strategiczną wspólnotę Trójmorza.
Myśleliśmy strategicznie już 2-3 lata przed wojną, z której konsekwencjami dzisiaj się mierzymy. Ten gazociąg to dowód, że Grupa Wyszehradzka, choć z pewnymi problemami, odbudowuje swoją siłę.
Z Grupą Wyszehradzką współpracujemy blisko dla zapewnienia bezpieczeństwa dla całego naszego regionu, ale i mam nadzieję dla niższych cen, bo dostępność gazu to jedno wyzwanie, a drugie to ceny gazu, które są dzisiaj dyktowane z Kremla.
Otwarcie nowych połączeń to uniknięcie dalszej perspektywy szantażu gazowego ze strony Kremla. Dlatego ten dzisiejszy moment jest historyczny – pokazuje, że wola współdziałania jest ważna.”
Gazociąg Polska-Słowacja umożliwi przesył gazu w skali roku na poziomie:
- 4,7 mld m3 w kierunku Słowacji
- 5,7 mld m3 w kierunku Polski
Interkonektor gazowy Polska-Słowacja ma długość:
- 61,3 km po stronie polskiej
- 106 km po stronie słowackiej
Polska od dawna sygnalizowała o zagrożeniu surowcowym ze strony Rosji
Premier podkreślił, że od dawna przestrzegaliśmy o niebezpieczeństwach rosyjskiego szantażu gazowego, z którym mamy dzisiaj do czynienia. Dlatego Polska realizowała konkretne działania przeciwko rosyjskim zagrożeniom. – Nie myliliśmy się co do intencji Rosji – dodał szef rządu.
Jak wskazał w ciągu 5 lat zbudowaliśmy gazociąg od Polski północno-zachodniej do południowo-wschodniej. 860 km gazociągu, który buduje dodatkową przestrzeń bezpieczeństwa.