POLSKA

Emir Kataru Tamim bin Hamad Al Thani z wizytą w Polsce

Warszawa

Szejk Tamim bin Hamad Al Thani, Emir Państwa Katar złożył oficjalną wizytę w Polsce.

Rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą dotyczyły przede wszystkim kwestii gospodarczych.

Po ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, odbyły się rozmowy „w cztery oczy” obu przywódców.

Następnie podpisano oficjalne dwustronne porozumienie międzyrządowe o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i nauki.

Główne tematy rozmów plenarnych delegacji pod przewodnictwem prezydenta RP i Emira Państwa Katar to pogłębianie współpracy energetycznej i inwestycje katarskie w Polsce. Katar jest jednym z największych producentów i największym eksporterem gazu LNG, w który inwestuje Polska. Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym 2022 roku, odkąd zakończyły się dostawy rosyjskiego gazu do Polski, ma to ogromne znaczenie.

– Dziękujemy za wizytę, która odbywa się niedługo po mojej wizycie w Dosze. Pokazuje ona, że relacje pomiędzy naszymi krajami zacieśniają się – Katar jest czołowym partnerem energetycznym Polski – powiedział Andrzej Duda.

W maju tego roku Andrzej Duda na zaproszenie Szejka Tamima bin Hamada bin Khalifa Al Thaniego wziął udział w Katarskim Forum Ekonomicznym w Dosze.

Kolejnym tematem dyskusji obu przywódców jest bezpieczeństwo, zarówno w kontekście sytuacji na Bliskim Wschodzie, jak i w naszym regionie.

– Dziękujemy za wsparcie, zwłaszcza w ostatnim czasie, w rozmowach dla rozwiązania konfliktu bliskowschodniego. Dziękujemy także za wsparcie dla polskich obywateli, którzy tam są. Ta pomoc jest nieoceniona – podkreślił prezydent.

5. Polsko-Katarskie Forum Nowych Technologii (fot. MRiT)

Zacieśniamy relacje z Katarem

Setki spotkań, dziesiątki uczestników i liczne panele dyskusyjne. Tak wyglądało piątkowe Polsko-Katarskie Forum Nowych Technologii, podczas którego przedstawiciele świata biznesu oraz instytucji państwowych rozmawiali o możliwościach inwestycyjnych w Polsce i Katarze. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, zacieśniania polsko-katarskich relacji biznesowych oraz zawarcia znaczących porozumień o współpracy. Forum zostało zorganizowane w Warszawie przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH), Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Dosze.

Wydarzenie zgromadziło łącznie ponad 200 osób, w tym przedstawicieli niemal 100 polskich firm oraz przeszło 60 reprezentantów katarskich spółek oraz instytucji państwowych. Uczestnicy, już piątego, Polsko-Katarskiego Forum Nowych Technologii rozmawiali o najbardziej perspektywicznych obszarach współpracy między naszymi krajami.

– Katar odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu Polsce stabilnych dostaw skroplonego gazu ziemnego, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Dzięki swojej dynamicznej transformacji w oparciu o strategię „Qatar Vision 2030”, która od 16 lat zmienia oblicze Kataru, mamy możliwość jeszcze pełniejszego rozwoju naszych dwustronnych relacji. Widzimy szereg kluczowych obszarów, w których polskie podmioty mogłyby odegrać istotną rolę, jak np. transport, budownictwo czy też cyberbezpieczeństwo – powiedział podczas otwarcia Forum minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Dla zacieśniania relacji polsko-katarskich w ramach wydarzenia zawarte zostały także porozumienia o współdziałaniu m.in. w branży stoczniowej. Wśród obszarów współpracy z największym potencjałem wymieniane były również branże przyszłości, w tym rozwój sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwo.

– Chociaż Polskę i Katar dzielą setki kilometrów, łączą nas dobre relacje. Ich kluczowym obszarem jest nasza strategiczna współpraca w dziedzinie energii. Rosną jednak także wzajemne inwestycje. Katarscy inwestorzy są chociażby obecni na polskim rynku nieruchomości. Polska, jako jeden z liderów europejskiej transformacji cyfrowej, dostrzega również szczególny potencjał do współpracy z Katarem na polu digitalizacji sektora publicznego, usług finansowych oraz cyberbezpieczeństwa – stwierdził w przemówieniu otwierającym prezes PAIH Andrzej Dycha.

Przemówienia wygłosili także Sheikh Mohammed bin Hamad Al Thani, Minister Handlu i Przemysłu Państwa Katar, Sheikh Khalifa bin Jassim Al Thani, Przewodniczący Katarskiej Izby Handlu i Przemysłu, Marek Kłoczko, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Gospodarczej i Sheikh Nawaf Bin Nasser Al-Thani, Członek Zarządu Katarskiego Stowarzyszenia Biznesmenów. Wszyscy mówcy zgodnie podkreślali chęć zacieśniania relacji polsko-katarskich.

W drugiej części wydarzenia odbyły się natomiast panele dyskusyjne, m.in. o nowych technologach, innowacjach i branży logistycznej, oraz prezentacje dotyczące atrakcyjności inwestycyjnej Polski i prowadzenia działalności gospodarczej w Katarze. Wydarzenie zakończyło się sesją networkingową, która była dla polskich przedsiębiorców szansą na nawiązanie współpracy z katarskimi firmami.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button