WARSZAWA

Eco-Miasto. Program STOP SMOG. Warszawa pierwsza

„Efektywność energetyczna, OZE, jakość powietrza”

Warszawa zwyciężyła w konkursie Eco-Miasto 2023 w kategorii „Efektywność energetyczna, OZE, jakość powietrza” dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

Jury doceniło stolicę za program STOP SMOG, modernizację oświetlenia ulicznego oraz promowanie odnawialnych źródeł energii.

Odnawialne źródła i LED-y

Ceremonia ogłoszenia zwycięzców konkursu Eco-Miasto odbyła się po raz 10. Jury nagrodziło siedem miejskich projektów w czterech kategoriach i dwóch grupach konkursowych. W kategorii „Efektywność energetyczna, OZE, jakość powietrza” (dla miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców) główną nagrodę zdobyła Warszawa.

Jury wyróżniło stolicę za konsekwentne działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej, w tym przede wszystkim promowanie odnawialnych źródeł energii, wymianę oświetlenia ulicznego na LED-owe i wdrożenie Systemu do Zarządzania Energią w 10 miejskich budynkach oświatowych.

Miasta bardziej eko

W ramach obchodów jubileuszu konkursu, w Centrum Nauki Kopernik odbyła się również konferencja „Miasta. Ludzie. Przyszłość.” – zorganizowana przez Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID-Warszawa i Ambasadę Francji w Polsce. Poruszany był też temat zielonej transformacji i roli mieszkańców w budowaniu przyjaznych miast, otwartych na wyzwania przyszłości.

– Wnioski z rozmów z mieszkańcami pokazują nam, że konieczne są inwestycje w ekologię. Ale nikt nie zrobi tych zmian samemu. Potrzebujemy współpracy. Jako samorządy robimy wszystko, by osiągnąć neutralność klimatyczną, jednak krytyczna jest współpraca na poziomie rządowym. Konieczne jest zaangażowanie indywidualnych osób, ale też przedsiębiorców – przekonywała Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Uczestnicy wzięli udział w panelach oraz wykładach – takich jak „Miasta przyszłości dla dobra ludzi i planety” prof. Carlosa Moreno, dyrektora Katedry Przedsiębiorczości i Innowacji Uniwersytetu Panthéon-Sorbonne.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button