SPORTY WALKI

Erewań. Mistrzostwa Europy w boksie. Tomasz Niedźwiecki i Jakub Słomiński z brązowymi medalami

ME 2022 w boksie

Tomasz Niedźwiecki (86 kg) wywalczył brązowy medal podczas Mistrzostw Europy w Erywaniu.

Wcześniej w niedzielę po brąz sięgnął również Jakub Słomiński (48 kg). Po 5 latach biało-czerwoni wrócili na podium Mistrzostw Starego Kontynentu.

Mistrzostwa Europy w boksie. Tomasz Niedźwiecki z brązowymi medalem (fot. PZB)

W maju wspaniały sukces naszych pięściarek w Mistrzostwach Świata w Stambule, gdzie srebro zdobyła Oliwia Toborek (81 kg), a brąz Lidia Fidura (+81 kg).

W niedzielne południe Jakub Słomiński (Wda Świecie) przegrał w półfinale na punkty 0:5 z Gruzinem Sakhilem Alakhverdovi, który w poprzednim roku wywalczył brąz Mistrzostw Świata.

Ponad 2 godziny później do ringu w stolicy Armenii wszedł Tomasz Niedźwiecki (Rushh Kielce), a jego rywalem był pięściarz gospodarzy Rafael Hovhannisyan. Pojedynek był toczony w bardzo dobrym tempie, a obaj zawodnicy wyprowadzili mnóstwo ciosów. Nasz reprezentant znów pokazał wszechstronny repertuar uderzeń, dążył z całych sił do zwycięstwa, ale górą był Ormianin. Polak przegrał 0:5 (28-29, 27-30, 27-30, 27-30, 27-30).

Tomasz Niedźwiecki jest Mistrzem Polski Seniorów oraz Młodzieżowców z 2016 roku. W dorobku ma kilka srebrnych i brązowych medali z obydwu turniejów krajowych. Pierwszy brąz seniorskich MP wywalczył już w 2014 roku. Karierę zaczynał w Orkanie Gorzów Wlkp., a kibice pamiętają go jeszcze boksującego pod nazwiskiem Bohdanowicz.

Warto podkreślić, że obaj podopieczni głównego trenera kadry Wojciecha Bartnika są doświadczonymi bokserami, ale przed obydwoma jeszcze sporo sezonów w ringu i mnóstwo wyzwań sportowych, w tym najważniejsze – Igrzyska Olimpijskie. Jakub Słomiński urodził się w 1996 roku, a Tomasz Niedźwiecki w 1994 roku.

Mistrzostwa Europy w boksie: wspaniały sukces Jakuba Słomińskiego – zdobył medal

Jakub Słomiński (48 kg) przerwał 5-letnią serię Polaków bez medalu w Mistrzostwach Europy. W piątek wygrał walkę ćwierćfinałową i awansował do strefy medalowej ME w Erywaniu.

26-letni Jakub Słomiński o medal walczył z Turkiem Metehanem Adiguzelem. Pierwszą rundę przegrał 0:5, ale w drugiej i trzeciej boksował bardzo dobrze, a do tego faulujący Turek dostał dwa ostrzeżenia od sędziego. To oznaczało zwycięstwa Polaka za każdym razem po 10-8 i ostatecznie bardzo pewną wygraną 5:0 i łącznie 29-26 na kartach wszystkich sędziów.
Pięściarz Wdy Świecie w półfinale w niedzielę, 29 maja spotkał się z Gruzinem Sakhilem Alakhverdovi.

Mistrzostwa Europy w boksie. Jakub Słomiński z brązowym medalem (fot. PZB)

W niedzielnej walce półfinałowej Jakub Słomiński (48 kg) przegrał jednogłośnie z Alakhverdovi, który w poprzednim roku wywalczył brąz Mistrzostw Świata.

Mimo ambitnej postawy bokser Wdy Świecie uległ temu rywalowi 0:5 (27-30, 27-30, 27-30, 27-30, 27-30). Jedynym polskim Mistrzem Europy wagi papierowej pozostaje Henryk Średnicki, który był też złotym medalistą MŚ i ME w kategorii muszej.

Jakub Słomiński od wielu lat jest niepokonany w Mistrzostwach Polski, wygrywał 3-krotnie w kategorii 49 kg, 2 razy w 52 kg i w poprzednim roku w 51 kg. Obecnie walczy w kat. 48 kg.

W historii wagi papierowej, po złoto Mistrzostw Europy sięgnął Henryk Średnicki w 1977 roku oraz Roman Rożek po brązowe w 1969 i 1971 roku.

Do tej pory ostatnim polskim medalistą ME był Mateusz Polski (64 kg), który wywalczył brąz w 2017 roku.
(PZB)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button