FESTIWALEFILM I SERIALE

Dwie polskie produkcje filmowe powalczą o nagrody na festiwalu w Cannes

75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

„IO” Jerzego Skolimowskiego oraz „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej zostaną zaprezentowane na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, który odbędzie się w dniach 17-28 maja br.

Pierwszy z filmów powalczy w Konkursie Głównym o Złotą Palmę, drugi – w konkursowej sekcji Un Certain Regard.

„IO” Jerzego Skolimowskiego

W opisie filmu „IO” (angielski tytuł to „EO”) czytamy, że jest to „historia prostego osiołka, w coraz bardziej zawiłej rzeczywistości. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, a tytuł filmu nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły”.

Obraz jest koprodukcją polsko-włoską. Współautorką scenariusza, obok Jerzego Skolimowskiego, jest Ewa Piaskowska. Autorami zdjęć są Michał Dymek, Michał Englert i Paweł Edelman, kierownikiem produkcji Tomasz Morawski, a za montaż odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Lorenzo Zurzolo, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.

„Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej

„The Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej to prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, które – będąc dziećmi – umilkły dla świata zewnętrznego, ale jednocześnie w odosobnieniu swojego pokoju prowadziły kreatywny dialog literacki. Odizolowane, skazane na więzienie, szybko rozumieją, że największym więzieniem jest ich siostrzana miłość.

Anglojęzyczny debiut Smoczyńskiej jest polsko-brytyjską koprodukcją, dystrybuowaną na świecie przez Focus Features. W rolach głównych występują Letitia Wright i Tamara Lawrance, obok których zobaczymy również polskich aktorów, m.in. Kingę Preis.

Za produkcję „The Silent Twins” odpowiadają Klaudia Śmieja-Rostworowska i Bogna Szewczyk-Skupień (Madants), a także Ewa Puszczyńska (Extreme Emiotions). Muzykę skomponowali Marcin Macuk oraz Zuzanna Wrońska. Autorem zdjęć jest Jakub Kijowski, scenografką Jagna Dobesz, za kostiumy odpowiada Katarzyna Lewińska, a za montaż – Agnieszka Glińska. Scenariusz Andrei Seigel jest adaptacją książki „The Silent Twins” autorstwa Marjorie Wallace.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button