MUZYKAPOZOSTAŁE

Eurowizja 2020. Alicja Szemplińska reprezentantką Polski z utworem Empires! Rotterdam czeka [WIDEO]

Eurowizja 2020 w Rotterdamie

Alicja Szemplińska została polską reprezentantką na 65. Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie.

W finale programu „Szansa na sukces. Eurowizja 2020” pokonała Kasię Dereń i Alberta Černego. Zdecydowały o tym głosy jury i widzów.

Alicja Szemplińska (fot. TVP)

Finaliści zostali wybrani w 3 odcinkach program „Szansa na sukces. Eurowizja 2020”. Kasia Dereń wygrała pierwszy odcinek programu, podczas którego 7 uczestników śpiewało przeboje zespołu ABBA, a awans do finału zapewnił Kasi utwór „Mamma Mia”. Alicja Szemplińska została zwyciężczynią drugiego odcinka po wykonaniu eurowizyjnego hitu Edyty Górniak „To nie ja!”. Jako ostatni do finału dostał się Albert Černý. Zwycięzca trzeciego odcinka oczarował widownię wykonaniem „Please Please Me” The Beatles.

W odcinku finałowym na początek były wykonywane przeboje eurowizyjne. Kasia Dereń zaśpiewała „Satellite” Leny, Albert Černý – „Fairytale” Aleksandra Rybaka, a Alicja Szemplińska „Euphorię” Loreen. Później widzowie wysłuchali propozycji wokalistów na finał w Rotterdamie. Albert Černý wykonał „Lucy”, Alicja Szemplińska – „Empires”, a Kasia Dereń – „Count On Me”.

Alicja Szemplińska – Empires

Nastrojową balladę w stylu piosenek do filmów o przygodach Jamesa Bonda wykona polska reprezentantka podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie. Alicja Szemplińska piosenką „Empire” wygrała krajowe eliminacje, a my przedstawiamy jej drogę do muzycznych marzeń.

Kim jest Alicja Szemplińska?

Pochodząca z Ciechanowa wokalistka ma 17 lat. Jest doskonale znana, ponieważ wcześniej wygrywała już programy, które można było oglądać na antenach Telewizji Polskiej. W 2016 roku Alicja Szemplińska okazała się najlepsza w muzycznym show TVP „Hit Hit Hurra!”

W finałowym odcinku 14-letnia wówczas Alicja brawurowo wykonała utwór Beyonce „Listen” i decyzją widzów wygrała cały show. – Alicja, chciałabym, żebyś była moją córką – wyznała wówczas wzruszona Edyta Górniak.

Po wygranej w programie Alicja postanowiła skupić się na szkole i dalszym szlifowaniu wokalnych umiejętności, m.in. pod okiem Setha Riggsa, trenera wokalnego samego Michaela Jacksona. To właśnie warsztaty u jednego z najbardziej cenionych nauczycieli śpiewu w Los Angeles Alicja otrzymała jako nagrodę specjalną jury „Hit Hit Hurra!”.

Szerszej publiczności dała się poznać dzięki udziałowi w programie „The Voice of Poland”, który wygrała jesienią 2019 roku. Już podczas Przesłuchań w Ciemno – pierwszego etapu jubileuszowej edycji programu zauroczyła trenerów. Odmieniona Alicja wykonała „Scars to Your Beautiful”, którą w oryginale śpiewa Alessia Cara.

Wystarczyło zaledwie kilka taktów, aby Kamil Bednarek, jako pierwszy, wcisnął czerwony przycisk obracający fotel. Tuż po nim, obrócili się także pozostali muzycy. Alicja jednak wybrała na swoich mentorów Tomsona i Barona. Była to doskonała decyzja, bo dzięki ich podpowiedziom doszła do finału, a tam okazała się najlepsza.

Zwyciężczyni zaśpiewała swój pierwszy singiel „Prawie My”. Cieszyła się nie tylko z prestiżowego tytułu i statuetki. Otrzymała także kontrakt płytowy z wytwórnią muzyczną Universal Music Polska oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł! Teledysk do premierowej piosenki ma już na YouTubie blisko 3,5 mln odsłon.

Po tym sukcesie wydawało się naturalne, że Alicja może stać się bardzo mocnym kandydatem, by reprezentować Polskę podczas muzycznej Eurowizji. Tak też się stało i dziewczyna stanęła do rywalizacji w drugim półfinale programu „Szansy na sukces. Eurowizja 2020”, gdzie wylosowała piosenkę Edyty Górniak „To nie ja”. Utwór, dzięki któremu wokalistka zajęła 2. miejsce podczas 39. Konkursu Piosenki Eurowizji, okazał się dla Alicji symboliczny, bo utorował jej drogę do finału.

W ostatecznej rywalizacji zachwyciła jurorów swoim wykonaniem piosenki „Euphoria” szwedzkiej piosenkarki Loreen. Artystka zaprezentowała również premierowo utwór „Empire”, który ostatecznie dał jej zwycięstwo i który wykona w maju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2020 w Rotterdamie.
(TVP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button