POLSKA

Dystrybucja jodku potasu w Polsce. Kiedy należy wziąć te tabletki?

Wojna na Ukrainie

Wiceminister Błażej Poboży przedstawił szczegóły dotyczące dystrybucji jodku potasu.

W wydarzeniu wzięli też udział: dr Łukasz Młynarkiewicz – prezes Państwowej Agencji Atomistyki oraz prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński – kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim, konsultant województwa mazowieckiego w zakresie endokrynologii.

Wiceminister Błażej Poboży przedstawił szczegóły dystrybucji jodku potasu.

– Zdecydowaliśmy o prewencyjnym rozpoczęciu dystrybucji tabletek jodku potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. To działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego. Musimy być przygotowani na różne warianty wydarzeń, nawet te najmniej prawdopodobne – wyjaśnił podsekretarz stanu w MSWiA.

Wiadomo, że chodzi tutaj o zniszczenie elektrowni jądrowej na Ukrainie lub zastosowanie przez Putina bomby atomowej na tym terytorium.

Kiedy należy przyjmować tabletki z jodkiem potasu?

Przyjęcie tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu. Aby zapewnić odpowiednią ochronę, lek należy przyjąć niezwłocznie po otrzymaniu komunikatu od właściwych służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego (najlepiej w ciągu 2 godzin). Podanie leku do 8 godzin po wystąpieniu skażenia nadal jest korzystne.

Profilaktyka jodowa (fot. MZ)

Tabletki z jodkiem potasu znajdują zastosowanie w przypadku potwierdzonego skażenia radioaktywnego. Nie można ich przyjmować profilaktycznie i na własną rękę, bo można sobie zaszkodzić. Nieuzasadnione przyjmowanie jodku potasu może skutkować niedoczynnością tarczycy, nadczynnością tarczycy, podrażnieniem układu pokarmowego czy reakcjami alergicznymi.

Zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat jodku potasu przeznaczony jest dla osób do 60 roku życia.

Profilaktyka jodowa (fot. MZ)

Dawkowanie tabletek jodowych w poszczególnych grupach

  • Noworodki i niemowlęta do 1 miesiąca życia,12,5 mg – ¼ tabletki
  • Dzieci od 1 miesiąca do 3 lat, 25 mg – ½ tabletki
  • Dzieci od 3 lat do 12 lat, 50 mg – 1 tabletka
  • Dorośli (do 60 lat) i dzieci powyżej 12 lat, 100 mg – 2 tabletki
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią, 100 mg – 2 tabletki

Przeciwwskazania

  • uczulenie na jodek potasu
  • nadczynność tarczycy
  • zaburzenia naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń z hipokomplementemią)
  • opryszczkowate zapalenie skóry Duhringa

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że podjęte przez MSWiA działania są związane z procedurami zarządzania kryzysowego i służą zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju.

– Proces dystrybucji jest już na kolejnym etapie. Z powiatowych jednostek PSP za pośrednictwem wojewodów tabletki są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego (JST). W każdym z województw to właśnie wojewoda w porozumieniu z przedstawicielami samorządów ustala najlepszy sposób dystrybucji jodku potasu do obywateli – przekazał wiceminister Błażej Poboży.

Podsekretarz stanu w MSWiA poinformował, że do tabletek z jodkiem potasu będzie dołączona ulotka zawierająca informację o dystrybucji oraz dawkowaniu preparatu.

– Cel to, aby na wypadek skażenia radiacyjnego, zabezpieczyć organizm przed przyjęciem „złego” jodu – powiedział wiceminister.

Dla wszystkich, którzy zgodnie ze wskazaniami medycznymi powinni otrzymać jodek potasu, została zabezpieczona odpowiednia liczba tabletek. Wiceminister Błażej Poboży poinformował, że łącznie przygotowano ponad 57 mln tabletek.

– Aktualnie nie ma powodów, by rozpoczynać wydawanie jodku potasu obywatelom. Państwo jest przygotowane, a obywatele mogą czuć się bezpiecznie – podsumował wiceminister.

Polska monitoruje sytuację

Dr Łukasz Młynarkiewicz, prezes Państwowej Agencji Atomistyki, zapewnił, że rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski.

– Dzisiaj wszystkie reaktory pozostają wyłączone. Nie grozi nam scenariusz Czarnobyla i Fukushimy – mówił.

Państwa Agencja Atomistyki przeprowadziła wiele symulacji i prognoz związanych z agresją Rosji na ukraińskie obiekty jądrowe. Uwzględniają one różne scenariusze. Zwrócił uwagę, że ważną rolę odgrywają tutaj: odległość elektrowni w Zaporożu od granic Polski, warunki atmosferyczne oraz fakt, że reaktor jest wyłączony.

– Dysponujemy bardzo czułą siecią wykrywania skażeń promieniotwórczych. Działania militarne na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie zagrażają mieszkańcom Polski – podkreślił dr Łukasz Młynarkiewicz.

Profilaktyka jodowa (fot. MZ)

Jodek potasu tylko po wskazaniach medycznych

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński, kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim i konsultant województwa mazowieckiego w zakresie endokrynologii, przedstawił szczegóły medyczne dotyczące przyjmowania jodku potasu.

– Przygotowane zostały tabletki, które przyjmowane w odpowiednim czasie uchronią tarczycę przed radioaktywnym jodem – podkreślił.

Kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim wyjaśnił, że tabletkę należy przyjąć dopiero po sygnale od odpowiednich służb. Przestrzegł też przed przyjmowaniem stabilnego jodu prewencyjnie.

– Te wytyczne obowiązują nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – podsumował prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button