EKSTRAKLASAPIŁKA NOŻNA

Ekstraklasa. Piłkarze zarażeni koronawirusem? Wstrzymano treningi

Ekstraklasa

We wtorek, 5 maja w Ekstraklasie miały rozpocząć się treningi.

Rano przyszła informacja do klubów, aby je przerwali, bo wykryto COVID-19 u wielu piłkarzy.

Rząd pozwolił na odmrożenie Ekstraklasy, która miała ruszyć pod koniec maja. W poniedziałek u wszystkich zawodników przeprowadzono testy na obecność wirusa. Od dzisiaj zaplanowano treningi do 13 osób plus trener.

Około 800 osób poddano przesiewowym testom immunologicznym, które potwierdzają czy ktoś miał już styczność z wirusem albo ta choroba rozwija się u danej osoby.

Teraz zostaną przeprowadzone badania genetyczne. Pozytywnych wyników testów było kilkanaście i wszyscy zostali poddani kwarantannie.

Dzisiaj ok. godz. 14-15 powinniśmy dowiedzieć się jakie zostaną podjęte decyzje w tej sprawie.

Chwilowe wstrzymanie treningów związane jest tym, że nie wszystkie wyniki badanych już spłynęły do klubów.

5 maja, godz. 13:40 – aktualizacja

– System badań medycznych, który wprowadziliśmy, zdaje egzamin. Spełniły się nasze przewidywania zgodnie z którymi przechodzimy do kolejnego etapu testów. Wytypowaliśmy zawodników, którzy przejdą pogłębione badania. Ich wyniki powinniśmy poznać w ciągu 24, najdalej 48 godzin – mówi prof. Krzysztof Pawlaczyk, członek komisji medycznej PZPN i ekspert Ekstraklasy.

– To, że wysyłamy kogoś na badania pogłębione, nie oznacza, że był lub jest chory. Chcemy mieć pewność, że wszyscy zawodnicy i pracownicy klubów, których przebadaliśmy, są zdrowi. To jest najważniejsze – dodaje prof. Pawlaczyk.

Zgodnie z ustaloną procedurą w dniu 4 maja 2020 zostało przebadanych 800 osób ze wszystkich klubów Ekstraklasy, w tym zawodnicy, sztaby szkoleniowe oraz osoby wskazane przez kluby.

– Komisja Medyczna PZPN postanowiła, że do czasu zakończenia testów zawodnicy będą trenować indywidualnie – mówi dr Jacek Jaroszewski, przewodniczący Komisji Medycznej PZPN. – A powrót do zajęć grupowych może nastąpić po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Komisji Medycznej – dodaje.

– W dalszych działaniach prowadzących do powrotu rozgrywek będziemy nadal konsekwentnie przestrzegać rekomendacji Komisji Medycznej PZPN – mówi prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki. – Dziękuję PZPN, który sfinansował testy przed rozgrywkami. Ich kolejna tura będzie mieć miejsce jeszcze przed startem ligi – dodaje.

Zgodnie z założonym planem rozgrywki Ekstraklasy mają zostać wznowione 29 maja br. i zakończone 18-19 lipca. Mecze rundy zasadniczej będą rozgrywane zgodnie z dotychczasowym układem spotkań.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button