POLSKA

Fundusz Medyczny. Najdroższy lek świata na SMA będzie refundowany

Zdrowie Polaków

W 2022 roku polscy pacjenci zyskali dostęp do 84 nowoczesnych terapii.

Na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na SMA – Zolgensma. Będą mogły z niego skorzystać dzieci do 6 miesiąca życia.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski i Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych poinformowali o objęciu refundacją przez Fundusz Medyczny preparatu Zolgensma, uznawanego za najdroższy lek świata.

Od września na liście refundacyjnej znajdzie się ok. 4 tys. leków. Wśród nich – najdroższy lek w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni, Zolgensma.

– W 2022 r. polscy pacjenci zyskali najszerszy dostęp do 84 innowacyjnych terapii – 29 w zakresie wskazań onkologicznych, 55 nieonkologicznych, w tym 32 w chorobach rzadkich. To historyczna refundacja – wskazał minister zdrowia.

– Zolgensma to przełomowy lek, który zmienia życie – mówił Kacper Ruciński z Fundacji SMA.

Wprowadzanie nowoczesnych technologii jest możliwe dzięki Funduszowi Medycznemu. Roczna refundacja tylko leku Zolgensma wyniesie ok. 300 mln zł.

– To dobry dzień dla polskiej służby zdrowia, a przede wszystkim dla chorych na SMA. To także podsumowanie działania Funduszu Medycznego, z którego ten najdroższy lek na świecie będzie finansowany – powiedziała minister Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef KPRP.

Fundusz Zdrowia

– Fundusz Zdrowia to nowe narzędzie w polskim systemie ochrony zdrowia, wdrożone z inicjatywy Andrzeja Dudy. Jest ogromną szansą dla pacjentów, bo jeszcze nigdy takie technologie nie były w Polsce finansowane – mówi Grażyna Ignaczak–Bandych.

W konferencji prasowej wzięli udział również prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP, prof. Anna Kostera–Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UCK WUM oraz Kacper Ruciński z Fundacji SMA.

W Polsce leczenie rdzeniowego zaniku mięśni jest od 2019 roku finansowane ze publicznych środków. Jako pierwszy kraj w Europie wprowadziliśmy powszechne badania przesiewowe. Od kwietnia 2021 roku do lipca 2022 r. przebadano prawie 282 tys. noworodków. U 38 zdiagnozowano SMA.

– Jesteśmy jednym z nielicznych krajów, które oferują powszechne badania przesiewowe i jednym z 4, które oferują kompleksowe leczenie – wyliczał prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP.

Kolejny lek na SMA – Evrysdi

Kolejnym lekiem na SMA, który znajdzie się na wrześniowej liście refundacyjnej, będzie Evrysdi. Tym samym Polska jest jednym z liderów w leczeniu SMA.

– Dajemy dostęp do wszystkich trzech leków na SMA. To szansa dla nowonarodzonych dzieci na prawidłowy rozwój. Mamy znakomite wyniki w leczeniu 810 pacjentów – podkreślała prof. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UCK WUM.

– Objęcie refundacją leku Zolgensma to historyczny dzień. Dzięki Funduszowi Medycznemu zaczynamy kompleksowo podchodzić do leczenia pacjentów z SMA. Polska jest jednym z nielicznych krajów na świecie, które oferują powszechne badania przesiewowe i jednym z czterech, które oferują kompleksowe leczenie SMA – podkreślił prof. Piotr Czauderna.

Od 1 września br. terapia lekiem Zolgensma będzie dostępna dla dzieci w wieku do 6 miesiąca życia z rozpoznaniem rdzeniowego zaniku mięśni (SMA), badanych w ramach rządowego programu badań przesiewowych noworodków lub prenatalnie w Polsce. Refundacja preparatu Zolgensma przez Fundusz Medyczny jest wypełnieniem docierających także do Kancelarii Prezydenta RP postulatów środowisk pacjenckich i medycznych, szczególnie tych zajmujących się chorymi na wrodzony rdzeniowy zanik mięśni (SMA).

Fundusz Medyczny powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, który od początku swojej kadencji dużą rolę przykłada do kwestii ochrony zdrowia Polaków. Służą temu m.in. działania prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, której dwaj członkowie jednocześnie są członkami Rady Funduszu.

Rozwiązania zawarte w przepisach prezydenckiej ustawy o Funduszu Medycznym ułatwiają uzyskiwanie przez dzieci oraz starszych pacjentów, cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe, odpowiednich świadczeń w nowoczesnych szpitalach, a w razie potrzeby także za granicą.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button