FESTIWALEFILM I SERIALE

Festiwal w Wenecji 2023. Złoty Lew dla „Poor Things”. „Zielona granica” Agnieszki Holland ze Specjalną Nagrodą Jury

La Biennale di Venezia

„Poor Things” Yorgosa Lanthimosa otrzymał Złotego Lwa dla najlepszego filmu na gali zamknięcia 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Srebrny Lew (Wielka Nagroda Jury) powędrował do „Evil Does Not Exist” Ryusuke Hamaguchiego.

Festiwal w Wenecji 2023. Lista nagrodzonych

Złoty Lew – „Poor Things” reż. Yorgos Lanthimos

Srebrny Lew – „Aku wa Sonzai Shinai” reż. Ryusuke Hamaguchi

Srebrny Lew za najlepszą reżyserię – Matteo Garrone „Io Capitano”

Nagroda za najlepszy scenariusz – Pablo Larraín i Guillermo Calderón „El Conde” (reż. Pablo Larraín)

Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki – Cailee Spaeny za rolę w „Priscilla” Sofii Coppoli

Puchar Volpiego dla najlepszego aktora – Peter Sarsgaard za rolę w filmie „Memory” Michela Franco

Nagroda Specjalna Jury – „Zielona granica” reż. Agnieszka Holland

Nagroda Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora – Seydou Sarr za rolę w „Io Capitano” w reż. Matteo Garrone

„Zielona granica” ze Specjalną Nagrodą Jury w Wenecji

„Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland ze Specjalną Nagrodą Jury 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Ten moment zapisze się w historii polskiego kina. „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland otrzymała Specjalną Nagrodę Jury podczas 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Film został nagrodzony 15-minutowymi owacjami od weneckiej publiczności i otrzymał fantastyczne recenzje od krytyków, którzy uznali najnowszą produkcję polskiej reżyserki za jedno z najwybitniejszych dzieł w jej karierze. Zapraszamy do kin już od 22 września, aby osobiście przekonać się o wyjątkowości tego filmu!

„Zielona Granica” to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. Najnowsze dzieło reżyserki głośnych obrazów: „W ciemności”, „Europa, Europa”, „Pokot” i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Obywatel Jones” uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce.

To opowieść fikcja, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino zaangażowane w istotny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym.

Film – Zielona granica (fot. Agata Kubis)

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica” jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.

Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty „Jesteś Bogiem”). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.

Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania o tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, mówi Agnieszka Holland.

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania – czym jest człowieczeństwo?

„Zielona granica” będzie miała swoją światową premierę na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Film zostanie również zaprezentowany na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto oraz na 61. Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button