Jako upamiętnienie pierwszych w pełni demokratycznych wyborów, które odbyły się do organów gmin w 1990 r., 27 maja – decyzją Sejmu RP – obchodzony jest corocznie jako Dzień Samorządu Terytorialnego.
Zapoczątkowały one proces reformowania ustroju państwa poprzez decentralizację władzy.
– Chciałbym przekazać wszystkim samorządowcom najlepsze życzenia i gratulacje. Po niedawnych wyborach macie silny mandat. Data 27 maja upamiętnia pierwsze wolne wybory do samorządu w 1990 r. Samorząd zmienił Polskę, zmienił nasze życie – podkreślił minister Tomasz Siemoniak w życzeniach skierowanych do samorządowców.
Przekazanie Polakom części odpowiedzialności za ich najbliższe otoczenie okazało się silnym impulsem rozwojowym dla poszczególnych gmin, powiatów jak i całego kraju. Mieszkańcy poprzez uczestnictwo w wyborach do samorządu, odzyskali poczucie realnego wpływu na swoje małe ojczyzny. Co ważne, w tym procesie ukształtowało się dojrzałe społeczeństwo obywatelskie. Obecnie w Polsce funkcjonuje 2477 gmin, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu.
Minister Tomasz Siemoniak zapewnił o pełnej współpracy z samorządowcami ze strony MSWiA. Podziękował im za zaangażowanie w działalność samorządową oraz za ciężką pracę na rzecz naszych lokalnych społeczności.
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego – platforma do rozmów i konsultacji
Rząd na co dzień blisko współpracuje z samorządami. Odgrywają one szczególną rolę w rozwoju naszych regionów, miast i miasteczek. Wspólnie z mieszkańcami, tworzą nasze małe ojczyzny.
Platformą do rozmów i konsultacji jest współtworzona przez stronę rządową i samorządową Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Została powołana do życia 3 lata po pierwszych wyborach samorządowych, w 1993 r. Jest zatem związana z samorządem niemal od początków jego istnienia.
– Będziemy chcieli w partnerstwie z samorządami budować nowoczesne rozwiązania, takie w których bardzo dobrze są rozłożone odpowiedzialności i kompetencje między instytucje rządowe i samorządowe – podkreślił minister Tomasz Siemoniak podczas pierwszego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego po objęcia urzędu.
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego jest ważną instytucją w procesie stanowienia prawa. Stanowi forum wypracowania wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego.
Dzień Samorządu Terytorialnego z udziałem Pary Prezydenckiej
Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent Andrzej Duda zaprosił do ogrodów Pałacu Prezydenckiego samorządowców ze wszystkich szczebli i ze wszystkich stron sceny politycznej, w tym przede wszystkim najmłodszych radnych.
Na tegoroczne obchody Dnia Samorządu Terytorialnego do Pałacu Prezydenckiego zaproszeni zostali głównie młodzi radni, którzy po kwietniowych wyborach samorządowych objęli mandaty po raz pierwszy, ale też bardzo doświadczeni samorządowcy.
– Są wśród państwa tacy, którzy dla tej swojej Polski lokalnej, Polski regionalnej, a także dla całej Rzeczpospolitej pracują od samego początku – dla jej rozwoju – powiedział Andrzej Duda, dziękując zgromadzonym na uroczystości za ich ciężką pracę. – Polska po latach służby samorządowej wygląda zupełnie inaczej niż te 34 lata temu, kiedy wyrwaliśmy się z sowieckiej niewoli – podkreślił. Prezydent dziękował samorządowcom również za wszystko, co – jak mówił – „uczynili dla naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy uciekali przed wojną”.