FESTIWALEFILM I SERIALE

Dwa polskie filmy w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji

„Zielona granica” Agnieszki Holland na MFF w Wenecji

Najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta zatytułowany „Kobieta z…” zostanie zaprezentowany w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Szansę na Złotego Lwa ma również „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland.

Z kolei w sekcji Orizzonti znalazła macedońsko-polsko-chorwacka koprodukcja „Housekeeping for Beginners” Gorana Stolevskiego, a w Out of Competition najnowszy film Romana Polańskiego – „The Palace”.

Jubileuszowa, 80. edycja festiwalu w Wenecji potrwa od 30 sierpnia do 9 września.

„Zielona granica”

„Zielona granica”, najnowsze dzieło trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland, to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. 

Nowy film reżyserki głośnych obrazów: „W ciemności”, „Europa, Europa”, „Pokot” i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Obywatel Jones” uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce. „Zielona Granica” jest fikcją, ale scenariusz filmu powstał na bazie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiady z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino na istotny i angażujący temat, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym. 

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych – ale „Zielona granica” jest przede wszystkim opowieścią o ludziach. O ludziach stawianych przed sytuacjami granicznymi.

Jest filmem o odwadze, o strachu i bohaterstwie, o krzywdzie i nadziei.

W obsadzie międzynarodowej koprodukcji wystąpili m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai i Mohamed Alarashi.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button