WARSZAWA

Działa specjalna grupa „SPEED”. 209 piratów drogowych straciło prawo jazdy

Specjalna grupa "SPEED"

Prędkość – to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Wynika to nie tylko z policyjnych statystyk, ale i z obserwacji użytkowników dróg.

Aby przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych, Komendant Stołeczny Policji powołał specjalną grupę o nazwie „SPEED”. Jej trzon stanowią policjanci warszawskiej „drogówki”, wspierani przez funkcjonariuszy innych wydziałów.

Coraz lepsze auta i coraz lepsze drogi „zachęcają” niektórych kierowców do łamania przepisów prawa. Takie osoby powodują zagrożenie nie tylko dla siebie, ale stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innych uczestników dróg. Do najbardziej zagorzałych zwolenników jazdy z dużą prędkością nie docierają przekazy edukacyjno-profilaktyczne ani informacje o kolejnych tragediach, do jakich dochodzi na drodze.

Aby przeciwdziałać niebezpiecznym zachowaniom na drodze, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, Komendant Stołeczny Policji powołał zespół złożony z policjantów warszawskiej „drogówki”, których wspierają funkcjonariusze z innych wydziałów. „SPEED” ma ukrócić karygodne zachowania na drodze i być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości.

Policjanci zespołu „SPEED” działają na terenie całego garnizonu stołecznego od kilku tygodni, wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane. Jednak „piraci drogowi” mogą również zostać namierzeni przez najnowszy pojazd oznakowany – KIA Stinger GT. Funkcjonariusze prowadzą zarówno pomiary statyczne, jak i dynamiczne.

Efekty pierwszych tygodni działań grupy „SPEED”, to namierzenie 975 kierujących, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości. Aż 209 z nich straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Policjanci stwierdzili blisko 180 innych wykroczeń popełnionych przez kierujących. W trakcie działań nałożono 612 mandatów karnych, 593 razy zastosowano pouczenia, a w 11 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Funkcjonariusze zatrzymali również 41 dowodów rejestracyjnych.
(KSP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button