ŚWIAT

Dworczyk: W Puźnikach na Ukrainie odnaleziono zbiorowy dół. W 1945 r. złożono tam ciała pomordowanych Polaków

Ludobójstwo na Wołyniu

Michał Dworczyk były szef KPRM napisał na platformie X: „W byłej miejscowości Puźniki (rejon Czortków, obwód Tarnopolski na Ukrainie) specjaliści polscy i ukraińscy odnaleźli zbiorowy dół, w którym w 1945 r. złożono ciała pomordowanych mieszkańców wsi.

„To wszystko po czterech miesiącach trudnych poszukiwań szczątków Polaków, ofiar ukraińskich nacjonalistów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wystąpiono do stosownych władz ukraińskich o zgodę na przeprowadzenie ekshumacji, badań oraz godny pochówek. Jest to pierwszy przypadek od ponad 9 lat odnalezienia na Ukrainie szczątków Polaków, ofiar ukraińskich nacjonalistów. Poszukiwania były prowadzone przez specjalistów (archeologów, antropologów) z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów – Pomorski Uniwersytet Medyczny, przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej, ukraińskich archeologów oraz polskich wolontariuszy z Fundacji Wolność i Demokracja i Związku Harcerstwa Polskiego. Miejsce poszukiwań odwiedził w lipcu premier Mateusz Morawiecki, starania o wydanie stosownych zgód wspierali prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Piotr Glinski” – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki na Ukrainie: nie spoczniemy, dopóki ostatnia ofiara Zbrodni Wołyńskiej nie zostanie odszukana

Aby zbudować wspólną przyszłość z Ukrainą, musimy uporządkować bolesną przeszłość.

Wołyń to niezamknięta rana w historii naszych narodów. W związku ze zbliżającą się 80. rocznicą Zbrodni Wołyńskiej, premier Mateusz Morawiecki oddał hołd pomordowanym Polakom przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Szef rządu odwiedził na Ukrainie dwie nieistniejące wsie Ostrówki oraz Puźniki, gdzie trwają poszukiwania zbiorowej mogiły. Jak zaznaczył, Zbrodnia Wołyńska musi być wyjaśniona i spisana do samego końca.

Ludobójstwo Polaków na Wołyniu

Prawie 80 lat temu UPA dokonała skoordynowanego ataku na miejscowości zamieszkałe przez Polaków na Wołyniu.

– Ta ogromna tragedia to Zbrodnia Wołyńska. To ludobójstwo, hekatomba i piekło tysięcy polskich rodzin. Łącznie szacuje się, że ponad 100 tysięcy Polaków straciło życie w tym piekle – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak wyjaśnił premier, Zbrodni Wołyńskiej dokonali ukraińscy nacjonaliści, ale była ona także możliwa, ponieważ na Wołyniu panowała wtedy III Rzesza.

Wołyń. Morawiecki wbija krzyż (fot. KPRM)

„Zbrodnia Wołyńska musi być wyjaśniona do końca”

Po 80 latach od Zbrodni Wołyńskiej, Polacy chcą odnaleźć miejsca spoczynku swoich przodków, by wyprawić im godny pochówek.

– Dziś nie tylko wspominamy tamten czas, ale wołamy o odnalezienie wszystkich miejsc pochówku po to, aby móc ekshumować ofiary i godnie je pochować. Nie spoczniemy, ja nie spocznę, dopóki ostatnia ofiara tamtej strasznej zbrodni nie zostanie odszukana. To nasz obowiązek i nasza spuścizna – podkreślił szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił również uwagę, że bez wyjaśnienia i spisania historii wołyńskiej do końca, Rosja zawsze będzie wykorzystywać tę kartę, aby wbić klin pomiędzy Polaków i Ukraińców.

– Nie możemy na to pozwolić, szczególnie w tym czasie, kiedy ukraińscy żołnierze walczą o swoją wolność i niepodległość, ale także o nasze bezpieczeństwo i naszą przyszłość – powiedział premier.

Prace poszukiwawcze szczątków ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Od kilku tygodni, na podstawie ustaleń ze stroną ukraińską, trwają poszukiwania szczątków ofiar zbrodni w miejscowości Puźniki w powiecie Buczackim, gdzie w lutym 1945 r. banda UPA zamordowała około 100 Polaków – głównie kobiet i dzieci.

Ze strony polskiej prace prowadzą m.in. eksperci z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Przebadano już ponad hektar terenu oraz wykonano ponad 500 odwiertów i 80 odkrywek. W poszukiwaniach używany jest najnowocześniejszy sprzęt – georadary i sondy magnetometryczne oraz detektory metalu. Prace będą kontynuowane do skutku.

Zbrodnia Wołyńska

80 lat temu, 11 i 12 lipca 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego ataku na miejscowości zamieszkałe przez Polaków na terenie dawnego województwa wołyńskiego. UPA wykorzystała fakt gromadzenia się ludzi w kościołach, w niedzielę 11 lipca. „Krwawa niedziela” jest uważana za szczytowy moment ludobójstwa dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach w latach 1943-1945. W wyniku ludobójczych działań na Wołyniu zginęło ok. 100 tys. Polaków.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button