FILM I SERIALE

„Figurant” Roberta Glińskiego. Premiera filmu

Kraków

„Figurant” to najnowsze dzieło wielokrotnie nagradzanego Roberta Glińskiego.

16 października odbyła się krakowska premiera filmu. Na czerwonym dywanie zobaczyliśmy twórców filmu: reżysera Roberta Glińskiego i młodych aktorów Mariannę Zydek, Mateusza Więcławka czy Zuzannę Lit. Na scenie pojawił się również twórca muzyki Zygmunt Konieczny.

Figurant to psychologiczny portret Budnego – esbeka, który przez dwadzieścia lat inwigilował Karola Wojtyłę. To film o czasach PRL-u, który stawia pytanie o granice moralności. Bohater to z jednej strony mistrz manipulacji, z drugiej – kochający mąż, ojciec i przyjaciel. Bronek Budny (Mateusz Więcławek) interesuje się fotografią. Skończył szkołę i decyduje się rozpocząć pracę w Służbie Bezpieczeństwa.

Szybko dostaje zadanie specjalne: ma inwigilować Karola Wojtyłę, coraz bardziej rozpoznawalnego biskupa krakowskiego. W tym samym czasie Budny poznaje Martę (Marianna Zydek), utalentowaną studentkę ASP związaną z Piwnicą pod Baranami, krytyczną wobec ówczesnych władz. Zafascynowani sobą młodzi ludzie wkrótce biorą ślub. Marta, która nie wie, czym naprawdę zajmuje się jej partner, chce wciągnąć go w swoje środowisko.

Tymczasem między Bronkiem a nieświadomym jego istnienia biskupem Wojtyłą (nigdy nie stanęli ze sobą twarzą w twarz) rodzi się szczególna więź: jednostronna, obsesyjna i patologiczna. Premiera w kinach już 20 października.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button