LEKKOATLETYKA

Fiodorow, Fajdek, Lewandowski, Swoboda i Mrzygłód nominowani do europejskich nagród

Polscy lekkoatleci nominowani w plebiscycie Golden Tracks i Rising Star

Paweł Fajdek, Joanna Fiodorow oraz Marcin Lewandowski zostali nominowani do tytułu lekkoatlety roku w Europie.

Fiodorow w minionym sezonie zdobyła srebrny medal mistrzostw świata. Na koncie ma również zwycięstwo w meczu Europa – USA. Do bogatej kolekcji medali w tym roku Paweł Fajdek dołożył czwarty złoty krążek światowego czempionatu. Marcin Lewandowski został halowym mistrzem Europy, a w Dosze na dystansie 1500 metrów zajął trzecie miejsce.

Paweł Fajdek (fot. European Athletics)

Fiodorow oraz Lewandowski byli też członkami polskiej ekipy, która w sierpniu triumfowała w drużynowych mistrzostwach Europy.

Głosowanie kibiców w plebiscycie Golden Tracks trwa w social-mediach European Athletics do 18 października. Laureatów poznamy w ostatni weekend października podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Tallinie.

Głosować można w mediach społecznościowych do godziny 12:00 czasu środkowoeuropejskiego do piątku.

Nagrody Rising Star zostały wręczone po raz pierwszy w 2007 roku. Laureatami byli m.in. Jessica Ennis-Hill, Andrew Howe, Christophe Lemaitre, David Storl, Karsten Warholm, Sandra Perkovic, Mariya Lasitskene i Nafissatou Thiam.

Ewa Swoboda i Cyprian Mrzygłód nominowani do trofeum „Wschodząca Gwiazda” (Rising Star)

Sprinterka Ewa Swoboda oraz oszczepnik Cyprian Mrzygłód zostali nominowani przez European Athletics do tytułu wschodzącej gwiazdy lekkoatletyki w Europie.

Ewa Swoboda w tym roku zwyciężyła w cyklu IAAF World Indoor Tour, zdobyła halowe mistrzostwo Europy w biegu na 60 metrów oraz zwyciężyła w mistrzostwach Europy do lat 23. We wrześniu poprawiła także młodzieżowy rekord Polski.

Urodzony w 1998 Polak zdobył w minionym sezonie złoty medal mistrzostw Europy do lat 23. Podczas zawodów Gävle podopieczny Leszka Walczaka w ostatniej serii przerzucił Rumuna Alexandru Novaca osiągając 84.97 (rekord Polski do lat 23). Wynik Mrzygłóda jest słabszy zaledwie o 3 centymetry od minimum olimpijskiego. Szansę na dobry występ w mistrzostwach świata oszczepnik stracił przez drobną kontuzję, która uniemożliwiła mu wyjazd do Kataru.

W 2015 roku wschodzącą gwiazdą europejskiej lekkoatletyki wybrano Konrada Bukowieckiego.

Marcin Lewandowski (fot. European Athletics)